Idén is tarolt Máté Bence - Az év legjobb magyar természetfotói




Húscafatért marakodó rókák, harcos hattyú és iszapbirkózás madár módra. Tizennégy kategóriában mérhették össze tudásukat a Canon - Év természetfotósa pályázat részvevői. Az Év Természetfotója díjat Máté Bence nyerte meg Lépéselőnyben című képével, valamint első díjat hozott el Az emlősök viselkedése és Az állatok szemtől szemben kategóriában is. Míg Az év ifjú természetfotósának idén a szabadkai Szekeres Leventét választotta a zsűri. Mutatjuk a díjnyertes fotókat, illetve néhány kedvencünket!

Az egyre népszerűbb megmérettetésre ezúttal több mint 3400 kép érkezett be Magyarországról és külföldről - közölte a keddi budapesti díjátadó előtt tartott sajtótájékoztatón a naturArt - Magyar Természetfotósok Szövetsége elnöke. Fáth Péter emlékeztetett arra, hogy a teljes transzparencia jegyében a zsűrizés második és harmadik fordulója ebben az évben is a nyilvánosság előtt zajlott.


Máté Bence, Az év természetfotósa 2015 pályázat nagydíjasa a Magyar Természettudományi Múzeum Semsey Andor Kupolacsarnokában tartott díjátadón, aki ötödik alkalommal nyerte el Az év természetfotósa elismerést, és Lépéselőny című képe Az év természetfotója címet is kiérdemelte. MTI Fotó: Marjai János

Lépéselőny - Az Év Természetfotója

A sötét és fagyos éjszakában különleges látvány tárult elém, amikor megvilágítottam a lesem előtti vízfelületet. Gémek, rókák és vidrák a fénnyel mit sem törődve élték aktív életüket, számomra ismert környezetben, ám ez idáig láthatatlanul. Tizenöt év alatt már sok száz napot töltöttem halászó gémek és kócsagok fotózásával, az idei télen a mesterséges megvilágításnak köszönhetően mégis sikerült teljesen új képi világot alkotni. 47 napot és éjszakát fotóztam szünet nélkül, annyira magával ragadott az extrém fényviszonyokkal való képalkotás. Korábban sokat dolgoztam már vakufény mellett éjszaka, de ahhoz képest a folyamatos megvilágítás rengeteg új lehetőséget kínált. Hosszú expozíciós idő alatt a madarak mozgásukkal hozták létre a kompozíciót, minden egyes képet teljesen egyedivé téve ezzel.

Fotó: Máté Bence/ Canon - Az Év Természetfotósa 2015

Iszapbirkózás - A madarak viselkedése kategória

A kamera előtt extrém közelségben szűrögetik az iszapot a rózsás flamingók a franciaországi Rhône folyó deltájában. Míg máshol a flamingók százméteres távolságból elmenekülnek az embertől, a Pont De Gau parkon belül ugyanazokat a madarakat akár öt méterről is meg lehet figyelni séta közben. Ez a közvetlen viselkedés a húszéves rendszeres etetésnek, a háborítatlanságnak és a látogatók állandó jelenlétének köszönhető. Ez a hely évente százezer látogatót vonz, és felhívja a figyelmet arra, hogy fontosnak érezzük környezetünk megóvását. A fotó egy akváriumba helyezett fényképezőgéppel, távirányítással készült.

Fotó: Máté Bence / Canon - Az Év Természetfotósa 2015
Gladiátorok - Az emlősök viselkedése kategória, 2. díj

A képen látható rókák élelemszerzés és táplálkozás közben csaptak össze, hogy az egyik elvegye a másiktól a már félig megrágott belsőséget. A harc hevében - ami gyors és elég intenzív volt - sikerült megörökítenem azt a pillanatot, amikor a megtámadott róka szájából szó szerint kirepült a zsákmány.

Fotó: Laki Zoltán / Canon - Az Év Természetfotósa 2015


A holló birodalma - Állatok és környezetük, 1. díj

A hollók egy életre választanak párt maguknak, és saját territóriumot tartanak. Ezt a területet - amely a megélhetésüket és a sikeres szaporodásukat is biztosítja - keményen védelmezik a fajtársaikkal szemben. A képen látható hollónak a Bihar-hegység festői tájai között van a birodalma, és hajnali első útja során semmi sem kerüli el a figyelmét.

Fotó: Palcsek István / Canon - Az Év Természetfotósa 2015
Párás ablak - Kezünkben a föld kategória, 1. díj és a Magyar Fotóművészek Szövetségének különdíja  

"A felvétel egy tanya ablakában készült szeptemberben, egy esős reggelen. A balkáni fakopáncs (Dendrocopos syriacus) kopogtatására figyeltem fel, és azonnal a gépem után nyúltam..."

