Te is adj enni a madaraknak!

A meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint november utolsó hetével beköszöntenek a tartós éjszakai fagyok, melyek Magyarországon immáron több mint egy évszázada a lakossági madáretetési szezon indulását is jelzik.


Az sem baj persze, ha valaki már korábban, akár szeptember végén elkezdte az etetést, mert ez segít odavonzani a madarakat, melyek megfigyelése az etetés egyik legfontosabb indítéka - írja közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

Az alma alapvető tápláléka az olyan áttelelő rovarevőknek, mint a barátposzáta
(Fotó: MME archívum / Orbán Zoltán)


Hazánk környezeti állapota ma még szerencsére nem igényli a természetes táplálékbázisokat pótló, takarmányozási jelegű, egész éves etetés gyakorlatát – amire Angliában már szükség van –, ezért nálunk az etetési időszak ősztől a tél végéig tart. A feleslegesen végzett nyári etetés viselkedéstorzító hatású, ami nem csak a madárállományok természetes viselkedését veszélyezteti, de egyes esetekben (például a hattyúk esetében) komoly közlekedési baleseti kockázattal is jár.

Etetni szó szerint szinte bárhol, a talajszinttől egészen a sokadik emeleti lakótelepi erkélyekig és ablakokig lehet. Az etetőkre járó, akár kéttucatnyinál is több madárfaj igényeit három fő eleségcsoporttal: napraforgó- és apró mag keverékével; almával; állati zsiradékkal, cinkegolyóval és faggyúval teljes egészében ki tudjuk szolgálni.

Az etetők egyik legfontosabb kiegészítő berendezése az itató (Fotó: MME archívum / Orbán Zoltán)

Az etetők nélkülözhetetlen kiegészítő „berendezései” az itató, ahol a madarak fürdeni is tudnak, illetve a mesterséges odúk, melyekben az odúköltők védett helyen éjszakázhatnak. Télen a víz természetesen befagy, de ha napközben legalább egyszer langyos vízre cseréljük a jeget, akkor már segítettünk a madarakon.

Ne etessünk viszont péksüteménnyel, nedvszívó, romlékony eleségekkel, mert ezek a téli nedves időben erjedésnek indulnak és meg is penészednek, ami emésztőrendszeri gyulladást okozhat a hideg idő miatt amúgy is nagy kihívások elé állított madaraknál.

A vörösbegy az északi és hegyvidéki területek költőfaja, a süvöltő télen az ország egész területén feltűnik (Fotók: MME archívum / Orbán Zoltán)

Az etetési időszak végét a tartós fagyok megszűnése hozza majd el, várhatóan valamikor március közepén, végén. A madárbarátoknak ezt követően sem kell nélkülözniük a madármegfigyelés élményét, ha mesterséges odúkat is kihelyeznek a kertbe, az erkélyre, illetve egész évben tovább folytatják az itatást.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Az itató aljába rejtett egy kamerát, hogy olyan nézőpontból láthassuk az állatokat, amiből nemigen szoktuk! (+videó)

Az itató aljába rejtett kamera a legújabb szenzáció a neten! Mutatjuk azt a videót, amin az látszik, ahogy állatok isznak. Valaki ugyanis elrejtett az itató aljába egy kamerát, hogy olyan formában nézhessük meg őket, ahogy még soha nem láthattuk.

Semmi különös, csak éppen közösen ment sétálni a juh, a szarvas, a vaddisznók és a négy kutya (+fotók)

Szombaton délelőtt Matuschek Zoltán, a budapesti Noé Állatotthon Alapítvány egyik kollégája arról számolt be Facebook-oldalán, hogy a jó időt kihasználva túrázni vitt egy juhot, egy szarvast, két vaddisznót és négy kutyát.

Ezért bújnak egymáshoz a madarak - lélekemelő fotósorozat

Többé már nem fedi homály, hogyan tartják magukat melegen az egymáshoz bújó állatok.

3500 madáretetőt készített repülő barátaink védelméért

A madarak azon kevés állatok közé tartoznak, melyek még köztünk, a városokban élnek. Projektjét éppen azért kezdte el, hogy ez a jövőben se legyen másként.

Ha az állatok beszélni tudnának...

Elgondoltál már te is azon, milyen lenne, ha az állatok beszélni tudnának? Jimmy Craig képregényén keresztül most megtudhatjátok, miket mondanának nekünk az állatok.


NAPI BOLDOGSÁG