Mikor legjobb a repülőjegyet foglalni?

Utazók, modern nomádok, újságírók régóta találgatják, hogy az utazás kezdetéhez viszonyítva mikor érdemes lefoglalni a repülőjegyeinket? A „legolcsóbb jegy” utáni hajsza valami olyasmi, mint a Szent Grál felkutatása, misztikus, rejtélyekkel teli küldetés, amely minden utazónak "keresztényi" kötelessége.


Nem kérdés, hogy aki megtalálja a tökéletes formulát, az olyasféle modern szentté válhat, aki a különböző változók – a járat indulásához viszonyított idő, az olaj árának folytonos hullámzása, a légitársaságok jegyár megállapítási szokásai, azok nyilvánosságra hozatala, az utazási irodák, a repjegyekre szakosodott watchdogok, és egyéb tényezők – alkotta mátrix keretein belül megvilágosodott. A videómegosztók tele vannak önjelölt messiásokkal, akik úgy árulják a tuti tippet, mint 18. századi sarlatánok az örök fiatalság elixírjét. Nézzük, melyek a legelterjedtebb, legfrissebb, legmegalapozottabb vélemények!


8 héttel korábban


A megfelelő időponttal kapcsolatban többféle iskola létezik. Ezek egyike Makoto Watanabe nevéhez fűződik, aki a ∏A = gUG + min(k – g, (1 – g)(1 – r)) képlet megalkotásával számította ki az optimális időpontot. A japán közgazdász szerint a legkedvezőbb árú jegyet 8 héttel az utazás előtt kell lefoglalni. A jegyárak annál drágábbak, minél később vásároljuk meg őket, ám akadnak, akik azzal érvelnek, hogy alig 1-2 nappal, vagy éppen az utazás napján el lehet csípni leárazott, diszkont jegyeket.

Ez a megoldás megfelelő lehet azoknak, akiknek úgymond „mindegy”, vagyis az sem jelent problémát, ha nem férnek fel egy járatra. Akiket viszont lefoglalt, sőt, kifizetett szálloda vár, és ez az egyetlen olyan 2 hetük az évben, amikor elhúzhatnak lazítani, azoknak érdemes 2 hónappal korábban jegyet foglalni – legalábbis Makoto Watanabe szerint.


Szerda éjfélkor


Egy városi legenda szerint szerda éjfél az az időpont, amikor a mátrixban a legolcsóbban lehet megcsípni repülőjegyeket. Az éjféli időpontot abban az időzónában kell értelmezni, amelyben a légitársaság központja található, állítják a módszer hívei, akik szerint a módszernek az a magyarázata, hogy a számítógépes jegyfoglaló rendszerek (általában Sabre, Worldspan, Galileo, Amadeus) ilyenkor „szabadul meg” és árazza újra a fenntartott, de meg nem vásárolt jegyeket.

A helyzet azonban az, hogy a rendszerek egyáltalán nem így működnek, a törölt jegyfoglalások nem egy konkrét időpontban (esetünkben szerda éjfélkor) jelennek meg újra a potenciális vásárlók előtt, hanem folyamatosan.

Minél korábban


Az NBC Today Show című műsorában éppen a múlt héten kérdezték meg a Travel and Leisure igazgatóját, Nilou Motamedet a témában, és meglehetősen összetett választ kapott, ami az eddigi leghitelesebbnek tűnő verzió egy összetett kérdés esetében. A 4.8 milliós olvasótáborral rendelkező New York-i utazási magazin 2011-ben egy statisztikákra szakosodott céget bízott meg azzal, hogy számolja ki, hogy bizonyos járatokra (nemzetközi, belföldi (értsd: Amerikán belüli), csúcsszezonban, átmeneti szezonban, holtszezonban, stb.) hogyan változtak a jegyárak.


Arra jutottak, hogy ha az év végi ünnepek idején akarunk repülni, akkor érdemes már szeptember elején megvenni a jegyeket. Nemzetközi, tengerentúli utak alkalmával akár 22 héttel korábban is hasznos foglalni, a legkedvezőbb árakat pedig akkor csíphetjük el, ha szezonon kívül, például őszre, vagy kora tavaszra időzítjük utazásainkat. A hétvégéken szintén drágábban repülhetünk, hiszen ilyenkor sokan utaznak, éppen ezért a kedd-szerda-csütörtök olcsóbb, mint a hét többi része.

Minél később


Egy 2004-ben végzett tanulmány során a New York-i Broadway 199 darabjából 197 esetében még az előadás napján is lehetett jegyet kapni, méghozzá közel féláron, ugyanis a színházak akár kedvezményes áron is hajlandóak voltak megszabadulni a jegyektől. A gyakorlat azt mutatja, hogy a légitársaságok, főleg az úgynevezett fapadosok, hasonlóképpen gondolkodnak, és éppen ezért sokan halasztják az utazást az utolsó pillanatra. A megfelelő appokkal felszerelkezve kellőképpen gyorsan reagálhatunk egy-egy frissen leárazott ajánlatra. A dolog kétségtelenül kockázatos, de megvan a maga bája: akik ezzel a módszerrel élnek, elfogadják, hogy nem feltétlenül ők választják ki az úti célt, hanem az őket, ugyanis az ilyen nomád oda megy, ahová olcsón lehet repülni.


Szerző: Izing Róbert - www.player.hu
Cikk forrása: http://player.hu/gasztro-utazas/mikor-a-legjobb-repulojegyet-foglalni/

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ingyen szállhatunk meg olasz vendégházakban - egy feltétellel

La Settimana del Baratto. Magyarul Barter Hét. Így nevezik azt a kezdeményezést, amelynek köszönhetően több ezer olasz vendégszállóban ingyen pihenhetünk meg, ha készek vagyunk érte megdolgozni. A szó legszorosabb értelmében - írja a Condé Nast Traveler.

Feladta mindenét, hogy cicájával körbeutazza Ausztráliát

A kaland főhőse Willow, a macska volt...

Egy fiatal csapat úgy mutatja be a Dunakanyart, ahogyan előttük még senki

Az elmúlt évek legszuperebb kezdeményezésében, a DunakanyarGO-ban az ország egyik méltatlanul mellőzött tájegységét ismerhetjük meg

Páratlan: lombkorona-tanösvény nyílt Somogyban

A kaszói lombkorona tanösvény hosszát és magasságát tekintve is egyedülálló Magyarországon.

ZSIMÜ: Összművészeti zsongás egy hétig Budapesten

Számtalan értékes program várja az érdeklődőket, mi most közülük hármat ajánlunk nektek, amik (szerintünk) ütősen és tartalmasan pezsdítik a főváros tavaszi zsongását!


NAPI BOLDOGSÁG