A világon egyedülálló, magyar módszer: édes kutyák segíthetnek olimpiát nyerni

A londoni olimpiára többek között az aranyérmet nyerő Risztov Évát, Gyurta Dánielt és Berki Krisztiánt mentálisan felkészítő Lénárt Ágota is komoly lehetőséget lát a kutyaterápiában, amely szerinte új szintre emelheti a sportpszichológiát. 

A sportpszichológus fontossága

A fejlettebb országokban már régóta segítik a sportolókat pszichológusok, és az elmúlt években Magyarországon is egyre elfogadottabb lett a sportpszichológia mint önálló szakma. Nagyban köszönhető ez a londoni olimpián nyújtott magyar teljesítménynek is. 

Ott ugyanis a nyolc magyar aranyérmes közül hétnek volt sportpszichológusa. A 2012-ben aranyat nyerő magyarok közül az úszó Risztov Éva és Gyurta Dániel is kiemelte Lénárt Ágota szerepét. Az egyetemi docens egy másik olimpiai bajnoka, a tornász Berki Krisztián csak az ötödik volt a selejtező után, majd a döntőben megvert mindenkit, és úgy vélte, hogy ezt a mentális felkészítésnek köszönhette, ami szerinte nyolcvan százalékban eldönti a versenyt. A vívó Szilágyi Áron szintén elismerően beszélt az őt a mentális felkészülésben segítő Kárpáti Róbertről.

Simon Ágnes és Fedor

Kutyaterápia? Igen!

Simon Ágnes újítása, hogy a már régóta ismert kutyaterápiát megpróbálja a sportolók felkészítésében alkalmazni. Kutyáját, Fedort kölyökkorától terápiás célokra képezte ki. Korábban elsősorban szellemi fogyatékkal élő felnőtteknek (Down-szindróma, autisztikus spektrumzavar, enyhe és középsúlyos mentális retardáció) és iskoláskorú gyerekeknek vezetett foglalkozásokat a most ötéves golden retrieverrel, mielőtt a sport felé fordult volna.

A Testnevelési Egyetem humánkineziológia szakán erről írta a szakdolgozatát. A három hónapos kutatásban hat 14-15 éves sportoló vett részt önkéntes alapon: két futó, egy kosárlabdázó, egy táncos, egy kézilabdázó és egy labdarúgó. Többen közülük korosztályos válogatottak, a táncos pedig Európa-bajnok. Simon Ágnes hetente kétszer tartott nekik 45-60 perces foglalkozást. Az volt a hipotézise, hogy a sportoló gyerekek stressz-szintje csökken a kutyás foglalkozások hatására, ezáltal nyitottabbak, motiváltabbak lesznek.

A foglalkozások egy ötperces meditációval kezdődnek. A sportolók lehunyt szemmel körülülik a kutyát, és ráteszik a kezüket" - magyarázta az Origónak Simon Ágnes. "Ezt könnyebb feladatok követik, amikor ismerkednek a kutyával, elkezdik magabiztosan kezelni az állatot és a helyzetet. Igyekszem minél több olyan feladatot kitalálni, amitől egyre több sikerélményük lesz a sportolóknak."

A folytatásért kattints!


Forrás: origo.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

A férfiak hanyatlásának korát éljük

A férfiak hanyatlásának korát éljük, és ezen csak a szemléletváltás változtathat - állítja Philip Zimbardo a vele készült interjúban. Szerinte a nagy kérdés, hogy hol vannak a jó férfiak? - Akik nem kanok, hanem lovagok...

Olyan kincsre leltünk a 80-as évekből, amitől kifekszel: A nap, mit, a hónap poén videója!

No kérem, az aki még emlékszik Jane Fonda lábszármelegítős aerobic-videóira, dobjon el mindent, kincset leltünk...

Óceáni hulladékból sportcipő... Már ez is lehetséges! (Sőt, meg is kezdődött a tömegtermelése)

Megkezdődött az óceáni hulladékból gyúrt Adidas sneakerek tömegtermelése!

Egyszerre hat magyar vízilabdázó lett halhatatlan

Hat magyar vízilabdázót választottak be a sportág halhatatlanjai közé Mindannyian háromszoros olimpiai bajnokok, mostantól pedig a Hírességek Csarnokának is tagjai.


NAPI BOLDOGSÁG