Forradalmi eredmény: leheletből kimutatható a gyomorrák


Egy gyors és egyszerű leheletteszttel kilencven százalékos biztonsággal megállapítható a gyomorrák - derül ki egy új tanulmányból.



Izraeli és kínai tudósok 130 páciensnél alkalmazták a módszert, és a teszt segítségével nemcsak diagnosztizálni tudták a gyomorrákot, hanem képesek voltak megkülönböztetni azt más gyomorpanaszoktól. A Cancer (Rák) című brit szakfolyóiratban ismertetett eljárás kilencven százalékos pontossággal működött, és a szakértők véleménye szerint felgyorsíthatja és forradalmasíthatja a gyomorrák megállapításának a folyamatát.

A vizsgálati módszer olyan kémiai összetevőkre összpontosít, amelyek egyedülállóak a gyomorrákos páciensek leheletében. A teszt tudományos megalapozottsága nem új, hiszen már régóta kutatják annak módját, miként lehetne kimutatni a különböző rákbetegségek – köztük a tüdőrák – meglétét a páciensek lélegzetének az elemzésével. A rák által kibocsátott sajátos szag – illékony szerves vegyület – egyfajta kézjegyként szolgálhat, csak a felismerésére kell kidolgozni a megfelelő módszert: például a kutyákról ismert, hogy képesek kiszagolni bizonyos rákfajtákat.


A Hosszám Haiknak, az Izraeli Technológiai Intézet (Technion) professzorának a vezetésével elvégzett kísérletben 37 páciensről derült ki, hogy gyomorrákja van, 32-nek fekélye volt, 61-en pedig egyéb gyomorpanaszokkal küszködtek. A leheletteszt révén azt is fel tudták mérni, hogy a gyomorrák milyen előrehaladott állapotban van.


A kutatócsoport most nagyobb mintán próbálja ki a diagnosztizálási módszert, hogy egyértelműen bebizonyosodjon használhatósága és megbízhatósága. A BBC News idézte Kate Law-t, a brit Rákkutató Intézet igazgatóját, aki ígéretesnek nevezte a tesztet. "Jelenleg ötből csak egy betegen tudunk műtétet elvégezni, mert általában már túl későn fedezzük fel a gyomorrákot. Ha a módszer valóban segít a korai felismerésben, az változást hozhatna a páciensek hosszú távú túlélésében" - húzta alá.

Nagy-Britanniában évente hétezer embernél állapítanak meg gyomorrákot. Kétötödük tovább él egy évnél, de a kezelés ellenére már csak egyötödük marad életben legkevesebb öt évig. A gyomorrák diagnosztizálásának legelterjedtebb módszere a biopszia, amelynek során szövetmintát vesznek a gyomorfalból.

Forrás: MTI

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

Csókay doktor fia haláláról: "Hiszem, hogy egyszer újra megölelem Marcit"

Alig érkezett meg Nigériából, élete első missziójáról, Csókay András világhírű idegsebész, agykutató, máris a kórházba sietett ügyelni... Huszonnyolc éve gyógyít, nemzetközileg elismert idegsebész, mégis minden reggelét gyakorlással kezdi a boncteremben. Családapaként megtörtént vele az, ami minden szülő rémálma: a születésnapján egy tragikus baleset miatt elveszítette legkisebb gyermekét, az akkor 10 éves Marcit.

Ha nem szeretnek és nem szerethetsz - belebetegszel

Új kórkép van kialakulóban: ez pedig a szeretethiány. Oka: mindenki csak kapni akar, pénzt, hatalmat, autót, és minden fontosabb, mint a szeretet. Veszélyes a teljesítményhajszolás, a mindenáron győzni akarás, hogy a sikerért sokan feláldozzák mások megbecsülését, szeretetét. Pedig milyen rosszul teszik...

A szülészorvos, aki énekkel köszönt minden, a keze között világra jövő kisbabát (+videó)

Mikor kisbaba születik, a világ számos kultúráinak tagjai különféle szertartásokat tartanak, így köszöntve a kis jövevény világra jöttét. Ilyenkor mindenki örül, ünnepel, táncol, és énekel. Ahogyan ez a fantasztikusan vidám és kedves szülész-nőgyógyász szakorvos is.


NAPI BOLDOGSÁG