Ma azokat ünnepeljük, akik nélkül éhen halnánk: apró dolgokkal, sokat tehetsz értük!


Mi történne, ha a világ méhek nélkül maradna? Röviden: éhezés és kihalás. Bővebben?

A beporzók kulcsfontosságúak a rendszer számára. A Föld növényeinek több, mint 85%-ának szüksége van a beporzásra ahhoz, hogy termést hozzon. És mégis, senki nem tesz semmit azért, hogy megóvja a méheket.

A közvélekedéssel ellentétben a méhek védelméért nemcsak az agrárgazdálkodók és a méhészek, hanem a lakosság, a kertvárosban élők mellett a társas- és panelházakban lakók, a munkahelyek is tehetnek, akár a sokadik emelet magasában is. A közleményben ismertetett méhvédelmi módszerek egy része a lakosság közérzetét javító településszépítő és -zöldítő megoldás is egyben, így végrehajtásuk a mi életminőségünket is közvetlenül befolyásolja.

Az MME Madárbarát kert programja külön fejezeteket szentel a nem madár állatcsoportok, így a beporzó ízeltlábúak védelmének is. A magányosan élő méhek és a hasonló életmódot folytató, nagyrészben mezőgazdasági kártevőket pusztító ragadozó darázsfajok szaporodását segítő módszer alapja egy egyszerű eszközcsoport, a méh-/és darázsgarázsok alkalmazása.

Darázsgarázs

Méh- és darázsgarázs lehet minden, legalább néhány centiméter hosszúságú, 3-15 milliméter átmérőjű cső alakú tárgy, illetve bármely olyan anyag, amibe ilyen lyukak mélyíthetőek. Ilyen mesterséges költőüregek legkönnyebben fúróval kilyuggatott tűzifakugliból és különböző vastagságú nádszálakból készíthetőek.

A méh- és darázsgarázsok változatos megjelenésű eszközök, akár tetszetős kerti, sziklakerti "bútorok" is lehetnek. Elkészítésüknek, kialakításuknak, elhelyezésüknek szinte csak a képzeletünk szab határt. Mivel a méh- és darázsgarázsok magányos lakói nem agresszívek (ha nem fogjuk meg őket, akkor teljesen veszélytelenek), ezeket az eszközöket a ház közelébe, virágláda mellé ablakpárkányra, erkélyre, akár óvodákba, iskolákba is kihelyezhetjük.

A költőhely mellett nélkülözhetetlen a megfelelő táplálkozóterület is, amit a beporzó rovarok esetében a bennünket is gyönyörködtető virágok alkotnak. Vagyis a méhek védelme egyben a települések zöldítése, virágosítása is, nemcsak a kertekben, parkokban, de virágládákkal az ablakokban, erkélyeken is.

Fontos lenne, hogy a települési kertek, parkok, fasorok gondozásakor is egyre inkább elterjedjen a természetkímélő mezőgazdaságban alkalmazott "meghagyó kaszálás". Ez azt jelenti, hogy a nyírásra szánt területen mindig hagyjunk meg olyan érintetlen, virágos növényfoltokat, amelyek biztosítják a méh- és lepkefajok legelőjét (de búvóhelyet biztosítanak a fészket elhagyó madárfiókáknak is) - ismerteti az MME közleménye.


Végül, de nem utolsósorban a szúnyogirtások tervezésekor és kivitelezésekor nemcsak a kaptárakban élő házi méhekre, de a nem háziasított beporzó rovarok védelmére is gondolni kellene.

A vadon élő méhek világállományának a múlt század második felében felerősödő csökkenése drámai módon érte el a házi méheket is az ezredfordulót követő években. Ekkor jelentkezett a kaptárak teljes elnéptelenedésével járó kaptárelhagyás tünetegyüttes (Colony Collapse Disorder - CCD). Hatására napok alatt tűnik el a kaptárak teljes, akár 30-50 ezer egyedet (!) számláló népessége is. A jelenség napjainkra világméretűvé vált, fenyegetve nem csak a méhészetből élőket, de a növénytermesztés jövőjét is.

További cikkeink:
Méhek: hatásos ellenszerei a ráknak!
Magyarország méznagyhatalom, Európa legjobbjai közt jegyzik
Méhek nélkül éhen halnánk


MTI

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

Csak ámulunk: szenzációsak az év panorámafotói

Nem győzünk álmélkodni az év panorámafotóin! Idén nyolcadik alkalommal hirdették meg az EPSON nemzetközi panorámafotós pályázatát, a győzteseket pedig szerdán ki is hirdették.

Hogyan szorítod ökölbe a kezed? Sok mindent elárul rólad

Eszedbe jutott valaha is, hogy még az sem mindegy, hogyan szorítod ökölbe a kezed? Pedig valóban nem az. Ez az önkéntelen avagy tudattalan mozdulat nagyon érdekes dolgot árul el rólad. Szóval, hogyan szorítod ökölbe a kezed? És vajon mit jelent mindez a számodra?

Alighanem ez az ország legkülönösebb fája

A napokban a Facebookon tettek közzé egy fotót Ceglédbercel egyik fájáról, ami nemcsak pompás színezetével, hanem egyedülálló formájával is lenyűgözi az arra járókat.

20 hihetetlen hely Európában, melyeket látnod kell!

A vén Európa, a megunhatatlan, a sokszínű, a lehengerlő - maga a múlt és a jelen egyszerre!


NAPI BOLDOGSÁG