Meseíró pályázat felnőtteknek, mert családban élni jó!


Szeretnéd, ha a nevedet hetedhét országon túl is ismernék? Akkor itt a soha vissza nem térő alkalom: ha van saját meséd, amit te találtál ki a gyermekeidnek, vesd gyorsan papírra, és küldd el a Médiuniónak! Ha még nincs, az se baj: mesét írni sosem késő elkezdeni! És hogy miért kell a gyereknek mesét hallgatni, nekünk pedig mesélni? Cikkünkben mindezt körbejárjuk!  


Mire jó a mese? 


A válasz egyszerű: mindenre. Tanít, megnyugtat, fejleszt, örömet okoz, képzelőerőt teremt és még sorolhatnánk hosszan az előnyöket, de most nem ez a célunk. Személyes, gyerekkori élményeink meghatározó része a mesék világa és ha igazán őszinték vagyunk, talán nem is a mesék fordulataira vagy végkicsengéseire emlékszünk a legtisztábban, hanem az érzésre. Arra, hogy az esti fürdés után apa mesélt és ha sokáig nyaggattuk, akkor újra belekezdett, hogy anya egy történettel nyugtatott, ha éjszaka felriadtunk. Az érzésre, ami a biztonságot, melegséget, a szülők közelségét jelentette. Ezt a gyermek nem kapja meg a televízió, vagy a számítógépen elindított mese által, egy tárgy nyújtotta élmény sosem érhet fel az apa hangján dörgő Mátyás királlyal.



Ne vegyük el gyerekeinktől és főképp magunktól se a közös mese élményét. Ne ültessük le a gyereket a tv elé, mondván az úgyis leköti, addig én befejezem a hazahurcolt munkámat. Kemény dió kiugrani a mókuskerékből, kikapcsolni a reggel    óta villogó stresszgombot, de meg lehet tenni és megéri. Nemcsak a kicsiknek, nekünk is feszültségoldó, megnyugtató, örömet okozó, levezető fél óra lehet a meseélmény. Kedves apukák és anyukák, meséljetek a saját hangotokon öletekbe ültetett gyerekeiteknek, ezért fog majd a legnagyobb fizetség járni, nem a túlóráért! 


Örömmel tapasztaltuk, hogy a Mesélj mindennap! weboldalon a mesék olvasottsága elképesztően magas. És hogy melyik az egyik legolvasottabb mese? A BOLDOG EMBER című népmese, ez pedig nagyon sok mindent elárul! 


A Mesélj mindennap! kampány 


A kampány elsődleges célja, hogy minél több ember számára váljon nyilvánvalóvá az olvasás és a személyes történetek mesélésének fontossága. Célja továbbá, hogy felhívja a társadalom figyelmét a családon belüli beszélgetés fontosságára és arra buzdítsuk a szülőket, hogy meséljenek gyermekeiknek, akár szabadon, akár könyvből. A szervezők arra szeretnék ösztönözni a családokat, hogy olvassanak mesét, beszéljenek és beszélgessenek róla, hiszen így tartalmas, minőségi időt tölthetünk együtt amellett, hogy az irodalom értékes alkotásaival gazdagodunk!


Fontosnak tartják, hogy a mesei világkép s annak vigasztaló, gyógyító, válaszadó jellege napi rendszerességgel eljusson a gyerekekhez, méghozzá személyes kapcsolatban valamelyik szülővel. Hangsúlyozni és növelni kell a gyerekekkel való intenzívebb törődés, a minőségi gyermeknevelés, együttlét és egymásra figyelés, s - a családi élet részeként - a közös élményszerzés, valamint a gyermekvállalás fontosságát annak bemutatásával, hogy családban élni jó.

Pályázati felhívás: 


Bármely tizennyolc éven felüli felnőtt január 8-ig beküldheti gyermekeknek szánt történetét tündérmese, tanmese, gyümölcsös mese, tréfás mese, modern mese, láncmese és állatmese kategóriában. Egy pályázó több mesét is beküldhet, a jelentkezéseket a palyazat@meseljmindennap.hu e-mail címre várják. A legjobbaknak ítélt mesék, történetek bekerülnek a Mesélj mindennap! készülő mesekönyvébe.

Ha az Üveghegyen és az Óperenciás tengeren túl is ismert és nagyra becsült zsűrink elég szórakoztatónak találja, a te műved is bekerülhet a MeséljMindennap.hu Mesetárába, ha pedig sikerül őket teljesen elvarázsolnod, megjelentetik  majd művedet a „Mesélj mindennap!” mesekönyvében is, ahol neves írókkal szerepelhetsz együtt. Terjedelmi megkötés nincs, de azért nem baj, ha nem kell hét nap és hét éjen át olvasni!

A műveket elbírálásában részt vesz többek között Berg Judit meseíró és Berta Judit pszichológus is. A részvételi felvételek olvashatók a www.meseljmindennap.hu/van-sajat-mesed internetes oldalon.


Szerző: Fodor Márta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Szem nem marad szárazon! Ez a legszerethetőbb karácsonyi videó (szerintünk)

Tisztában vagyunk vele, hogy a filmekben ábrázolt valóság és a mi saját valóságunk között éles határ húzódik. Átléphetetlen határ - gondoljuk. Pedig van egy műfaj, mely hivatásszerűen keresztül- kasul közlekedik ezen a biztosnak gondolt határon: a reklám... Ebben a reklámban csakis a mi valóságunk örökérvényű igazsága jelenik meg: adni jobb, mint kapni.

10 dolog, amit egy gyereknek tudnia és értenie kéne 12 éves koráig!

Minden szülő álma az, hogy gyereke egy jó, becsületes, és bátor felnőtté váljon, de ezekért a pozitív jellemvonások kialakulásáért bizony meg kell dolgozni.

Mennyire életrevaló a gyerekünk? Tesztelhetjük!

Sokan vannak, akik felnőttek bár, de gondot okoz számukra egy csekk kitöltse, vagy egy családi költségvetés elkészítése. Felnőnek úgy a gyermekeink, hogy nem látják a valódi világot, nem tudnak a "működési elveiről". Hogy ez a szülő kímélete vagy a fiatal érdektelensége miatt van így, a végkifejletet nézve tulajdonképp mindegy is...

Újra kell értékelnünk a nagyszülők szerepét, mert nagyon fontosak!

Boldogabbak azok gyerekek, akik több időt töltenek a nagyszüleikkel - és ez nem csak a puszta tapasztalat, kutatások is igazolják már. Így ahelyett, hogy egyre kevesebb teret kapnak unokáik életében, sok kedvezőtlen szociális hatást is ellensúlyozhatnak szerető jelenlétükkel.

Vekerdy: Így nevelhetsz boldog gyermeket!

A gyerekekkel való jó időtöltést nem kell napokhoz kötni - véli Vekerdy Tamás pszichológus, akinek a gyermek-szülő kapcsolat különféle stratégiáiról gyűjtöttük össze gondolatait.


NAPI BOLDOGSÁG