Magyar kártya, svájci hősök - 200 év után változik a szereposztás!

A csaknem kétszáz éve készített pakli lapjai egy svájci dráma hőseit ábrázolják. A snapszer szövetség szerint itt az ideje, hogy a magyar kártya lapok szereplői is magyarok legyenek.


Kétszáz év után új magyar kártyát szeretne kiadni a Magyar Snapszer Szövetség. A tagok szerint itt az ideje, hogy ne Svájc, hanem hazánk történelmi alakjai szerepeljenek a lapokon. A magyar kártyát népszerűsíti egyébként a Nemzeti Snapszer Bajnokság is, amelynek több selejtezőjét a hétvégén rendezték meg országszerte és a határon túl.


Március óta zajlanak a külhoni és a magyarországi selejtezők. A mostani SzuperSnapszer hétvégén egyszerre kilenc településen mérkőzhettek meg egymással a kártyások. Így például Debrecenben is. Kozmor Imre például heti 10-15 órát snapszerezik. Családja meg sem lepődött, hogy hajdúszoboszlói nyaralásukat szakította félbe a selejtezőért. „30-40 év alatt, már hozzá kellett, hogy szokjanak mert én imádom ezt a játékot, nem dohányzom nem iszom ez a mindenem” – mondta Kozmor Imre.


Svájci alakok és magyar lapok

Kevesen tudják, hogy a csaknem kétszáz éve készített pakli lapjai egy svájci dráma hőseit ábrázolják. Közép-Európa kártyái között érdekes színfolt így a magyar kártya, amely a svájci szabadsághős Tell Vilmosnak és társainak állít emléket. A kártya eredete sokáig tisztázatlan volt: sokan svájci (helvét) kártyának nevezték, mások azt tartották, hogy Németországból került hozzánk, annak ellenére, hogy egyik országban sem gyártották vagy használták soha. Nyitott kérdés volt az is, hogy miért vannak egy nálunk régóta gyártott kártyának a svájci történelemből vett alakjai.


Kolb Jenő kártyatörténész Régi játékkártyák című könyvében már céloz arra, hogy a Tell-kártya magyar eredetű, és Schiller drámáján alapszik, bár eredeti készítőjéről még nem volt tudomása. Végül akkor  derült fény az eredetre, amikor 1973-ban Sylvia Mann angol gyűjtő és kártyatörténész egy régi kártyagyűjtemény megvásárlásával jutott az eredeti legelső kártyapakli birtokába. “A készítő: Schneider József Pesten. A kiadás ideje kb. 1835. Nem tudok más hasonló kártyáról sem múzeumokban, sem magángyűjteményekben.” Az adatokból és fényképekből kétségtelenül bebizonyítható, hogy a mai magyar kártyának Schneider kártyája volt az őse.

Miért "bitorolják" svájci alakok a magyar kártyát?

Tell Vilmosnak a makk felső lapot szánta
Schneider.
A válasz a cenzúrában és a magyar furfangban rejlik: mivel a Tell-kártya a 48-as szabadságharcot megelőző időben jelent meg, amikor Európa-szerte forradalmi mozgalmak érlelődtek. Az alsó és felső lapok alakjait a pesti kártyafestő Schiller 1804-ben írt, Tell Vilmos című drámájából vette. Érthető, hogy Schneider nem a magyar történelemből választott szabadsághősöket kártyája illusztrálására. Ugyanis az osztrák cenzúra azonnal elkobozta volna. Egy német szerző drámájában szereplő alakok ábrázolását azonban a Habsburg adminisztráció nem kifogásolhatta, míg Tell Vilmos szabadságharcos mivolta egyértelmű, forradalmi üzenetet hordozott a magyar kártyásoknak.

Ráadásul a több mint másfél évszázados kártyának az ad egyedülálló jellegzetességet, hogy az általánosan használt és folyamatosan gyártott hagyományos kártyák közül az egyedüli, amely a lapjain levő képek témáját irodalmi műből meríti.


Cenzúra nélkül, új alakokkal?


A Magyar Snapszer Szövetség szerint viszont itt az ideje, hogy a magyar kártyalapok szereplői is magyarok legyenek. „Közel 200 év elteltével amikor is Schneider József budapesti kártyafestő mester megfestette a mai magyar kártyának a figuráit, azt gondolom, hogy azóta eljött az az idő, hogy végre hazai hősöket, magyar történelmi szereplőket ábrázoljanak a mai magyar kártyák” – közölte Táncsics Péter, a Magyar Snapszer Szövetség elnöke.


A szövetség pályázati felhívást adott ki. Bárki küldhet terveket arról, hogy nézzen ki az új magyar kártya, ami akár az év végére el is készülhet. Ez persze nem azt jelenti, hogy hajítsuk el a régit. A lassan 200 éves magyar lapok egyedülálló kártyatörténeti remekek és játékkultúránk részei. Arról van szó, hogy nem árt egy kicsit frissíteni: ahogyan 200 éve is túlmutattak ez a kártya egy játékeszközön, ma is hordozhatnák ezt a szerepet!

Kiket látnál szívesen a kártyalapokon? Oszd meg velünk és másokkal is!


Szerző: Pozitív Nap
Adatok forrása: Snapszer.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

NAPI BOLDOGSÁG