Világszenzáció: leszálltunk az üstökösön


Az M1 Ma reggel műsorában Kiss László - csillagász elmondta, óriási szenzáció, hogy leszálltunk az üstökösön. Repültünk már el ilyen űrvándor mellett, de olyasmi még nem történt, hogy jön egy, a Naprendszer ősi anyagát tartalmazó kis objektum - amely most még félmilliárd kilométerre van -, odaküldünk egy eszközt, keringünk körülötte, nézzük, hogyan kezd el felolvadni a Nap felé haladva, és le is szállunk a felszínre, méghozzá a szerkezet irányító számítógépét magyarok tervezték - tette hozzá.

Kiss László - csillagász

Az ilyen űrvándorokkal kapcsolatban kiemelte, ma úgy gondolják, hogy a Földre üstökösök szállították a vizet. Kezdetben a bolygó forró volt, olvadt felszínnel. A vélekedések szerint aztán egy nagyobb bombázás időszakában eme űrvándorok hozták le a vizet. Tudományos és filozófiai szempontból is érdekes kérdés, hogy miből állt az anyag a Naprendszer kezdetén, miből vagyunk és honnan jöttünk.

Sikeresen landolt a Rosetta űrszonda

Ez a misszió hihetetlen bravúr, hiszen 25 éve megtervezték. A vezérlő számítógépben 3 megahertzes processzor van, mégis meg tudták úgy csinálni a programot, hogy 12 évet végigélt az űrben és képes volt odavinni a készüléket az üstököshöz.

Több magyar kutatóintézet járult hozzá a misszióhoz, többek között magyar szakemberek tervezték meg, hogyan tud a szonda gazdálkodni a napelemei révén kinyert néhány wattból.




Forrás: hirado.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Emlékszel arra, amikor a Plútót megfosztották a "bolygórangjától"? Itt a válasz, hogy miért!

2006-ban a Plútó visszaminősítése igen nagy felháborodást váltott ki a közvélemény részéről. Azonban tény, hogy a Naprendszer akkor még 9. égiteste igencsak aprócskára sikeredett.

Földi táj egy másik bolygón!

A Naprendszer negyedik bolygója mostanság igen izgalmas felfedezésekkel, gyönyörű képekkel lep meg minket. A Mars felszínén szolgálatot teljesítő Curiosity nevű egység már négy éve rójja az úttalan utakat szomszédunk felszínén.

A Hubble űrteleszkóp: szemünk a végtelenben

A Hubble fellövése és munkába állítása előtt sokkal kisebb volt a világ. Mintha csukott szemmel akartunk volna látni az univerzum végtelen sötétjében. Ebbe a fekete csendbe hozta el a fényt a teleszkóp.

Te mennyire tartod sikeresnek magad egy 1-től 10-ig tartó skálán? Most megtudhatod, ha megnézed az alábbi videót

Ezeket az embereket külön szobába zárták, majd arra kérték őket, pontozzanak 1-től 10-ig. Ezt történt, amikor kiderült, milyen jegyet adtak egymásnak!

Több, mint egy évtizede láthattuk utoljára ezt a jelenséget - most újra megfigyelhető lesz!

Legutoljára 2003-ban láthattuk az égitestek különleges találkozását!


NAPI BOLDOGSÁG