Szimbiózisban a természettel: a legkreatívabb megoldás egy probléma áthidalására

Északkelet-Indiában létezik egy hely, ahol a hidakat nem emberek építik, hanem a földből nőnek ki - írja az Atlas Obscura. 

A Khasi és Jaintia olyan hegyek, amelyek keresztül-kasul vannak hálózva gyors folyású folyókkal és hegyi forrásokkal. Ezeknek a hegyeknek a lejtőin telepedett meg a gumifa egy fajtája, mely elképesztően erős gyökérrendszerrel rendelkezik.

 

A Ficus elastica olyan másodlagos gyökereket növeszt a törzsén, melyek sokszor kényelmesen átérnek a folyók túlpartjára. Egy helyi törzs felfedezte, hogy ezeket felhasználva létrehozhatnak hidakat a folyók felett úgy, hogy nem kell rombolni a növényvilágot. Azóta akármikor és akárhol van szükség új hidakra, egyszerűen csak növesztenek egyet. 



Annak érdekében, hogy a helyes irányba nőjön a gyökér - például egy folyót áthidalva - bételdió fatörzseket használnak. Ezeknek üreget vágnak a közepébe, így irányítva a gyökér növekedését. Mikor eléri a gyökér a másik partot, a talajba kapaszkodik - létrejön a híd. 


A természetnek idő kell a hidak kialakítására - van, hogy tíz-tizenöt évig is tart, mire teljesen befejeződik egy, és elnyeri végleges formáját. De ezután különlegesen erős lesz, olyannyira, hogy van, amelyik akár ötven embert is elbír egyszerre. Amellett, hogy folyamatosan nő és erősödik ez az "építmény", rendkívül időtálló is. Vannak falvak, ahol napi szinten használnak az ott élők 500 év körüli gyökérhidakat.




Pozitív Nap - Bakos Dániel

Forrás: Atlasobscura


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

Csak ámulunk: szenzációsak az év panorámafotói

Nem győzünk álmélkodni az év panorámafotóin! Idén nyolcadik alkalommal hirdették meg az EPSON nemzetközi panorámafotós pályázatát, a győzteseket pedig szerdán ki is hirdették.

Hogyan szorítod ökölbe a kezed? Sok mindent elárul rólad

Eszedbe jutott valaha is, hogy még az sem mindegy, hogyan szorítod ökölbe a kezed? Pedig valóban nem az. Ez az önkéntelen avagy tudattalan mozdulat nagyon érdekes dolgot árul el rólad. Szóval, hogyan szorítod ökölbe a kezed? És vajon mit jelent mindez a számodra?

Alighanem ez az ország legkülönösebb fája

A napokban a Facebookon tettek közzé egy fotót Ceglédbercel egyik fájáról, ami nemcsak pompás színezetével, hanem egyedülálló formájával is lenyűgözi az arra járókat.

20 hihetetlen hely Európában, melyeket látnod kell!

A vén Európa, a megunhatatlan, a sokszínű, a lehengerlő - maga a múlt és a jelen egyszerre!


NAPI BOLDOGSÁG