Okostelefon, nem bunkofon! 8 szabály, amit érdemes betartani használata közben


1. Először is fontos megkülönböztetnünk, hogy kivel milyen viszonyban vagyunk. Ha hozzánk közel álló személyről van szó, fogadhatjuk viccesen a hívását, vagy csak úgy, hogy „Mit akarsz?”. Ezt azonban nem tehetjük meg a hozzánk kevésbé közelállókkal, hivatalos személyekkel vagy munkatársakkal, de akkor sem, ha ismeretlen vagy rejtett szám keres.

Ha például hivatalos ügyben felhívunk egy számot, ahol egy női hang így veszi fel a telefont: "Eeeegenn!", egyből arra gondolunk, hogy ez nem sok jóval kecsegtet. Míg ha egy barátunkat hívjuk, aki ennyit mond a telefonba: "Hé, vatdöfak!", tudhatjuk azt, hogy hozza a formáját, jó kedvében van. Nyilván, ha nem baráti kapcsolatban lennénk, hanem formális lenne a viszonyunk, ezek után biztosan nem tárcsáznánk újra. :)

2. Nem kell minden helyzetben felvenni! Sőt, ha például orvosnál, hivatalban, megbeszélésen, moziban/színházban vagyunk, evés közben vagy mondjuk intim helyzetben, jobb, ha le is némítjuk készülékünket. Így nem zavar másokat a csörgés, a hívó felet sem hozzuk kényelmetlen helyzetbe. Telefonunk funkcióit kihasználva beállíthatjuk azt is, hogy készülékünk küldjön egy automatikus üzenetet a hívó félnek. Ha már adottak a körülmények, nyugiban hívjuk vissza azokat, akik kerestek!

Veletek is előfordult már olyan, hogy mondjuk az orvosnál vártok, miközben mögöttetek megcsörren valakinek a telefonja, és miután kétszer meghallgattátok a menüettet, végre megtalálja az illető a készülékét, és teljes hangerőn azt magyarázza a telefonba, hogy a Katika, hogy veszett össze a fiával? Vagy valaki vette már úgy fel nektek a telefont, hogy "Szia, sürgős? Most nagyon nem érek rá!" (akkor minek veszed fel?). Ugye, milyen bosszantó?


3. A csengőhangunkat és a beszédünk hangerejét is úgy válasszuk meg, hogy az ne zavarja környezetünket. 

Megesett már, hogy utaztatok a vonaton, és jól esett volna ezt az időt kihasználni egy kis pihenésre, olvasásra, de képtelenség volt, mert a másik ülésen egy lány épp a party élményeit beszéli meg telefonon?

4. Ha hívást kezdeményezünk, az elején mindig tisztázzuk le, hogy alkalmas-e a beszélgetés – különösképp, ha várhatóan hosszabbra nyúlik. Ha a hívott fél inkább később érne rá, egyeztessük le, hogy körülbelül mikor léphetünk vele ismét kapcsolatba.

Biztos mindannyiunknak volt már része olyan esetben, hogy épphogy felvettük a telefont, a vonal másik végén a hívó fél pedig csak elkezdi a nyakunkba önteni a mondókáját, és 5 perc után - mikor végre levegőt vesz - tudjuk kinyögni: "Ne haragudj, épp a bankba mennék be, nem érek rá!"

5. Amennyiben szeretnénk kihangosítani a telefont, azt feltétlen tisztáznunk kell a beszélgetőpartnerrel is, illetve meg kell győződnünk arról, hogy a környezetünket sem zavarja, ha így beszélünk. Ez érvényes arra is, amikor a kocsiban kihangosítóról bonyolítjuk a hívásainkat.

Elég kellemetlen tud lenni, ha fogalmunk sincs róla, hogy ki vagyunk hangosítva, mikor egy barátunknak azt ecseteljük, hogy mennyire tetszik a Marci, akinek nagyon szépen kidolgozott felsőteste lehet - csak Marci ott ül a barátunk mellett...


6. Ha SMS-ezünk, akkor ezekre a rövid üzenetekre is érvényesek a szóbeli és a helyesírási szabályok. Használhatunk viszont rövidítéseket, hangulatjeleket, de csak abban az esetben, ha tudjuk, hogy ezeket a fogadó fél is értelmezni tudja.

Te tudtad elsőre, mit jelent a XOXO vagy a YOLO?

7. Ha beszélgetés vagy megbeszélés közben a telefonunkba szeretnénk beírni feljegyzéseket, emlékeztetőket, erről a másik fel(ek)et is tájékoztassuk, nehogy azt gondolják, hogy csak unalmunkban babráljuk a telefont!

Ennek hiányában nyilván azt gondolhatják: "Mekkora bunkó! Erre a fél órára sem képes leszakadni a telefonjáról! Kissé beteg..."

8. Okostelefonunkkal készített képeket, hangfelvételeket azonnal fel tudjuk tölteni az internetre, de ilyen esetben feltétlenül vegyük figyelembe a személyiségi jogokat. Vagyis semmit nem tehetünk publikussá a másik fél hozzájárulása nélkül! Egyikünk sem örülne, ha mondjuk az előző esti buli részleteit az internetre feltett képekből tudná meg.


Összességében tehát a legjobb, ha úgy, akkor és annyit használjuk a telefonunkat, amit mi is könnyen viselnénk, ha velünk csinálnák azt!


Szerző: Aletta - Pozitív Nap


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"422 barátom van, mégis magányos vagyok."

"Ahogy kinyitjuk a számítógépünket, becsukjuk az ajtókat." Gary Turk versében felhívja a figyelmünket arra, hová vezethet az, ha elhanyagoljuk a valódi életet.

Betiltották a mobilozást egy francia étteremben, hogy beszélgessenek egymással a vendégek

Hean-Noël Fluery a vidámság és a szórakozás nevében betiltotta a mobiltelefonok használatát az asztaloknál.

Egy fotósorozat, ami megmutatja a gyerekek hogyan töltötték net és okostelefon nélkül a nyarat szerte a Földön

Summer Unplugged, azaz "nyár kihúzva", ez volt egy nemzetközi fotósverseny címe. Ennek pedig az volt a témája, hogy a gyerekek, hogyan töltik a nyarat, ha nem az interneten lógnak, vagy a Tv előtt ölnek. Fotósok százai örökítették meg világszerte, milyen boldogan telt a gyerekek nyara tévé, internet és telefon nélkül! Mutatjuk a legjobbakat!

8 dolog, amit ne csinálj a fesztiválokon, ha nem akarsz tahónak tűnni!

A fesztiváljegy drága, a méltóságod pedig még annál is többet ér, így célszerű nem teljesen elhülyülni csak azért mert nyár van és fesztivál és buli...

20 éve és ma - változások vicces képekben

Futási szokások, nyaralási fotók, játszótér és életünk egyéb fontos helyszínei a témája azoknak a humoros rajzoknak, amelyek az elmúlt 20 évünkben történt változásokat mutatják be.


NAPI BOLDOGSÁG