Közel 200 év óta nem látott madár bukkant fel Magyarországon

 

A Népliget nagy kiterjedésű fagyönggyel, borostyánnal és bogyós termésű fáival, itatóhelyekkel gazdag parkja téli táplálkozóterületet és ivóhelyet jelent a fekete, a fenyő-, a szőlő-, a lép- és az alkalmi áttelelő énekes rigók, valamint számos más madárfaj számára.


A népligeti Naumann-rigó 2015. december 31-én / Lendvai Csaba

Az ilyen nagy madárkavalkádban néha ritka fajok is feltűnhetnek, ahogy ez 2015 utolsó napján, december 31-e délutánján is történt, amikor rövid idő alatt háromszor is szem elé került egy Naumann-rigó, amely Szibériában él és Dél-Európában telel.

A madárról a megfigyelő fotókat is készített, de a biztos azonosítást az is segítette, hogy a madár hallatta jellegzetes, nem rigó-, hanem vércseszerű jelzőhangját is - adta hírül szerdai közleményében a Magyar Madártani Egyesület.

Az avatatlan szem számára ez a madár nemigen különbözik a park rigófajainak többségétől, de a professzionális fajismerettel rendelkező madarászok rögtön felismerik a ritka példányokat. A legelhivatottabb megfigyelők többféle listán vezetik magyarországi, illetve külföldi észleléseiket, egy külön honlapra az év 365 napján töltik fel a megkerülési adatokat, valamint olyan sms-alapú riadóláncot is működtetnek, amelyen keresztül perceken belül értesülhetnek a különlegességekről. Ennek köszönhető, hogy szilveszter napján a madár megtalálását követően egy órán belül már többen is figyelték a rigót, másnap már húsz, később mintegy ötven madarász kutatta a ritka állatot.



Illusztráció

A szürkületig tartó keresés nem hozott eredményt, a Naumann-rigó nem került újra szem elé. Lehet, hogy az éjszakai petárdázás zavarta el, de az sem kizárt, hogy továbbra is a területen tartózkodott, csak nem sikerült meglátni.

A Naumann-rigó egy példánya 1820-ban, az Északi-Kárpátokban került a kor "tudományos gyakorlatának" megfelelően puskacső elé. A Magyar Természettudományi Múzeum Állattárában őrzött preparátum az 1956-os harcok során egy gyújtóbomba-találat következtében megsemmisült. Ekkor pusztult el a teljes Madárgyűjtemény, mintegy 36 ezer preparátum és 22 ezer tojás. Bizonyító példány és megkerülési adatok hiányában a Naumann-rigót a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nomenclator Bizottsága (MME NB) kénytelen volt törölni a hazai fajlistából.


Címfotó: A népligeti Naumann-rigó 2015. december 31-én / Lendvai Csaba
Források: Sokszínű Vidék/MME

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

Csak ámulunk: szenzációsak az év panorámafotói

Nem győzünk álmélkodni az év panorámafotóin! Idén nyolcadik alkalommal hirdették meg az EPSON nemzetközi panorámafotós pályázatát, a győzteseket pedig szerdán ki is hirdették.

Hogyan szorítod ökölbe a kezed? Sok mindent elárul rólad

Eszedbe jutott valaha is, hogy még az sem mindegy, hogyan szorítod ökölbe a kezed? Pedig valóban nem az. Ez az önkéntelen avagy tudattalan mozdulat nagyon érdekes dolgot árul el rólad. Szóval, hogyan szorítod ökölbe a kezed? És vajon mit jelent mindez a számodra?

Alighanem ez az ország legkülönösebb fája

A napokban a Facebookon tettek közzé egy fotót Ceglédbercel egyik fájáról, ami nemcsak pompás színezetével, hanem egyedülálló formájával is lenyűgözi az arra járókat.

20 hihetetlen hely Európában, melyeket látnod kell!

A vén Európa, a megunhatatlan, a sokszínű, a lehengerlő - maga a múlt és a jelen egyszerre!


NAPI BOLDOGSÁG