Újabb bizonyíték, milyen elképesztő a természet: így vándorolnak az állatok (képriport)

Amikor munkába, vagy éppen iskolába indulunk, mi is részei leszünk a tömegnek, és ha úgy tetszik, együtt vándorlunk a célunk felé – csak úgy, mint az állatok. Az állatok csoportos költözésének számos oka lehet, de az biztos: egy ilyen jelenség mindig különleges és egyedi látványt nyújt.   


A természettudósok már régen megfigyelték, hogy egyes állatok bizonyos körülmények közt nagyobb tömegekbe verődnek, és hosszabb vándorútra kelnek. A vándorlások általában két okra vezethetők vissza: az egyik a táplálék megfogyatkozása azon a területen, amelyet az illető faj megszállt, akár mert felélték az élelmet, akár mert csökkent a terület időszakos éghajlati változása miatt. A másik ok a szaporodással kapcsolatos, ebből a célból ugyanis sok állat speciális helyeket keres föl – írja a Metapédia. 


Gnú csordák

Minden évben közel 1,5 millió gnú csatlakozik olyan állatokhoz, mint a gazella, vagy a zebra, hogy észak felé vonuljanak: a túra a tanzániai Serengeti Nemzeti Parkból indul, a végcél pedig a Maasai Mara Nemzeti Parkban van, Kenyában. Az állatok akár 500 vagy 1000 mérföldet is megtesznek azért, hogy zöldellő legelőkhöz jussanak.  


Sarki csérek

Ezek az apró madarak az egyik leghosszabb vonulási utat választották: évente kb. 55 ezer mérföldet tesznek meg az Északi-sarktól az Antarktiszig, és vissza. Nyár végén kelnek útra, és kizárólag a tengerek és óceánok felett repülnek. 


Fehér delfinek

A fehér delfinek, vagy, ahogy mindenki ismeri őket, a tenger kanárijai a sarki vízben lebegő jégdarabokkal szinkronban kelnek útra. Ahogy a jégtakaró tavasszal „hátrálni” kezd, úgy indulnak el észak felé az állatok, majd ősszel, amikor a jég újra vastagabb lesz, visszatérnek délre. 


Sockeye lazacok

A sockeye lazacok, bár az óceánban élnek, íváskor oda igyekeznek, ahol születtek: tavakba és folyókba rakják le az ikráikat. Mind a hímek, mind pedig a nőstények meghalnak ez alatt az időszak alatt. 


Rövidfarkú rákok

Az Indiai-óceánon lévő Karácsony-szigeten minden ősszel nagy mozgás támad: ilyenkor ugyanis rengeteg rák vonul le az erdőből a partra, hogy a tengerbe rakhassa a petéit. A vándorlásuk kezdetét az eső jelzi, a "költési időszak" pedig a hold állásához, valamint az apály-dagály megjelenéséhez kötődik. 

Császárpingvinek

A legnagyobb pingvinfaj tagjai minden évben körbejárják az Antarktiszt, hogy lerakhassák és kikölthessék a tojásaikat. Érdekesség, hogy nem a tojó, hanem a hím kotlik a tojásokon. A császárpingvin az egyetlen olyan pingvinfaj, amely az Antarktiszon tölti a telet. 


Pompás királylepkék

A királylepkék minden más lepkefajnál hosszabb ideig vándorolnak – Észak-Amerika hidegebb területeiről több mint 3000 mérföldet repülnek, hogy Mexikóban megpihenhessenek. A becslések szerint minden ősszel és tavasszal 200 millió lepke kezdi meg végtelennek tűnő útját. 


Csendes-óceáni rozmárok

A csendes-óceáni rozmárok vándorlását a jégviszonyok határozzák meg: a hideg téli időszak alatt, a legerősebb jégtakaró idején dél felé veszik az irányt, majd tavasszal ismét északra indulnak, a Bering-szoroson keresztül. A nőstények tavasszal, a vándorlás hónapjai alatt adnak életet kicsinyüknek. 


Karibuk

Mint a legtöbb állat, úgy az Észak-Amerikában karibuként ismert rénszarvas is északon tölti a meleg, délen pedig a hidegebb évszakokat. A vonuló csapat vezetője általában egy tapasztalt, idősebb nőstény. Az anyaállatok a vándorlás alatt ellenek: az újszülött borjú szinte rögtön lábra tud állni, néhány nappal később pedig hasonlóan gyorsan szalad, mint a kifejlett példányok. 


Mali elefántjai

Mali Gourma-régiójában, Timbuktu közelében él egy, a sivataghoz alkalmazkodott elefántcsorda. Ezek az állatok minden évben hatalmas útra indulnak, hogy vizet és élelmet találjanak maguknak: egy közel 32 ezer négyzetkilométeres területet szelnek át Mali sivatagjaiban. Az ormányosok dél felé vándorolnak az esős évszak április-májusi kezdetekor, és egy hatalmas, ívszerű utat követnek, amely Nyugat-Afrika északi területére, Burkina-Fasóba nyúlik.


+1 Darvak

Európa egyik legnagyobb darugyülekező helye nálunk, a Hortobágyi Nemzeti Parkban található. Az Észak-Európából (zömmel Finnországból) szeptember második felében érkező madarak a komolyabb fagyok beköszöntéig maradnak, majd Szicílián, illetve a Boszporuszon keresztül jutnak el észak-afrikai, tunéziai és szudáni telelő területeikre.


Nézd meg a tavalyi daruvonulásról szóló képriportunkat: megéri!



Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

Mindketten árvák és magányosak voltak egykor, most szerető családban élnek, és imádnak együtt utazni

8 káprázatos fotó arról, hogyan járja együtt a mentett kutya és cica a világot

Csak ámulunk: szenzációsak az év panorámafotói

Nem győzünk álmélkodni az év panorámafotóin! Idén nyolcadik alkalommal hirdették meg az EPSON nemzetközi panorámafotós pályázatát, a győzteseket pedig szerdán ki is hirdették.

Hogyan szorítod ökölbe a kezed? Sok mindent elárul rólad

Eszedbe jutott valaha is, hogy még az sem mindegy, hogyan szorítod ökölbe a kezed? Pedig valóban nem az. Ez az önkéntelen avagy tudattalan mozdulat nagyon érdekes dolgot árul el rólad. Szóval, hogyan szorítod ökölbe a kezed? És vajon mit jelent mindez a számodra?

Vihar elől bemenekült kóbor kutyus "tört be" az esküvőre sáros tappancsokon- és milyen jól tette! (Az ifjú pár reakciója szenzációs)

Az ifjú pár egyáltalán nem bánta, hogy egy hívatlan vendég is érkezett az esküvőjükre. Sáros tappancsokon.


NAPI BOLDOGSÁG