Bebizonyították: megakadályozható a heroinfüggőség!

Ausztrál és amerikai kutatók felfedezése alapvető áttörést jelenthet a függőségek kezelésében és a fájdalomcsillapításban.


Az ausztráliai Adelaide-i Egyetem és az amerikai Coloradói Egyetem kutatói egy kulcsmechanizmusra bukkantak a szervezet immunrendszerében, amely felerősíti az opioid szerektől való függést. A Journal of Neuroscience című szakfolyóiratban közzétett eredmények szerint a plus-naloxone nevű, klinikai használatban egyelőre még nem lévő, kísérleti szer szelektíven gátolja a függéshez vezető immunválaszt.

"Kutatásaink azt mutatták, hogy a függőséget megakadályozhatjuk az agy immunrendszerén keresztül anélkül, hogy az agy huzalozását célba vennénk" - mondta Mark Hutchinson, a tanulmány egyik szerzője. Az opioid szerek - mint a morfium vagy a heroin - hozzákötődnek az agy TLR4 jelű immunreceptoraihoz, amelyek egyfajta függéserősítőként szolgálnak és jelentősen megemelik a szer által kiváltott "jutalmazó" hatást. "Az új szer ezt a hatást kapcsolja ki" - magyarázta Hutchinson.


Linda Watkins, a tanulmányban részt vevő amerikai kutatók egyike hangsúlyozta, munkájuk alapvetően megváltoztatta az opioidokról, az agyi jutalmazásról és a függőségről szóló tudást. "Néhány éve gyanítottuk, hogy a TLR4 lehet az opioidfüggés gátlásának kulcsa, most azonban bizonyítékunk van rá" - mutatott rá.

A kutatók úgy vélik, felfedezésük hasznosnak bizonyulhat, ha a plus-naloxone-t a morfinnal együtt adagolják, mert így a fájdalomcsillapításra szoruló pácienseknél nem kellene félni a függőség kialakulásától. Mint Hutchinson hozzátette, a szert önmagában alkalmazva segíthetnének a már függő embereken is. A kutatócsoport szerint a klinikai próbák 18 hónapon belül kezdődhetnek el.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"422 barátom van, mégis magányos vagyok."

"Ahogy kinyitjuk a számítógépünket, becsukjuk az ajtókat." Gary Turk versében felhívja a figyelmünket arra, hová vezethet az, ha elhanyagoljuk a valódi életet.

A férfiak hanyatlásának korát éljük

A férfiak hanyatlásának korát éljük, és ezen csak a szemléletváltás változtathat - állítja Philip Zimbardo a vele készült interjúban. Szerinte a nagy kérdés, hogy hol vannak a jó férfiak? - Akik nem kanok, hanem lovagok...

A kémia játéka az agyaddal: amikor beüt a dopamin

A tudás hatalom, és önmagunkról tudni, magunk fölötti hatalmat jelent. Az önismeret pedig tudományosan igazoltan boldogsághoz vezet. De mi okozza a boldogságot? Erre teljes válasz, ha nem is létezik, mi azért bemutatunk egy kis darabot a puzzle-ből.

Kutyáink értik, amit mondunk nekik - egy új magyar kutatás bizonyította ezt!

AZ ELTE Családi Kutya Programja a világon elsőként vizsgálta meg, hogy a kutyák agya miként dolgozza fel azt, amikor beszélünk hozzájuk: számít, hogy MIT és HOGYAN mondunk!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.


NAPI BOLDOGSÁG