Arany nanorészecskék segíthetik a májrák korai fölismerését

Világszerte évente félmillió embernél fedeznek fel májrákot és ezeknek a többsége fél éven belül halott. Az arany nanorészecskéken alapuló technikával új lehetőség nyílik a gyógyulásra.

A májsejtek rosszindulatú burjánzása a daganatos betegségek egyik legnehezebben kezelhető formája. A daganatos betegségekkel foglalkozó onkológusok alig tudnak a súlyos állapoton javítani, mert az eddigi ismert vizsgálati módszerek csak későn teszik lehetővé a betegség fölismerését. A máj ultrahangos vizsgálata, a komputeres tomográfia és a mágneses rezonancia módszere egyaránt csak akkor jelzi a rosszindulatú folyamatot, amikor a daganat már legalább öt centiméter átmérőjűre megnőtt. Ilyenkor a májrák legtöbbször gyorsan tovább növekszik, műtéttel nehéz eltávolítani és a daganatellenes szerek sem hatásosak.

Az új tudományos felfedezést az Amerikai Kémiai Társaság Nano Letters kiadványa közölte, miszerint Christoph Rose-Petruck és munkatársai 10-50 nanométer átmérőjű arany részecskéket készítettek és ezeket polimér bevonattal látták el. Különleges röntgentechnikával a daganatra gyanús szövetek már öt milliméter átmérőjű nagyságban láthatók. A kutatók szerint módszerük az első eljárás, ahol fém nanorészecskéket sikerült fölhasználni daganatok kimutatására. "Ez nem szűrővizsgálat" - mondotta a munkacsoport vezetője. "Ha viszont alapos gyanú van arra, hogy valami, májat károsító folyamat elindult, néhány milliméter átmérőjű eltérés már láthatóvá tehető ezzel a módszerrel, amely tized akkora daganatot is kimutat, mint az eddigi diagnosztikus eljárások".

A technológia lényege, hogy  nanorészecskék borítása miatt a daganatsejtek bekebelezik a parányi aranyszemeket és így a különleges röntgensugár a rosszindulatú sejtekben lévő fémet láthatóvá teszi. A nanorészecskék a sejt méretének néhány tízezredét jelentik, ennek ellenére röntgennel már kimutathatók. A kutatók rövidesen a daganatsejtekre kifejlesztett ellenanyaggal kapcsolják össze a nanorészecskéket és ezeket egereknek adják be. Azt remélik, hogy a daganatos májsejtek felszínén lévő fehérjékhez kötődve így az arany nanorészecskékkel a daganatok korai növekedését is követni lehet.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Bemutatkozik a világ legcukibb kisállata

A természetben ritkán találkozhatunk hermelinnel, most viszont megmutatjuk, milyen tündéri állat a hófehér hermelin.

3 millió forintból egyetlen nap alatt megépült a jövő lakóháza

Oroszországban házat "nyomtattak". Avagy: már nyomtatják a jövő házait! 38 négyzetméter pedig tényleg ennyibe kerül...

20 bizonyíték, hogy gyerekek nélkül dögunalom lenne az élet

A gyerekek - bármennyire is tudnak fárasztóak és kimerítőek lenni - a legnagyobb örömforrások, hiszen velük mindig történik valami. És még mások gyerekeinek képein is sírva lehet röhögni!

1400 éves ginkgo fa, ami minden ősszel aranyba borít egy buddhista kolostort (képriport)

Minden arany, vörös, réz és mélybarna levélben ott rejlik az ősz ezerarcú szépsége. Most egy távoli vidék aranyban úszó őszi pillanatait mutatjuk meg nektek!

Állati mostohatesók - "testvérpárok", pedig nagyon nem egy alomból vannak!

"Úgy hasonlítotok, mint két tojás!" - szoktuk mondani olykor olyan gyermekekre, akik között nincsen rokoni kötelék. Vajon állatok között is létezik ilyen hasonlóság? :)


NAPI BOLDOGSÁG