Kápolna a mesefában –Franciaország legöregebb fája

A réges-régi tölgyfa egy kis francia faluban áll, és még mindig él és virul. Nem mellesleg a mesébe is beillő képpel rendelkező tölgy két meghitt kápolnának is otthont ad.


A Chêne Chapelle (vagyis „tölgy kápolna”) nevet viselő látványosság Allouville-Bellefosseban található, és a több száz éves fabelső a Notre Dame de la Paix, valamint a Chambre de l'Ermite aprócska imahelyeket rejti, egy körkörös falépcsővel körülvéve.

Mesébe illő a fával összefonódó építmény

Azt ugyan nem tudni, hogy ez a két kápolna mikor is került kialakításra a tölgy belsejében, de a becslések szerint legalább 800-1200 éve építhették ki őket.

Maga az öreg tölgyfa története akkor vett érdekes fordulatot, mikor az 1600-as években túlélt egy villámcsapást, mely során egy nagy üreg keletkezett a közepében. A helyi plébános pedig isteni beavatkozásnak tekintette a történést, és elrendelte, hogy alakítsák a villám-sújtotta fát templommá.

Ezt megelőzően a fa még IX. Lajos uralkodása idején is cseperedett, és többek között átvészelte az angol-francia Százéves háborút, az 1347 és 1351 közötti nagy európai pestisjárványt, a reformációt, de még a francia forradalmat is.

Két kápolna is megbújik az ősi fában

Manapság azonban már igencsak meglátszik a kápolnává alakított fa kora, és külső illetve belső támasztékokra szorul. A Chêne Chapelle ennek ellenére mind máig egy kedvelt célállomás a hívők számára, és több ezer ámuló-bámuló látogatót fogad évente.

Érdekesség, hogy a világ legöregebb fája egy norvég lucfenyő, ami hozzávetőlegesen tízezer éves, ennek egyetlen oka, hogy ez a fa 5-600 alatt új törzset növeszt.

legöregebb a Földön fellelt fát egy svéd egyetem kutatói találták meg Svédország középső részén, 910 méteres tengerszint feletti magasságban. A mindenhol csak általános karácsonyfaként ismert lucfenyő teljesen magányosan álldogál a kopár tájon, csupán kérgének belseje árulkodik a hatalmas korról. A kutatók számításai szerint 9550 éves.

Magyarország legöregebb élő fája több mint hét évszázada, Károly Róbert uralkodásakor hajtott ki Héderváron.

Magyarország legöregebb fája

A több mint 800 éves kocsányos tölgy 2007 áprilisában derékba tört, de az egyik több tonnás ágát sikerült megmenteni. A famatuzsálem korhadt belsejét kitisztították, majd egy 13 méter magas tartógúlával, kötelek segítségével védték meg az ágat. A 2 évvel ezelőtti mentőakció olyan sikeres volt, hogy a tölgy azóta is jó egészségnek örvend.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Alighanem ez az ország legkülönösebb fája

A napokban a Facebookon tettek közzé egy fotót Ceglédbercel egyik fájáról, ami nemcsak pompás színezetével, hanem egyedülálló formájával is lenyűgözi az arra járókat.

Tüneményes képekkel ünnepeljük, hogy a hópárduc nem veszélyeztetett faj többé

A gyönyörű és egzotikus hópárducot 1972 óra veszélyeztetett fajként tartották számon, de a múlt héten jó hír érkezett a macskák felől. Az elmúlt három év adatait elemezve a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sebezhető kategóriába sorolta vissza őket.

"Olyan vagyok, mint a birkák, a szabad levegőnek születtem" - 90 éves néni egy olasz falu egyedüli lakója

Az augusztusban 91. életévét betöltő Paolina Grassi az utolsó lakója Casali Socraggio hegyvidéki falujának Olaszországban a svájci határ közelében

Az igazság, ami az emberek online fotói mögött van

Naponta több millió ember fotózza magát, ebédjét, hobbiját, pillanatát, akármijét a legnagyobb online közösségi oldalakra (Instagram, Facebook), hogy eladja magát, esetleg még egy új identitást is felkapjon. Olyan képeket készítenek, amik idilliek, tökéletesek és meglehetősen sterilek. Egy Bangkokban élő fotós megmutatta, hogy mi áll a hamis Instagram-fotók mögött. Egy vietnami fiatalokból álló csapat, pedig zseniális leleplező videót készített. Mutatjuk!

26 év. Ennyi idő alatt újratelepítette az esőerdőt ez a házaspár

Felemelő történet a hétköznapok valós hőseiről. Egy házaspár, akik virágzó erdőt teremtett ott, ahol már szinte minden élet eltűnt...


NAPI BOLDOGSÁG