Függőleges farm bolygónk védelméért

A függőleges farmok egyre gyakrabban jelennek meg külföldi nagyvárosok felhőkarcolóinál, ugyanis kulcsfontosságú problémákat oldhatunk meg segítségükkel. Az élelmiszer-ellátás sokkal biztonságosabb lesz, a termelés hosszú évekig gond nélkül működhet még szárazság idején is, ami napjainkban egyre gyakoribb a klímaváltozás miatt. 


Pára-visszaforgató technológia

Ha példaként a nem is túlságosan vízigényes salátát vesszük, szántóföldi termelésben egy hektáron akár havi 84 ezer liter víz szükséges lehet az öntözéshez. A pára-visszaforgató technológiát alkalmazó vertikális farmban termelve ugyanakkor ennek a mennyiségnek a 240-ed része, azaz 350 liter is elegendő Gordon Graff kanadai építés számításai szerint.

James Famiglietti, a világ egyik vezető hidrológusa úgy véli, hogy a felszín alatti vizek kimerülése jóval nagyobb veszélyt jelent a globális vízellátásra, mint azt gondolnánk. Kutatócsoportja műholdak és számítógépes modellek segítségével követi nyomon a rendelkezésre álló édesvízkészletet szerte a világon.

Cikkében megjegyzik, hogy az Egyesült Államokban, Indiában és Kínában például gyorsabban szivattyúzzák ki a vizet a föld alól, mint azt természetes úton lehetne pótolni.

Környezetkímélő

Az újszerű kertek ahelyett, hogy az esőerdők helyére kerülnének, nem pusztítják a környezetet. Egy hektár függőleges farm nagyjából 4-6 hektár kültéri farmmal egyenlő. Persze ez terméstől függő, mert például egy hektár függőleges farmon termő eper a 30 kültéri hektár gyümölcsét hozza. Oxigén-kibocsátásukkal ráadásul tisztítják a levegőt a növények.


Egészségesebb

Tervezésük miatt a beltéri "mezőket" könnyebben lehet védeni a kártevőktől, így kevesebb rovarirtó és gyomirtó szert kell használni. Eredményül frissebb és méreganyagmentes termést fogyaszthatunk.

Kevesebb szállítás, kevesebb szennyeződés

A termesztett élelmiszereket a helyi lakók rögtön fogyaszthatják, így nem szennyeződik a levegő a szállítás közben. Nem mellesleg a zöldségek és a gyümölcsök nem indulnak romlásnak, ha rögtön a piacra kerülnek.

Energiatakarékos

A növényeket LED-lámpákkal világítják meg, így szabályozni lehet a rájuk eső fénymennyiséget. Bármennyire is furcsának tűnhet, ez így jóval takarékosabb, mint például a napenergia használata.


Fordította: Vaskor Máté - sokszinuvidek.hu

Forrás: care2.com

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

dolog, amiért a kertészkedés boldog embert terem

Napjaink rohanó, kütyüs, betonnal tarkított világában igazi felüdülés, ha kijuthatunk a szabadba. Ennél csak az a jobb, amikor ezt a saját kerítésünkön belül tehetjük meg. Hogy a kert ápolásához meghozzuk a kedved, öt indokot adunk arra, hogy kerted csinosítása miért fog lelki boldogságot okozni Neked is, mert földes kézzel, hidd el, boldogabb az élet!

Egyszerű trükk, mellyel tovább tarthatod frissen a tulipánokat

Nincs szomorúbb látvány, mint amikor a már alig várt első tavaszi tulipáncsokrot a vázába tesszük, és azok rövid idő múlva máris kókadoznak. Állítólag van egy régi megoldás arra, hogy a tavasz hangulatát tovább az otthonunkban tudjuk, és a virágok gyönyörűen pompázzanak.

Negyven másodperc, amit mindenkinek látnia kéne. Egy magyar költő, akit mindenkinek ismernie kéne...

Nagy László, Kossuth-díjas magyar költő, műfordító volt. Akit több mint negyven éve kértek meg, hogy üzenjen a jövő emberének. Vagyis nekünk...

Ezek 2016 legjobb drónfotói

A Hong Kong-i SkyPixel 2016-os légifotó pályázatára 27 ezer pazar kép érkezett. Ezeket választották a legjobbnak közülük, és a képek láttán erősen elgondolkoztunk, hogy veszünk egy drónt mi is.

Elképesztőek ezek a magasból készített fotók...

Most megnézheted, milyen lehet asztronautaként lenézni a Föld nevű bolygóra. Annyit mondunk, hogy ezeket a fotókat akkor is érdemes megnézned, ha már láttál ilyesmit.


NAPI BOLDOGSÁG