Mitől hisszük, hogy jobbak vagyunk, mint mások?!


A film Solomon Northup-ról szól, aki 1841-ben, az amerikai polgárháborút megelőző időszakban az északi New York virágzó városában, elismert hegedűművészként éli hétköznapjait családjával, míg egy nap tőrbe csalják, elkábítják, és eladják rabszolgának. Helyzete egyre kilátástalanabbá válik, mikor egy szadista déli ültetvényeshez kerül, aki rabszolgáin kénye kedve szerint tesz erőszakot, akár a végsőkig korbácsolva, kínozva őket. Northup embertelen körülmények között több száz társával együtt az életben maradásért küzd, miközben megpróbálja megőrizni méltóságát ebben a könyörtelen, beteges világban. Solomon 12 évig tartó kegyetlen odüsszeiája alatt nem adja fel a harcot: újra szabad akar lenni.

Részlet a filmből...

Természetesen sokan gondolhatják azt, hogy ez csak egy film, amely természetesen hatásvadász elemeket alkalmaz, hogy a nézőt teljes mértékben elkápráztassa és döbbenetet váltson ki belőle. A baj azonban ott kezdődik, hogy mi egy évekkel ezelőtti társadalmi valóságról látunk tükörképet. Egy olyan valóságról, amely bár a tengeren túl zajlott, és nem mi voltunk az áldozatai, mégis hihetetlen és embertelen.

Alig több, mint néhány évtizeddel ezelőtt Dél-Afrikában még az apartheid - kényszerítő eszközökkel történő faji megkülönböztetés - rendszere volt érvényben. Ennek értelmében a lakosságot négy kategóriára osztották: fehérekre, színesekre, ázsiaiakra és feketékre. A dél-afrikai fehér kisebbség, amely a népesség 13%-át tette ki, uralkodott a nem fehér kisebbség fölött. A nem fehéreknek nem volt szavazati joguk, és nem volt képviseletük a központi önkormányzatban. A szegregáció a társadalom minden szintjén érvényesült, feketék millióit dolgoztatták arany és gyémántbányákban, messze a nagyobb városoktól. Az apartheid rendszerét törvényileg szentesítették, és brutális erőszak útján érvényesítették. A másképpen gondolkodókat 1948 után tárgyalás nélkül bebörtönözték és megkínozták őket.


A nemzetközi közvélemény elítélte az apartheid rendszert, és bár az ENSZ is hosszú évekig gazdasági és kulturális szankciókkal sújtotta az országot, lényeges változás nem történt. 1990-ben azonban, huszonhét évi bebörtönzés után, szabadon engedték Nelson Mandelát, aki 1994-ben az első apartheid utáni elnök lett. Mandela előtt hatalmas feladat állt, ugyanis a 38 milliós országból 9 millió ember teljes szegénységben élt, 2 millió ember pedig még az áramszolgáltatást is nélkülözte. Széles körű munkanélküliség és írástudatlanság volt, ugyanakkor a csecsemőhalandóság is nagyon magas volt.

Nelson Mandela

A Dél-Afrikai Köztársaság 1996-ban elfogadott alkotmánya egyike a világ leghaladóbb alkotmányának, ugyanis törvényellenesnek minősít mindenfajta diszkriminációt, beleértve a faji, etnikai, szociális, vallási és egyéb meggyőződéseket, a szexuális orientáció, a fogyatékosság, sőt a terhesség alapján történő megkülönböztetést is.

Azonban nem kell messzire mennünk, de még a szomszédba se ahhoz, hogy rasszizmussal, hátrányos megkülönböztetéssel és kisebbségekkel találkozzunk. Elég csak határon túli magyarjainkra gondolnunk, akik az anyaország ölelő karjától viszonylag távol próbálnak meg emberek maradni, és nem feladni identitásuk, akkor sem ha az ország, melynek állampolgárai kényszeríti őket. Vagy elég megfigyelnünk a körülöttünk élő romák helyzetét, és a velük kapcsolatos sztereotípiák elterjedését.


Az igazságszolgáltatás nem célja ennek az írásnak, mint ahogyan az sem, hogy eldöntse kinek, miben, milyen mértékben van igaza. Az azonban cél, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy Isten mindenkit egyenlőnek teremtett ezen a földön, és senki, de senki nem gondolhatja azt magáról, hogy ő felsőbbrendűbb, mint többi embertársa.

Körülöttünk égető kérdések, kirobbanó atrocitások történnek minden nap, ezeknek a kilencven százaléka pedig mind arról szól, hogy nem tudunk egymás mellett békességben élni, elfogadni egymást...

Ez pedig nagy hiba, hiszen olyan világban élünk, amit magunknak teremtük. Formáljuk tehát jobbá, kezdve a lelkünkkel, folytatva a környezetünkkel. Mindez rajtad, rajtam, rajtunk múlik!

Nem véletlenül mondja a közmondás is: sok kicsi sokra megy!


"Nem annak a puszta ténye számít az életben, hogy éltünk. A különbség, amit mások életében okoztunk, ami meghatározza életünk jelentőségét."

Nelson Mandela


Szilágyi-S. Erika/ Pozitív Nap


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Bámulatos felvételeket készít a vizslákról egy magyar fotós

A kutyák is egyéniségek, Göblyös Péter képei is ezt igazolják. Fotóit most egy jótékony célú vizslafotó kiállításon láthatjuk, Érden.

Árnyjáték, avagy így öltözteti fel a fény hiánya a testet (+fotók)

Minden perfekcionista lelkét simogatják a tökéletes formák, ívek, képződmények. S, hol találhatnánk ezt meg, ha nem a közvetlen közelünkben?

Nap-éj egyenlőség - tudod, mit is jelent valójában?

Ha valakitől megkérdezzük, hogy mit is jelent ez a fogalom, akkor legnagyobb valószínűséggel mi lesz rá a válasza?

Egész nap ülsz a munkád közben? Akkor a legjobb barátod a plank!

A túl sok ülés öl. Legalábbis képletesen értve. Most mutatunk egy szuper gyakorlatot, melytől sokkal kevésbé fárasztóvá válik a napi ülőmunka.

10 egyenlőség az életünkből, amit mindannyian megélünk!

Az élet nem regény, szokták mondani. Azonban abban mindannyian egyetérthetünk, hogy rengeteg örök és egyetemes igazság létezik, melyet az is lehet, hogy megírtak már és mind ismerjük!


NAPI BOLDOGSÁG