Ősi folyómeder nyomai a Marson

A NASA Curiosity robotfelderítője ősi folyómedernek kinéző képződményre bukkant, mely azt sugallja, hogy valamikor hatalmas mennyiségben hömpölygött a víz a Mars felszínén.


A robotfelderítő klasszikus konglomerátumok – kavicsokból és homokból álló kőzetek – képét küldte haza. A kutatók szerint a kőzetben lévő kavicsok mérete és lekerekített alakja azt mutatja, víz szállította és formázta őket. A kutatók szerint a kavicsok mérete - melyek a homokszemcsétől a golflabdáig terjed - azt is mutatja, hogy nem szállíthatta őket a szél.

Maga a felfedezés nem érte meglepetésként a kutatókat, hiszen a NASA azért a Gale-krátert választotta a Curiosity landolási helyének, mert az űrből készült fotók vizes múlt jeleit mutatták. A Mars jelenleg fagyott sivatag, vízre utaló jelek nélkül és sugárzás károsította felszínét. Azonban a korábbi missziók folyamán szemügyre vett kőzetek azt sugallják, a bolygó valamikor melegebb és nedvesebb volt.

Ősi folyómeder maradványai a Marson. Az itt látható kibúvást nevezte el a tudományos csapat Hottahnak, a Kanada Északnyugati Terület néven ismert régiójának Hottah-tava után. Bár úgy néz ki, mint egy felgyűrt járda, ez a geológiai képződmény valójában napvilágra került, kisebb töredékekből összeállt üledékes kőzet vagy konglomerátum. (Fotó: NASA/JPL-Caltech/MSSS)

„A szállított kövek méretéből arra következtetünk, hogy a víz másodpercenként 91 centiméteres sebességgel haladt, mélysége a boka és a derék között helyezkedett el” – mondja William Dietrich, a Curiosity szakembere. Hozzátette, rengeteg tanulmány született már a marsi csatornákról, eltérő hipotézisekkel a bennük haladó folyamokról. „Ez az első alkalom, hogy valóban víz szállította kavicsokat látunk a Marson.”

A felfedezésre akkor került sor, amikor a kutatók megvizsgálták a Gale-kráterben – ahol a Curiosity augusztus 5-én landolt - lévő három különböző kibúvásról készült fotókat. Az első kibúvás – a Goulburn – néhány centiméterre fekszik a landolási helytől. A Curiosity a másik kettőt – Link és Hottah – akkor szúrta ki, amikor a Glenelg felé indult, mely első nagyobb tudományos célpontja.

Felvétel a Linkről. A töredezett kibúvásnál számos kavics méretű kőzet került a felszínre a képződményből, különösen a kép bal oldali régiójában. (Fotó: NASA/JPL-Caltech/MSSS)

A Linkről készült fotók miatt a kutatók múltbeli folyamokon kezdtek gondolkodni – mondta John Grotzinger, a Curiosity missziójának vezető kutatója. A 10-15 centiméter vastag Hottah képei  - mely furcsa szögben áll ki a marsi felszínből – megerősítette ezt az elképzelést. „A Hottah úgy néz ki, mintha valaki légkalapáccsal feltörte volna a járda egy részét, de valójában egy ősi folyómeder megdőlt blokkjáról van szó” – tette hozzá.

A Földön a megdőlt kibúvások rendszerint tektonikus aktivitás eredményei. Azonban a Hottahot közeli becsapódás vagy más folyamat is deformálhatta – mondja a kutató. A felfedezés helye a kráter északi pereme és a Sharp-hegy között helyezkedik el.

A marsi víz valószínűleg több milliárd évvel ezelőtt áramlott – mondják a kutatók – bár pontos időintervallumot nehéz lesz meghatározni. A kibúvásokat – és a környező hordalékkúpokat, valamint csatornákat - létrehozó rendszer kiterjedése azt sugallja, a képződmények nem egyszeri esemény során jöttek létre. Valószínű inkább, hogy a víz relatíve hosszú ideig hömpölygött arrafelé.

A Link összehasonlítása egy földi példával. (Fotó: NASA/JPL-Caltech/MSSS and PSI)

A csapat még nem elemezte a Linket és a Hottahot a Curiosity 10 különböző tudományos készülékével, konklúzióik a Mast Camera felvételein alapulnak. Azonban ezek a képek is számos bizonyítékot rögzítettek – mondja Grotzinger. "Bizonyos esetekben, a geológiában egy fotó többet ér ezer szónál."

A 2,5 milliárd dolláros Curiosity 50 napja tartózkodik a Marson, ahol durván kétéves misszióra indult annak meghatározásához, a Gale-kráter régiója hordozhatott-e valaha mikrobiális életet. A kibúvásos felfedezések ellenére a hatkerekű robot végső célja a Sharp-hegy lába maradt. Eme 5,5 kilométeres képződmény a kráter szívében található. A rejtélyes hegy lábánál múltbeli folyékony víz jeleire bukkantak.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Már meg is van a legtündéribb szurkoló a vizes vb-n

Egykori olimpiai bajnokunk kisbabája elvitte a show-t hétfő este a Hajós Alfréd Uszodában.

Az itató aljába rejtett egy kamerát, hogy olyan nézőpontból láthassuk az állatokat, amiből nemigen szoktuk! (+videó)

Az itató aljába rejtett kamera a legújabb szenzáció a neten! Mutatjuk azt a videót, amin az látszik, ahogy állatok isznak. Valaki ugyanis elrejtett az itató aljába egy kamerát, hogy olyan formában nézhessük meg őket, ahogy még soha nem láthattuk.

Bámulatos felvételeket készít a vizslákról egy magyar fotós

A kutyák is egyéniségek, Göblyös Péter képei is ezt igazolják. Fotóit most egy jótékony célú vizslafotó kiállításon láthatjuk, Érden.

Egyszerre hat magyar vízilabdázó lett halhatatlan

Hat magyar vízilabdázót választottak be a sportág halhatatlanjai közé Mindannyian háromszoros olimpiai bajnokok, mostantól pedig a Hírességek Csarnokának is tagjai.

A hely, ahol két óceán találkozik és mégsem keveredik össze: elképesztő VIDEÓ!

A világ egyik legkülönlegesebb természeti jelensége az Alaszkai-öbölnél található. Itt van az a csoda, melyet látva alig hiszünk a szemünknek: két óceán találkozik, és mégis éles határvonalat húzva egymás között, nem keverednek.


NAPI BOLDOGSÁG