Hatalmas meteoritot fedeztek fel Kínában

Hatalmas meteoritot fedeztek fel Kína északnyugati részén, a Hszincsiang-Ujgur (Xinjiang Uygur) autonóm területen.
A fura formájú égi jövevényt az Altaj-hegységben, 2900 méteres magasságban találták. A nagy barna "kő" hossza 2,3 méter, szélessége pedig egy méter körüli - olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon. Paolin Csang (Baolin Zhang), a pekingi planetárium szakértője szerint nagy valószínűséggel vasmeteoritról van szó. "Ez lehet a második legnagyobb vasmeteorit, amely a Naprendszer külső régióiból származik" - vélekedett Paolin Csang, aki az égi "vándor" súlyát 25-30 tonnásra becsüli. Amennyiben becslése beigazolódik, a "jövevény" túlszárnyalhatja az eddigi kínai rekordert, a 28 tonnás meteoritot, amelyet ugyanezen a területen fedeztek fel 1898-ban.
A vasmeteorit túlszárnyalja az eddigi kínai rekordert.
Meenakshi Wadhwa, az Arizonai Állami Egyetem Meteoritkutató Intézetének az igazgatója szerint a leletnek igen nagy a tudományos jelentősége, amennyiben bebizonyosodik, hogy valóban vasmeteoritról van szó. "A meteoritok többsége 4,6 milliárd éve alakult ki, akkor, amikor a Naprendszer megszületett. Így minden újonnan felfedezett meteorit, függetlenül a méretéről, egyedülálló információt tartalmaz a Naprendszerünk legkorábbi szakaszáról" - magyarázta Meenakshi Wadhwa. További vizsgálatokat terveznek annak megállapítására, hogy van-e "rokonság" a most felfedezett meteorit és az 1898-ban meglelt "társa" között, vagy pusztán egybeesés, hogy Kína ugyanazon elhagyatott hegyi vidékén bukkantak rájuk. Az eddigi legnagyobb ismert meteorit 60 tonnás, amelyet Namíbiában találtak. Ezt követi a 37 tonnás argentin, valamint a 30 tonnás grönlandi meteorit.


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Kínai vagy hazai fokhagyma? Így ismerheted fel

Magyarország tíz éve még önellátó volt fokhagymából, jelenleg csaknem annyit importálunk, főként Kínából, mint amennyit itthon termesztünk. Kevés a hazai fokhagyma, míg tehetjük, tegyük az egészséget az asztalra.

1400 éves ginkgo fa, ami minden ősszel aranyba borít egy buddhista kolostort (képriport)

Minden arany, vörös, réz és mélybarna levélben ott rejlik az ősz ezerarcú szépsége. Most egy távoli vidék aranyban úszó őszi pillanatait mutatjuk meg nektek!

Kutyáink értik, amit mondunk nekik - egy új magyar kutatás bizonyította ezt!

AZ ELTE Családi Kutya Programja a világon elsőként vizsgálta meg, hogy a kutyák agya miként dolgozza fel azt, amikor beszélünk hozzájuk: számít, hogy MIT és HOGYAN mondunk!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.

10 év után újra látták a világ egyetlen olyan állatát, amelynek a felnőtt példányai is úgy néznek ki, mint a kiscicák!

A homoki macska egy igen nehezen megfigyelhető és veszélyeztetett faj, mely félénk és visszahúzódó, így történhetett, hogy 10 évig nem került emberi szem elé vadon élő példánya.


NAPI BOLDOGSÁG