Újítás: részletes testtérkép pozitív és negatív érzelmeinkről!

Első alkalommal sikerült kutatóknak olyan testtérképeket készíteni, amelyek részletesen ábrázolják a pozitív és negatív érzelmeknek az emberi testre gyakorolt hatásait. A harag és a büszkeség például a fejben és a test felső részén érzékelhető, míg a boldogságra az egész test reagál. A finn tudósoknak azt is sikerült kimutatni, hogy ezek a reakciók nem függenek a kultúrától. 

A finnországi Aalto Egyetem munkatársainak kutatása azért is jelentős, mert 700, több nemzetiségű (finn, svéd, tajvani) önkéntes vett részt a vizsgálatban. Így eredményeik statisztikailag is megbízhatóak és az is kiderült belőlük, hogy az érzelmekre adott testi reakciók nyelvtől és kultúrától függetlenül szinte azonosak, tehát az érzelmekre adott fiziológiai válaszok egyformán vannak kódolva minden emberben.

A testtérkép


A kutatás során különféle érzelmeket kiváltó szavakat, történeteket, videókat és képeket mutattak az alanyoknak, majd megkérték őket, hogy színezzenek ki két emberi sziluettet a számítógép képernyőjén. Az egyiken a fokozott, a másikon a csökkent testérzeteket, testi reakciókat kellett bejelölniük egy adott színskála szerint (a fokozott érzeteket piros-sárga, a csökkent érzeteket kék színek jelölték). A kutatók egyesítették a két sziluettet, majd az összes résztvevő rajzát átlagolva elkészítették a végleges térképeket.


A térképekből kiderül, hogy kizárólag a boldogság és szerelem vált ki fokozott reakciót deréktól lefelé is, a szomorúság pedig minden érzést csökkent, kivéve a szívnél, illetve az arc egyes részein. A depresszió az érzetek teljes hiányával jár. A szégyenérzés a fej és az arc fokozott érzetével, a szív és a gyomor remegésével és a végtagok zsibbadásával jár. A kutatók remélik, hogy az ezekhez hasonló térképek segíthetnek az érzelmi rendellenességek diagnosztizálásában és kezelésében is a jövőben.


Forrás: origo.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Így reagál a kisfiú Beethoven csodálatos Holdfény szonátájára (+videó)

Valljuk be, Beethoven Holdfény című szonátája a mi felnőtt lelkünket is olyan mértékben képes meghatni, hogy nem bírjuk ki sokszor könnyek nélkül, annyira lenyűgözőek a dallamok.

Használati utasítás férfiakhoz - 25 pontban

Egyszerű és nagyszerű tippek ahhoz, hogy megértsük azt a nemet, aki képtelen két dologra koncentrálni egyszerre, és aki tele hassal és kielégített szexuális vágyakkal a világ legboldogabb embere tud lenni...

Kutyáink értik, amit mondunk nekik - egy új magyar kutatás bizonyította ezt!

AZ ELTE Családi Kutya Programja a világon elsőként vizsgálta meg, hogy a kutyák agya miként dolgozza fel azt, amikor beszélünk hozzájuk: számít, hogy MIT és HOGYAN mondunk!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.


NAPI BOLDOGSÁG