Elképesztő: meg akarták menteni haldokló társukat a delfinek

Kutatók megfigyelték, amint fokföldi delfinek összegyűlnek, hogy segítséget nyújtsanak egy haldokló társuknak.


Ez az első alkalom, hogy egy delfincsoportnál megfigyelik, amint megpróbál segíteni vagy megmenteni egy haldokló társat. Koreai kutatók dokumentálták az eseményt a dél-koreai Ulszan partjainál, a Keleti-tengerben. Öt delfin egyfajta tutajt képezett testével, hogy egy sebesült társat a felszínen tartsanak. A viselkedésről a Marine Mammal Science folyóiratban számoltak be a kutatók.

Az egészséges ceteknél – állatok ama csoportja, mely felöleli a bálnákat és delfineket – korábban már dokumentálták, hogy megpróbálják segíteni társaikat. Például a 20. század közepén egy fogságban élő palackorrú delfint figyeltek meg, amint halva született borját hátán emeli a felszínre. Vadon élő palackorrú delfineknél szintén észlelték, hogy a holt vagy halva született borjakat hátukon segítik a felszínre, míg mások harapásokkal igyekeztek stimulálni borjaikat. Az összes korábbi példa azonban csak egy vagy két, egyetlen borjút megmenteni próbáló kifejlett delfint ölelt fel.

Most viszont Kyum J. Park, az ulszani cetkutató intézet szakembere és csapata 10 fokföldi delfint (Delphinus capensis) figyelt meg, amint megpróbálja megmenteni egy másik kifejlett egyed életét. A kutatók rendszeresen monitorozzák a dél-koreai partok mentén élő ceteket. Az egyik felmérés során több mint 400 delfint és megközelítőleg 500, őket követő csíkos vészmadarat figyeltek meg. A delfinek és a madarak is táplálkoztak, a kutatóhajó több alkalommal megközelítette és megfigyelte az állatokat.

A csoporttól levált egy kisebb delfincsapat és a hajó közelében tartózkodott. A közelebbi megfigyelések legalább 12 egyedet tártak fel, melyek nagyon lassan úsztak. Köztük egy nőstény ide-oda tekergette testét, néha fejre állt, hasával a felszín felé fordult.


Testükkel tutajt képeztek, hogy sebesült társukat a felszínen tartsák


Bár tudott mozogni és farokuszonyát is használta, úgy tűnt, melluszonyai lebénultak, ezenkívül vörös sebek borították a hasát. Számos delfin keringett a csoport körül, míg a benn lévők a jelek szerint igyekeztek segíteni a bajba jutott egyednek egyensúlya fenntartásában: oldalról és alulról böködték. Aztán a 10 ottmaradt delfin egymást váltva, testével egyfajta tutajt képezett.

Egyszerre öt egyed sorakozott fel vízszintesen tutajszerű formációba, és fenntartotta azt, míg a sebzett delfin feltekergőzött rájuk és végigfeküdt a hátukon. Az egyik delfin aztán megfordította testét, hogy jobban alátámassza a rajtuk fekvőt, míg egy másik a csőrével igyekezett a felszín felett tartani a haldokló fejét.

A segítségnyújtás azt is sugallhatja, hogy a delfinek megértik és átélhetik a másik egyed szenvedését.
(Fotó: AFP)


Néhány perccel később a beteg állat, úgy tűnt, elpusztult, teste függőlegesen lebegett a vízben, feje a víz felett. Már nem lélegzett. Társai közül öt továbbra is kapcsolatban maradt a tetemmel, megérintette és hozzádörgölőzött vagy aláúszott, és buborékokat engedett rá. A kutatók szerint mindezt annak ellenére folytatták, hogy az elhullott állaton már a hullamerevség jelei ütköztek ki.


A delfinek megértik és átélhetik a másik egyed szenvedését

Úgy tűnt, mintha így akarnának továbbra is társaságot nyújtani az állatnak. Az ilyen viselkedést csak az intelligens, hosszú élettartamú, szociális állatoknál figyelték meg. A legtöbb faj gyorsan hátrahagyja sérült társait - mondja Karen McComb brit kutató.

Szerinte, míg úgy tűnhet, hogy a segítség önzetlen, a támogató egyedek mégis profitálhatnak belőle. A sebzett állat megmentése segíthet fenntartani a csoportot, így kontrollálni territóriumukat. Hovatovább, amennyiben a csoport közeli rokonokat is felölel, eme rokonok védelme elősegíti, hogy a delfinek megőrizzék a közös géneket. Az együttműködés ezenkívül erősebben összekovácsolhatja a csoportot.

A segítségnyújtás azt is sugallhatja, hogy a delfinek megértik és átélhetik a másik egyed szenvedését. Míg azonban ez lehetséges, McComb szerint a segítségnyújtási viselkedés az empátia iránti igény nélkül is kifejlődhet. 


Témába vág: Segítséget kért búvároktól egy delfin, mert damil tekeredett az uszonyára! (VIDEÓVAL)



Forrás: BBC/New Scientist 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

Csak ámulunk: szenzációsak az év panorámafotói

Nem győzünk álmélkodni az év panorámafotóin! Idén nyolcadik alkalommal hirdették meg az EPSON nemzetközi panorámafotós pályázatát, a győzteseket pedig szerdán ki is hirdették.

Hogyan szorítod ökölbe a kezed? Sok mindent elárul rólad

Eszedbe jutott valaha is, hogy még az sem mindegy, hogyan szorítod ökölbe a kezed? Pedig valóban nem az. Ez az önkéntelen avagy tudattalan mozdulat nagyon érdekes dolgot árul el rólad. Szóval, hogyan szorítod ökölbe a kezed? És vajon mit jelent mindez a számodra?

Alighanem ez az ország legkülönösebb fája

A napokban a Facebookon tettek közzé egy fotót Ceglédbercel egyik fájáról, ami nemcsak pompás színezetével, hanem egyedülálló formájával is lenyűgözi az arra járókat.

20 hihetetlen hely Európában, melyeket látnod kell!

A vén Európa, a megunhatatlan, a sokszínű, a lehengerlő - maga a múlt és a jelen egyszerre!


NAPI BOLDOGSÁG