Testbeszédünk alakítja, hogy kik vagyunk

A nonverbális viselkedés szakirodalmának nagy részével ellentétben a szociálpszichológus Amy Cuddy és munkatársai nem arra kerestek választ, hogy mit kommunikálunk magunkról mások felé a viselkedésünkkel, hanem arra, hogy mindeközben milyen változások történnek a testünkben és a gondolkodásunkban. Ez a kutatás egyszerűségét, illetve meglepő gyakorlati hasznosságát illetően jelent újdonságot.


Dominancia-pózok

A kutatók régóta tisztában vannak azzal, hogy a legkülönfélébb állatfajoktól az emberszabásúakon át az emberig az élőlények bizonyos expanzív, erőt vagy agressziót kifejező pózokkal, mozdulatokkal fejezik ki dominanciájukat. A hím páva kiterjeszti a farktollait, hogy lenyűgözze a nőstényt.  A gorilla mellét kidüllesztő, mellkasát öklével csapkodó képe szinte automatikusan az alfahím sztereotípiáját és az ehhez kapcsolódó asszociációkat ébreszti fel bennünk, és csupán a viselkedésük, testbeszédük alapján könnyen meg tudjuk különböztetni egy csimpánzcsapat alfahímjét is egy passzív, alárendelt hímtől.

Az embernél sincs ez másként - a testbeszédünk világosan megmutatja, hogy mekkora hatalommal, önbizalommal rendelkezünk, mennyire érezzük magunkat fölényben vagy alárendelve a beszélgetőtársunkhoz képest.

Olyan kutatás azonban mindezidáig nem létezett, amely azt vizsgálta volna, hogy egy erőt, dominanciát, magabiztosságot sugárzó viselkedés "visszafelé" is hat-e - azaz erősebbnek, magabiztosabbnak érezzük-e magunkat általa?

Az az erő, amelyet kifelé, mások felé kommunikálunk, képes-e befelé, az érzéseink, gondolataink irányába is hatni, egyfajta befelé sugárzó erőként?


"Erősek" és "gyengék"

Ahhoz, hogy erre válaszolni tudjunk, először is tudnunk kell, milyen szubjektív érzések, illetve fiziológiai állapotok jellemzik azokat az embereket, akik nagy hatalommal és önbizalommal rendelkeznek. Az ilyen személyiségek neuroendokrin profilja lényegében két hormon esetében különbözik a kevésbé dominánsakétól: a tesztoszteron magasabb, illetve a stresszhormonként is ismert kortizol alacsonyabb szintjében. Általában szubjektíven is erősebbnek és magabiztosabbnak értékelik magukat; jobban ki tudják használni kognitív képességeiket, asszertívebbek, gyorsabban cselekszenek, s hajlamosabbak több kockázatot is vállalni.

Mindezek alapján Cuddy és munkatársai azt a kérdést tették fel: vajon az "erős" pózok felvétele ("power posing") segíthet-e abban, hogy valóban erősnek és magabiztosnak érezzük magunkat - illetve hogy ez a fiziológiai mutatóinkban is megmutatkozik-e? A válasz egy hangos és egyértelmű igen, amelyet egy lenyűgözően egyszerű kísérlettel demonstráltak.


A pózolás hormonszintet változtat


Felső sor: "erős" pózok -- Alsó sor: "gyenge" testtartások.

A résztvevőket két csoportra osztották, az egyikben egy erőt sugárzó, magabiztos pózt kellett felvenniük és két percig tartaniuk, a másikban pedig ennek az ellenkezőjét. Az erős póz a nonverbális viselkedéssel foglalkozó szakirodalom alapján olyan testhelyzet, amely egyrészt expanzív, azaz nagy helyet foglal el a térből (pl. terpeszállás, csípőre tett kezek), másrészt a testtartás nyitott (pl. a kezek össze vannak fonva a tarkón). A "gyenge póz" ennek pontosan az ellenkezője: a testtartás inkább zárt, a karok vagy lábak keresztezettek, és a test összehúzódik, kevés helyet foglal el a térből. A kísérlet előtt és után is nyálmintát vettek a résztvevőktől, hogy ebből kimutathassák a tesztoszteron és kortizol szintjének változását. Az eredmények magukért beszélnek.

Az erős pózokat felvevő alanyok nem csupán nagyobb önbizalomról és kontrollérzésről számoltak be, mint a másik csoport tagjai, de a hormonszintjükben is változás mutatkozott.

A tesztoszteronszintjük 20 százalékkal emelkedett, kortizolszintjük pedig 25 százalékkal csökkent a kísérlet előtti értékhez képest - azaz már kétpercnyi pózolás valódi fiziológiai változásokat okozott a szervezetükben. A másik csoport tagjai ezzel ellentétes mintázatot mutattak: tesztoszteronszintjük 10 százalékkal csökkent, kortizolszintjük 15 százalékkal nőtt, és szubjektíven is kevésbé érezték magukat magabiztosnak.


Gyakorlati haszon

Az eredmények fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni - nem csupán azért, mert tudományos bizonyítékot jelent arra nézve, hogy testtartásunk miként befolyásolja azt, ahogyan érezzük magunkat s ahogy viselkedünk, hanem azért is, mert ezt az egyszerű, kétperces kísérletet módosítások nélkül, egy az egyben átemelve a saját életünkbe, képes változáshoz vezetni mindennapi viselkedésünkben, jóllét-érzésünkben.

Ha az olyan feszültségteli helyzetek előtt, amilyen például egy állásinterjú, két rövid percre megváltoztatjuk a testtartásunkat, már el is kezdtük felkészíteni a szervezetünket (mind mentálisan, mind fiziológiailag) arra, hogy az erő és magabiztosság érzésével lépjünk bele ebbe a helyzetbe.

Messze nem ért még véget a cikk, a folytatást a linkre kattintva olvashatod!



Amy Cuddy nagy sikerű előadásának felvételét már több mint 27 millióan megnézték.




Pozitív Nap
Forrás: Mindennapi Pszichológia


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Hogyan szorítod ökölbe a kezed? Sok mindent elárul rólad

Eszedbe jutott valaha is, hogy még az sem mindegy, hogyan szorítod ökölbe a kezed? Pedig valóban nem az. Ez az önkéntelen avagy tudattalan mozdulat nagyon érdekes dolgot árul el rólad. Szóval, hogyan szorítod ökölbe a kezed? És vajon mit jelent mindez a számodra?

A gyengeség nem természete a lelkednek, hanem szerzett tulajdonsága - úgyhogy most állj fel!

Szeretjük Müller Péter blogját, és ajánljuk nektek is szívből, szeretettel. Időnként érdemes rákattintani. Mert feltölt, mert erőt ad, mert sugárzik szavaiból a fény...

15 provokatív kérdés, amik után másként tekintesz majd az életedre!

Sokszor gondolkodsz az élet nagy kérdésein? Szeretnéd megérteni azt, hogy ki is vagy valójában? Akkor olvass tovább!

Szeretnéd megtudni, ki vagy valójában? Akkor ezt a tibeti személyiségtesztet neked találták ki!

Kapcsold ki a logikus gondolkodásodat, próbálj ellazulni és válaszold meg a következő három kérdést, melyek a tudatalattiddal játszanak.

Utána csinálnád? Lakókocsivá alakította furgonját és útra kelt

A 23 éves filmes fiatalember mobilotthont teremtett, hogy így járhassa a világot, kalandokat keresve.


NAPI BOLDOGSÁG