Indonézia: Kiszolgált okostelefonokkal mentik az esőerdőt

Egy amerikai nonprofit szervezet átalakított okostelefonokkal igyekszik gátat szabni az indonéziai esőerdők irtásának.


Élő erdő: "láttam egy embert, aki fákat vágott ki".

A San Franciscó-i Rainforest Connection alapítója, Topher White szerint a projektet még a hónapban elindítják. A cél, hogy az esőerdőkben átalakított Android okostelefonokat alkalmazva azonosítsák és rögzítsék a láncfűrészek hangját.

Először a próbaüzemhez adományozott új telefonokat alkalmaznak majd, ám White azt tervezi, hogy később a támogatók által a modellfrissítések után átadott készülékeket hasznosítja újra. A telefonokat olyan napelemekkel szerelik fel, melyeket kifejezetten az erdei talajszintet rövid ideig elérő fény kiaknázására terveztek. Mikrofonjaik állandóan be lesznek kapcsolva és egy szoftver „hallgatózik” a láncfűrész árulkodó hangja után, majd riasztást indít el.

Kezdetben csak a parkőrök kapják meg a riasztást, de White abban reménykedik, hogy kiadhatnak egy olyan ingyenes alkalmazást, melynek révén bárki valós idejű riasztást kaphat a telefonok által rögzített hangokról és az érintett helyszínről. „Szeretnénk elérni, hogy az emberek úgy érezzék, részt vesznek a környezetvédelem drámai eseményeiben” – mondja.

Egy szoftver „hallgatózik” a láncfűrész árulkodó hangja után, majd riasztást indít el.

Indonéziában az erdőirtások megállítását célzó erőfeszítések igen korlátozottak. „A műholdas képekkel kideríthetjük mekkora erdőterület tűnt el, de ez már utólag megszerzett tudás, és nem tudjuk kideríteni, mikor irtották ki a fákat” – mondja Dwiati Novita Rini, a Birdlife International szumátrai kutatója.

A kezdeti időszakban a Rainforest Connection a Kalaweit természetvédő csoporttal dolgozik együtt, hogy kihelyezzen és teszteljen 15 telefonállványt a Szumátra nyugati részén lévő, 25 ezer hektáros Air Tarusan természetvédelmi területen. White reményei szerint az egyes készülékek 0,5 kilométeres sugarú körben tudnak majd hallgatózni, így olcsó megoldást kínálnak a dzsungel félreeső területeinek monitorozására.

Indonézia évente több mint egymillió hektárnyi erdőt veszít el a Rainforest Action Network becslései szerint. Az ország esőerdeje a harmadik legnagyobb kiterjedésű a Földön, és számtalan egyedülálló, őshonos növény- és állatfaj otthona. A hatvanas évek óta azonban az erdőterület több mint fele eltűnt.

White reméli, olyannyira leegyszerűsíthetik a technológiát, hogy később a helybeliekre is rábízható a telefonok kihelyezése.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

"422 barátom van, mégis magányos vagyok."

"Ahogy kinyitjuk a számítógépünket, becsukjuk az ajtókat." Gary Turk versében felhívja a figyelmünket arra, hová vezethet az, ha elhanyagoljuk a valódi életet.

Tüneményes képekkel ünnepeljük, hogy a hópárduc nem veszélyeztetett faj többé

A gyönyörű és egzotikus hópárducot 1972 óra veszélyeztetett fajként tartották számon, de a múlt héten jó hír érkezett a macskák felől. Az elmúlt három év adatait elemezve a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sebezhető kategóriába sorolta vissza őket.

Csodás eredmény: díjat nyert Kudich Zsolt a világ legrangosabb fotópályázatán

A világ egyik legrangosabb, vagyis a National Geographic fotópályázatán több ezer kép közül harmadik helyezést ért el Kudich Zsolt Nagy kócsagok című képe, az Állatok akcióban elnevezésű kategóriában - számolt be róla a National Geographic Magyarország.

Négyszázezer hektár esőerdőtvett egy svéd milliomos, csak azért, hogy ne vágják ki

Johan Eliasch cirka tizennégy millió dollárt fizetett az amazonasi esőerdő egy részéért a helyi fafeldolgozó cégnek. Egyetlen egy szándék vezérelte: hogy ne vágják ki a fákat.

Ahol fák ezreinek elültetésével ünneplik a gyermekszületést!

Egy himalájai kis királyságban és egy eldugott indiai faluban faültetéssel ünneplik az új élet világra jöttét.


NAPI BOLDOGSÁG