Te is nehezen tudsz lecsapni egy legyet? Megmagyarázzuk, miért!


A kisebb állatok hozzánk képest lassított felvételként érzékelik a környezet változásait, így gyorsabban feldolgozzák a vizuális ingereket - derült ki az Animal Behaviour című folyóiratban megjelent cikkből. Bizonyos légyfajok szeme például négyszer gyorsabban reagál a stimulusokra, mint az embereké, ami megmagyarázza, hogy miért olyan nehéz egy legyet leütni.

A vizsgálat során a kutatók harmincnégy állatfaj (elsősorban gerincesek) testméretét vetették össze azzal a képességükkel, hogy milyen gyorsan képes a szemük reagálni a vizuális ingerekre, például a villogó fényre. Az eredmények azt mutatták, hogy a gyorsabb anyagcseréjű és kisebb testű állatok több információt látnak egy másodperc alatt, mint a nagyobb állatok, melyek adott esetben észre sem veszik a dolgokat.

Rofusz Ferenc Oscar-díjas rövidfilmje egy légy szemszögéből mutatja meg a világot


A vizsgálatban részt vevő gerincesek közül az aranyfarkú ürge reakcióideje volt a leggyorsabb, míg az európai angolnáé, a fekete orrú cápáé és a kérgesteknősé volt a leglassabb. Noha az angolna és a cápa viszonylag kicsi, az anyagcseréjük ennek ellenére lassú, ami megmagyarázza a lassú látórendszert. A kérgesteknős anyagcseréje szintén lassú, továbbá lassú mozgású medúzákkal táplálkozik, így nincs különösebben szüksége a gyors feldolgozásra.

Az emberek sem egyformán dolgozzák fel az ingereket

Az ingerek feldolgozásában még az emberi fajon belül is van eltérés, az atléták vagy a focikapusok például gyakran gyorsabban kódolják a látottakat. Az életkor is lényeges, a fiatalabbaknak még rövidebb a reakcióidejük, mint az időseknek. Andrew Jackson, a cikk egyik szerzője, a dublini Trinity College kutatója szerint a Forma-1-es versenyzők képességeik határát feszegetik, és ha még gyorsabbak akarnak lenni, akkor számítógépes segítségre vagy a látórendszer javítására lesz szükségük,.


Forrás: origo.hu


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Vicces felütés, könnyes végkifejlet: Lengyelországban alkották meg a tökéletes karácsonyi reklámot

Miért kezd el egy idős, lengyel úr angolul tanulni? Sokan kapásból tudjuk a választ, de a többiek kedvéért nem lőjük még le a poént.

Kutyáink értik, amit mondunk nekik - egy új magyar kutatás bizonyította ezt!

AZ ELTE Családi Kutya Programja a világon elsőként vizsgálta meg, hogy a kutyák agya miként dolgozza fel azt, amikor beszélünk hozzájuk: számít, hogy MIT és HOGYAN mondunk!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.

10 év után újra látták a világ egyetlen olyan állatát, amelynek a felnőtt példányai is úgy néznek ki, mint a kiscicák!

A homoki macska egy igen nehezen megfigyelhető és veszélyeztetett faj, mely félénk és visszahúzódó, így történhetett, hogy 10 évig nem került emberi szem elé vadon élő példánya.

A Hubble űrteleszkóp: szemünk a végtelenben

A Hubble fellövése és munkába állítása előtt sokkal kisebb volt a világ. Mintha csukott szemmel akartunk volna látni az univerzum végtelen sötétjében. Ebbe a fekete csendbe hozta el a fényt a teleszkóp.


NAPI BOLDOGSÁG