A fajt továbbra is fenyegeti a kihalás és a vadonban élő hópárducok száma továbbra is csökken, ugyanakkor nem olyan erős ütemben, mint arra számítottak. Becslések szerint jelenleg 2500 él belőlük összesen világszerte.
Sebezhető kategóriába azok a fajok tartoznak, melyekből kevesebb mint tízezer példány található a Földön és állományuk három generáció alatt legkevesebb tíz százalékkal csökkent.
Néhány érdekesség róluk
- # A hópárducokat főként bőrükért és csontjaikért vadásszák illegálisan. 2008 óta évente 221-450 hópárducot öltek le illegálisan.
- # Közép-Ázsiában őshonosak, ezért a helyi kultúra fontos szimbólumai Kazahsztánban, Kirgizisztánban és Oroszország egyes területein.
- #Összesen 12 országban vannak jelen, élőhelyük 1.8 millió négyzetkilométert tesz ki.
- #Főként a tengerszint feletti 3000 és 4500 méter közötti magasságban érzik jól magukat.
- #Hajnalban és alkonyatkor vadásznak, prédájuk akár a saját testsúlyuk háromszorosát is nyomhatja.
- #Téli fehér bundájuk nyáron színt vált és sárgás-szürkés szőrré alakul.
Bár a világnak továbbra is rajta kell tartania a szemét a kivételes szépségű állatokon, most megállhatunk egy pillanatra és megünnepelhetjük az apró sikert a fennmaradásukért folyó küzdelemben.
A hópárduc sokáig az egyik legkevésbé tanulmányozott, ebből következően a legkevésbé ismert, legrejtélyesebb nagymacska volt. Távoli és nehezen megközelíthető élőhelye, félénk viselkedése és
rejtőszínezete rendkívül megnehezíti az állat tanulmányozását
(szerencsére az orvvadászok dolgát is).
A BBC alábbi képsorai először mutattak meg a vadonban élő hópárducokat intim családi pillanatokban.
A főszerepben: egy hópárduc mama és egyéves kölyke.
Forrás: Boredpanda / sokszinuvidek.24.hu