Fotó: Ritzel Zoltán / Canon - Az Év Természetfotósa 2015
Tűzijáték - Az emlősök viselkedése, 1. díj  

"Az elmúlt négy év legszerencsésebb pillanatai voltak, amikor a vidramama előttem tanítgatta halászni picinyeit. Olyannyira mesébe illő történet volt, hogy mozdulatról mozdulatra azokat a jeleneteket figyelhettem meg, mint amikor Karak tanítja vadászni a kis Vukot. Az első héten a bébividrák még nem tudtak a víz alá merülni a gyenge izmaik és a bundájukban rekedt levegő miatt, de igen hamar eltanulták anyjuktól a halfogás mesterségét. Két héttel az első megjelenésüket követően már önállóan is zsákmányoltak. Ezt a fotózást kétéves előkészületi munka, lesépítés és kísérletezés előzte meg. A tervek szerint éjszakai madárfotózásra épült a rendszer, a vidrák csak bónuszként jelentek meg. Amikor végre minden összeállt, és egy hónapot a fotózásuknak szentelhettem, éppen akkor jelent meg először egy egész vidracsalád a lesem előtt. A képen látható folyamatos csíkokat az állatok által levegőbe repített vízcseppek lámpafénnyel való megvilágítása és a hosszú zársebesség okozta. Három vaku fénye segíti továbbá, hogy a vidrák élesek lehessenek, még 1/10 másodperces expozícióval is."

Fotó: Máté Bence / Canon - Az Év Természetfotósa 2015

Diadalív - Az állatok szemtől szemben, 1. díj

Egymás kondícióját felmérve nyújtják magasba nyakukat a nagy kócsagok, mielőtt igazi küzdelemre kerülne sor. Gyakran megfigyelhető a madárvilágban, hogy a saját fajtársaikkal szemben agresszívabbak a madarak, mint más fajokkal. A kócsagok kecses mozdulatait inkább csak fenyegetőzés követi, és ritkán csapnak össze igazán. Ezt a jelenetet sok száz alkalommal fényképeztem már, de a szűk képkivágás és a kis mélységélesség miatt az igazán tökéletes fotó csak többéves próbálkozás után sikerült.

Fotó: Máté Bence / Canon - Az Év Természetfotósa 2015

Elemi ösztön - Kezünkben a Föld, 3. díj

Aznap megtanultam, hogy minden állatnak és embernek megvan a helye és területe földünkön, és ezt tiszteletben kell tartani. A hattyú fiókáival messze távolban úszott. Gondoltam, én is úszom a kutyámmal a part mentén. Állványra tettem a fényképezőmet, komponáltam, és csobbantunk a Balatonba. Valószínűleg a kutya izgathatta fel a tojót, mert szemvillanás alatt termett a hátunk mögött. Támadott. Védte a kicsinyeit. Elemi ösztönből én is támadtam, hiszen védtem a kutyámat. Az önkioldásra beállított gépem pedig rögzítette a mama-gazda harcot. Egyetlen expozíció, egy meg nem ismételhető pillanatról, amit soha többé nem akarok átélni.

Fotó: Szabó Ilona / Canon - Az Év Természetfotósa 2015

Lázadó - A madarak viselkedése

A kép a Kis-Balatonnál készült. A tó jegén csapatostul álldogáltak a kócsagok meg a gémek. A gép keresőjébe nézve kutattam a legmegfelelőbb nézőpontot. Ekkor észrevettem egy keresztformát, ami öt kócsagból és egy szürke gémből állt össze. A hab a tortán, hogy mind az öt kócsag egy irányba nézett, míg a gém az ellenkezőbe. Rögtön be is ugrott a kép címe: Lázadó.

Fotó: Cserjés Gábor / Canon - Az Év Természetfotósa 2015


Hommage a Hitchcock - Fekete-fehér természetfotók, EDF DÉMÁSZ különdíja

"Seregélyek őszi vonuláskor"

Fotó: Kerekes M. István/ Canon - Az Év Természetfotósa 2015




Források: MTI / NG.hu / Magyar Természettudományi Múzeum

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

Csak ámulunk: szenzációsak az év panorámafotói

Nem győzünk álmélkodni az év panorámafotóin! Idén nyolcadik alkalommal hirdették meg az EPSON nemzetközi panorámafotós pályázatát, a győzteseket pedig szerdán ki is hirdették.

Hogyan szorítod ökölbe a kezed? Sok mindent elárul rólad

Eszedbe jutott valaha is, hogy még az sem mindegy, hogyan szorítod ökölbe a kezed? Pedig valóban nem az. Ez az önkéntelen avagy tudattalan mozdulat nagyon érdekes dolgot árul el rólad. Szóval, hogyan szorítod ökölbe a kezed? És vajon mit jelent mindez a számodra?

Előre szólunk, gombóc nő az ember torkában: 2017 legszebb esküvői képei

A Fearless Awards kiválasztotta a legjobb esküvői fotókat a 2017-es évből, mi pedig ezekből szemezgettünk. Ezek a képek bizonyítják, hogy milyen csodák rejlenek egy-egy jól elkapott pillanatban.


NAPI BOLDOGSÁG