A fényenergia jövőbeni főhőse: szentjánosbogár

A szentjánosbogár különös ragyogása mostanság stratégiai fontossággal bír az Egyesült Államokban: maga a Pentagon foglalkozik azokkal a tudományos kísérletekkel, amelyek hatékony fényenergia előállítását célozzák biomimikri által.

És ha ez a tény még nem lenne elegendő a fontosság bizonyítására, a munkálatok hátterét a legtekintélyesebb, újítóknak szánt alap, a Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers garantálja.

A szentjánosbogarak egy biokémiai reakció útján termelnek fényt, amelyben egy fénykibocsátó vegyület, a luciferin, valamint a luciferáz nevű enzim vesz részt.


A luciferint több mint 60 évvel ezelőtt különítették el először laboratóriumi körülmények között, de mindeddig a kutatók nem találták meg a módját, hogy miként lehetne kiterjeszteni hatékonyságát. Az egyik legnagyobb akadály az volt, hogy miként lehet egy biológiai anyagot egy nem-biológiai felszínhez csatolni úgy, hogy a folyamatban nem vesszen el sok energia.

A Syracuse University College of Arts and Sciences kutatói olyan félvezetőt fejlesztettek ki, amely kadmium-szelenid nanorudakból áll, ezeket pedig kadmium-szulfid veszi körül. Ezeket az anyagokat elsősorban olyan elektronikus eszközökhöz használják, mint a számítógépek, napelemek és LED-lámpák. A Connecticut College tudományos csapata által genetikai úton létrehozott luciferázt egy kémiai folyamattal a nanorudak felszínéhez csatolják. Luciferin hozzáadásával az így bevont nanorudak fényt bocsátanak ki.

A kadmium-szelenid mag méretét és a rúd hosszát megváltoztatva a csapat képes volt olyan színeket, zöldet, narancsot és vöröset előállítani, amelyekre a szentjánosbogarak képtelenek. A fényenergia hatékonysága pedig 20-30-szorosa a korábbi kísérletekének. Természetesen hosszú még az út addig, amíg ezt a módszert a mindennapi gyakorlatban alkalmazni lehet. Ehhez a következő lépés elérni, hogy ez a kémiai reakció, és az általa generált fény, hosszan tartó legyen.

Pozitív Nap / Aiolus News

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Kutyáink értik, amit mondunk nekik - egy új magyar kutatás bizonyította ezt!

AZ ELTE Családi Kutya Programja a világon elsőként vizsgálta meg, hogy a kutyák agya miként dolgozza fel azt, amikor beszélünk hozzájuk: számít, hogy MIT és HOGYAN mondunk!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.

10 év után újra látták a világ egyetlen olyan állatát, amelynek a felnőtt példányai is úgy néznek ki, mint a kiscicák!

A homoki macska egy igen nehezen megfigyelhető és veszélyeztetett faj, mely félénk és visszahúzódó, így történhetett, hogy 10 évig nem került emberi szem elé vadon élő példánya.

Veszélyben vannak a szentjánosbogarak - Így tehetsz ellene!

A populációk száma erősen csökken, de apró odafigyeléssel hozzájárulhatunk a faj túléléséhez.

A Hubble űrteleszkóp: szemünk a végtelenben

A Hubble fellövése és munkába állítása előtt sokkal kisebb volt a világ. Mintha csukott szemmel akartunk volna látni az univerzum végtelen sötétjében. Ebbe a fekete csendbe hozta el a fényt a teleszkóp.


NAPI BOLDOGSÁG