Veszélyes és csodálatos: az ősi mézvadászat Nepálban (képriport)

A mézgyűjtés egyike a legrégebben ismert emberi tevékenységeknek: már 8000 évvel ezelőtt is készült barlangrajz arról, ahogyan az őslakosok különböző indákon kúsznak fel az ízletes csemegéért. A nepáli gurung törzs tagjai azon kevesek közé tartoznak, akik ma is őrzik ezt a hagyományt. Egy brit fotós, Andrew Newey két hetet töltött velük a magasban, hogy a legveszélyesebb pillanatokban örökíthesse meg őket. 

2013 decemberében Andrew Newey két hétre a nepáli Kaski körzet egyik eldugott falujába költözött, hogy testközelből figyelhesse, és fényképezhesse a mézvadászok munkáját. A gurung törzs tagjai hagyományosan évente kétszer másznak fel a Himalája veszélyes csúcsaira, hogy aztán több kiló mézzel térjenek haza. 


A falu, ahova Newey ellátogatott


A vadászat előtt a törzs egy különleges ceremóniát rendez, amelyen a szikla isteneihez fohászkodnak a szerencsés mézgyűjtésért. Ilyenkor mindig feláldoznak egy bárányt, de gyümölcsöket, virágokat és rizset is ajánlanak az égieknek. 



A törzs ugyanazokat az eszközöket használja a gyűjtéshez, mint őseik: kézzel készített kötél-létrát, és hosszú bambuszbotokat, az úgynevezett tangokat. A méhkaptárok általában a meredek, szinte elérhetetlen délnyugati sziklákon bújnak meg, hogy sok fény érje őket, ugyanakkor védve legyenek a ragadozók elől. Nagyon nehéz a közelükbe férkőzni, így a mézvadászok minden egyes alkalommal az életüket kockáztatják az aranyló édességért.



A vadászok hatalmas füst segítségével űzik ki a méheket a kaptárakból, és megvárják, míg könnyebben hozzáférhetnek a lépesmézhez. Két bambuszrudat visznek fel magukkal: az egyikkel, amelynek a végén egy speciális lemez van, levágják a mézet, míg a kosárban végződő másikkal elkapják az ízletes csemegét. Hihetetlen csend és feszültség uralkodik ilyenkor a magasban, hiszen senkinek nem szabad hibázni. 



A hosszú és kimerítő munka után a mézvadászok lemásznak a földre. Hiába szereztek számos méhcsípést és sebesülést, cseppet sem bánják, hiszen az évszázadok során még a fájdalom is a csodálatos hagyomány szerves részévé vált.


Egy-egy vadászat után a törzs tagjai közel 20 kg mézzel térnek haza, amelyet aztán szétosztanak egymás között. Van, aki a tűz mellett kóstolja meg a zsákmányt, mások finom mézes teát készítenek belőle.

 


Nagy a veszélye azonban annak, hogy az igazi, helyiek által végzett tradicionális mézgyűjtés szép lassan eltűnik. A fiatalabb generáció tagjai közül egyre kevesebben hajlandóak folytatni szüleik, nagyszüleik ősi hagyományát, így félő, hogy a turisták és a vállalkozások fizetett alkalmazottai veszik majd át a helyüket. 



A mézvadászat mára a turisták kedvelt programja lett Nepálban. A helyiek egy kis pénzért cserébe bármikor felviszik őket a magasba, még akkor is, ha a finomságnak éppen nincsen „szezonja”. Az sem könnyíti meg a helyzetet, hogy a himalájai méz egyre több gyógyszer alapanyagául szolgál: többek között Japánba, Kínába és Koreába is exportálnak belőle. Mivel a kormány számára ez hatalmas bevételt jelent, egyre több vállalkozás számára engedélyezik a mézgyűjtést. 



Forrás: theguardian.com

Szerző: Kiss Gréta – Pozitív Nap 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ezek a virágok most nekünk nyílnak: most öltözik pirosba sokfelé a határ (vöröslő képsorozat a pipacsmezőkről)

Pirosba öltözött az ország sok részén a határ. Ezek a virágok most nekünk nyílnak...

A betondzsungel ösvényein - Ha még nem ismered, akkor ezt nagyon sürgősen pótold!

A Betondzsungel Ösvényein a nagyvárosi élet mindennapjait veszi a célkeresztbe. Jivens O. Breewenses "természetfilm" sorozata, arra vállalkozik, hogy tudományos igényességgel, közelről mutassa be a nagyvárosi emberek különböző csoportjait.

Most borul fehérbe a legnagyobb magyar hóvirágmező

A tartós hideg és a fagyott talajréteg késleltette a virágzást. De ez a kis virág mindig elsőként győzi le. Most egy olyan programot ajánlunk Nektek, amin részt kell vennetek, ha már ti is várjátok a tavaszt!

Megérkezett az egész világon legjobban várt karácsonyi videó

Készítői évek óta a legjobb ünnepi reklámmal kápráztatják el a nézőket. A John Lewis áruházlánc évről-évre megható és kedves karácsonyi reklámot készít, és azt "idejében közhírré teszi." Ezúttal sem történt másként.

Csorgó napsugár őszre, télre

Mi, magyarok alig eszünk mézet, pedig a hazai méz megállja a helyét bárhol a világban - írja a cookta.hu. Semmivel nincs benne több kalória, mint a cukorban, ugyanakkor igazi áldás. Úgy is nevezik: az istenek eledele.


NAPI BOLDOGSÁG