Háziasítottuk egyáltalán a macskákat?


Wes Warren, Washingtoni Egyetem szakembere és a kutatás vezetője elmondta, korszerű génszekvenáló technológia révén feltárták a macskák egyedülálló biológiájának és túlélési képességeinek genetikai hátterét. "A házi macskák csak nemrégiben váltak el vadon élő rokonaiktól, néhányuk máig keveredik velük, így meglepődtünk, hogy egyáltalán találtunk genetikai bizonyítékot a háziasításra" – teszi hozzá.

Az emberrel való együttélés során módosultak bizonyos gének


Egy házi macska génjeinek más macskafajtákkal, vadmacskákkal és emlősökkel való összehasonlítása révén bizonyos különbségek szembeötlővé váltak. Például, hogy a tigrisek és a házi macskák rejtélyes módon olyan fizikai képesség birtokában vannak, amely lehetővé teszi hatalmas mennyiségű zsírsav elfogyasztását szívbetegség vagy koleszterinszint-emelkedés nélkül. Sőt a macskáknak valójában szükségük van húsra a boldoguláshoz, míg a legtöbb ragadozó azért életben tud maradni növényekre, magvakra és gumókra fanyalodva is.

A macskák az eredmények alapján a vadászatnál kevésbé támaszkodnak szaglásukra, mint a kutyák, miközben éjszaka sokkal jobb a látásuk és hallásuk. Ezenkívül több, a feromonok érzékelésének képességéhez járuló génjük van, mint a kutyáknak, eme tulajdonság révén figyelemre méltó távolságból is képesek párt találni maguknak.



A házi macskáknál egyértelműen észlelhetőek a genetikai szelekció jelei a memóriához, a félelemhez és a stimuláció-jutalomfalat alapú tanuláshoz járuló jellegzetességekben, ami azt sugallja, hogy a kezesebb macskákat kedvelték jobban háziállatként.

Manapság mintegy 600 millió macska él a Földön. Emberrel való együttélésének legkorábbi régészeti bizonyítékai 9500 évre, Ciprus szigetére tekintenek vissza. A házi kedvencként betöltött szerepére utaló bizonyítékok Kína középső területéről is előkerültek, koruk 5000 év.

Úgy hiszik, a gazdálkodásra épülő történelmi időszakokban kerültek egyre közelebb az emberhez, amikor a rágcsálókat és egyéb kártékony állatokat megtizedelő „munkájukért” jutalmat kaphattak.


A gazdálkodásra épülő történelmi időszakban került közel egymáshoz az ember és a macska


Michael Montague, a vizsgálat társszerzője szerint a legtöbb macskát valószínűleg a rágcsálók kordában tartására tenyésztették, és csak később került előtérbe az esztétika. Bizonyos értelemben a szelídség az egyik kezdeti viselkedésbeli különbség kellett legyen a vadmacskák és házi macskák között, és talán a domesztikáció folyamatának végső ösztönzője lehetett.


Forrás: Hirado.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Mindketten árvák és magányosak voltak egykor, most szerető családban élnek, és imádnak együtt utazni

8 káprázatos fotó arról, hogyan járja együtt a mentett kutya és cica a világot

Feladta mindenét, hogy cicájával körbeutazza Ausztráliát

A kaland főhőse Willow, a macska volt...

Tüneményes képekkel ünnepeljük, hogy a hópárduc nem veszélyeztetett faj többé

A gyönyörű és egzotikus hópárducot 1972 óra veszélyeztetett fajként tartották számon, de a múlt héten jó hír érkezett a macskák felől. Az elmúlt három év adatait elemezve a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sebezhető kategóriába sorolta vissza őket.

Tettenérés: lopáson kapott háziállatok (avagy a legcukibb lebukások TOP 30-as összeállítása)

Notórius csíntevő a legtöbbjük, akik ha lebuknak, az arcukra van írva: tudják, hogy rossz fát tettek a tűzre! Szenzációs pillanatok következnek, nagyszerű kedvencekkel!

Lehet élni macska nélkül. Persze. De érdemes? +VIDEÓ

Nem maradt sok felfedezetlen rejtély a világban. Szerencsére azért még van néhány. Ilyenek a macskák is. Nélkülük vagy velük érdemes leélni egy életet?


NAPI BOLDOGSÁG