Új színt hozhat életünkbe a ,,kaméleonszál"


Egy csillogó bogyó a példaképe egy újfajta, „intelligens“ szálnak. A természetben található minta után készült anyag a bogyóhoz hasonlóan feltűnően irizál, és nyújtás hatására változtatja a színét. A szálat előállító nemzetközi kutatócsoport először a bogyó héjának nanostruktúráját elemezte, majd egy rugalmas szálra alkalmazta az eredményeket. A „kaméleonszálat” például ruhákban vagy nyúlásérzékelőként lehetne használni.


A természetben sok növény és állat képes arra, hogy speciális nanostruktúrák segítségével feltűnő, csillogó színekben mutatkozzon. Ez mindenekelőtt a növények gyümölcsei és magjai esetében előnyös, mivel így olyan állatokat vonzanak magukhoz, amelyek aztán terjesztik őket. Erre az alkalmazkodásra jó példa a dél-amerikai trópusokon előforduló, Margaritaria nobilis nevű növény. Rendkívül intenzíven, kék-zöld színben csillogó bogyói vannak, amelyeket, bár alig tartalmaznak tápanyagokat, színük miatt rendszeresen elfogyasztanak és terjesztenek a madarak. Úgy is nevezhetnénk, a természet gyors kajája.

,,A Margarita Nobilis különös bogyója" Kép: Peter Vukusic

A bogyó felületének fényt befolyásoló szerkezete arra inspirálta a kutatókat, hogy utánozzák azt. Az exeteri egyetem és a cambridge-i Harvard Egyetem tudósai először a bogyó héját elemezték. Megállapításuk szerint a héj legfelső sejtjei máskép törik a fényt, mint a héj bármely más pontjain. Egy szappanbuborék irizáló felületéhez hasonlóan a bogyó felülete is csillogó színekben játszik.

A kutatók ezeket a biológiai struktúrákat másolták le, hogy segítségükkel rugalmas, nyújtható szálat állítsanak elő. A növény nem tudja a színét változtatni, azonban azáltal, hogy ezt a felépítést egy rugalmas anyaggal kombinálták, egy olyan mesterséges változatot hoztak létre, amely nyújtás hatására a szivárvány különböző színeire változik.

A „kaméleonszál“ előállítási folyamata ráadásul a sorozatgyártást is lehetővé teszi.

,,A nyújtás erejének megfelelően változtatja színét" Kép: Peter Vukusic

A kutatók szerint az új szálnak több felhasználási területe is lehet, ugyanis kiváló mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik. Alkalmazni lehetne például sportruházatban, ahol az izmok megfeszítésének megfelelően változtatná a színét, vagy a húzóterhelést jelző érzékelőként.

Rugalmasságának köszönhetően az ebből a szálból szőtt anyagok bármilyen tetszőleges formát fel tudnának venni. Nem nehéz elképzelnünk egy olyan jövőt, melyben ruhánk színe oly mértékben egyedi, akár saját testfelépítésünk.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Igazán különleges állatok, akikről el sem hiszed, hogy léteznek

A természet nagy mókamester. Ugyan tudjuk, hogy a dolgoknak csak véges számú kombinációja létezhet, azért a jó öreg Anyatermészet időről időre meglep minket.

Kutyáink értik, amit mondunk nekik - egy új magyar kutatás bizonyította ezt!

AZ ELTE Családi Kutya Programja a világon elsőként vizsgálta meg, hogy a kutyák agya miként dolgozza fel azt, amikor beszélünk hozzájuk: számít, hogy MIT és HOGYAN mondunk!

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.

10 év után újra látták a világ egyetlen olyan állatát, amelynek a felnőtt példányai is úgy néznek ki, mint a kiscicák!

A homoki macska egy igen nehezen megfigyelhető és veszélyeztetett faj, mely félénk és visszahúzódó, így történhetett, hogy 10 évig nem került emberi szem elé vadon élő példánya.

Egy évtizede várt virágzás (+videó)

Hogy mit érdemes tudni az élővilág eme csodájáról, a titánbuzogányról? Nos, igazán élményszámba elmenő, átható dögszagot áraszt. 10 évente. Komolyan.


NAPI BOLDOGSÁG