Ne beszélj el a másik mellett! - 10 gyakori hiba a mindennapi társalgások során

Hogy tudunk-e javítani a kommunikációs készségeinken? Még szép! Természetesen nem egyik percről a másikra, hiszen eltarthat egy ideig, míg az eddigi szokásainkkal felhagyunk, vagy változtatunk rajtuk. A következő 10 tanácsot megfogadva azonban lehetséges megértő, figyelmes és udvarias beszédpartnerré válnunk. (Értelemszerűen most elsősorban nem privát, intim beszélgetésekről van szó, hanem nagyobb közösségben, társaságban történő megnyilatkozásokról.)

1. Hallgasd meg a másikat!

Ne légy olyan, mint a legtöbb ember: ne csak várd türelmetlenül, hogy a beszélgetés során rád kerüljön a sor! Fogd vissza az egódat, és próbálj meg igazán odafigyelni arra, hogy mit mond a másik! Ha így teszel, és felveszed a beszélgetés fonalát, egyre több és több kérdésed lesz.

Azonban kerüld az eldöntendő, igen-nem típusú kérdéseket. Olyat kérdezz a másiktól, amire részletesen, őszintén tud válaszolni.

És ha azt mondja "nem tudom", ne add fel! Kérdezd meg újra, vedd rá, hogy gondolja át még egyszer, érezze, hogy megnyílhat neked. Így egyre érdekesebb lesz majd a beszélgetés, és egyikőtök sem fogja már azon törni a fejét, hogy "mit is kérdezzek még"?

2. Ne kérdezz túl sokat!

Ha túl sokat kérdezel, a beszélgetés inkább kihallgatásnak tűnhet, de azt éreztetheted ezzel: nem akarod, hogy rád terelődjön a téma. Keverd inkább a kérdésfeltevést és a véleménynyilvánítást! Például, ha a másik elmeséli a - szerinted unalmas - hétvégi programját, így vedd át a szót: "Ez nagyon érdekesen hangzik! Erről jut eszembe, mi a jövő hétvégén...".

3. Próbáld elengedni magad!

Ha olyannal beszélgetsz, akit csak most ismertél meg, vagy kifogytatok az általános témákból, gyakran kínos csend állhat be. Ekkor kezdj el beszélni az aktuális hírekről, vagy a körülöttetek lévő dolgok valamelyikéről kezdeményezz beszélgetést!

Ezekről a dolgokról majd észrevétlenül tértek át más témákra. Új ismeretség esetén pozitív érzelmi állapotot válthatsz ki azzal, ha feltételezed a másik egyetértését, vagyis barátként kezeled. Így sokkal könnyebben megy majd a társalgás vele! 


4. Figyelj arra, mit hogyan mondasz!

Nemcsak az számít, mit mondasz, hanem az, hogyan mondod! A hangod és a tested a kommunikáció elengedhetetlen eszközei. Beszélj lassan és hangosan, ne motyogj! Ne légy monoton, az unalmasan hat, hallatszódjanak a hangodon az érzelmeid! Tarts kis szüneteket, mert ezek feszültséget, várakozást idéznek elő, így a beszédpartnered sokkal inkább oda fog figyelni arra, amit mondasz!

5. Ne vágyj a középpontba!

Egy sikeres beszélgetés során mindenkire ugyanannyi figyelemnek kell irányulnia: ne szakítsd félbe a másikat, amikor épp egy történetet mesél el vagy a véleményét osztja meg veled. Ne akassz meg egy történetet például a síelésről csak azért, hogy te előadhasd a legjobb síanekdotádat! Találd meg az egyensúlyt a hallgatás és a beszéd mennyisége között!

6. Ne akard, hogy mindig igazad legyen!

Kerüld a vitát és az igazad bizonygatását minden egyes téma során. Egy beszélgetés nem feltétlenül egyenlő a vitatkozással. Nem vet rád jó fényt, ha minden vitát meg akarsz nyerni. Inkább dőlj hátra, lazíts és őrizd meg a jó hangulatod!


7. Kerüld a kínos, megosztó témákat!

Ha olyan eseményen vagy, ahol sok a számodra eddig ismeretlen ember, érdemes elkerülni bizonyos témákat. Ilyenek például az egészségi állapottal kapcsolatos témák, a kapcsolatok, az utálatos munkád és a gonosz főnököd, szakszavak, amiket csak néhányan értenek. Szintén nem érdemes belekeveredni vallási és politikai beszélgetésekbe olyan emberekkel, akiket még csak most ismertél meg.

8. Ne légy unalmas!

Mindig legyen a tarsolyodba néhány olyan téma, amit bedobhatsz, ha a beszélgetés kezd kifulladni, vagy úgy érzed, untatod a körülötted lévőket. De ne nyafogj, hanem pozitív, vicces, érdekes dolgokról mesélj!

Olyan témákat keress, ami valóban érdekel másokat, mert így majd tényleg odafigyelnek arra, amit mondasz. Sok dologról kevesebbet tudni, és nyitottnak lenni sokkal izgalmasabb, mint órákig beszélni a kedvenc témádról.

9. Nyílj meg Te is a másiknak!

Légy nyitott: mondd el mit gondolsz, hogyan érzel! Ha valaki megosztja veled az élményeit, viszonozd, és oszd meg vele te is a tieid! Ne csak bólogass és röviden válaszolgass, hanem add vissza neki azt, amit ő adott neked! Azonban nem várhatsz mindig a másikra, hogy megtegye az első lépést - néha neked kell a kezdeményező félnek lenned!

10. Szólj hozzá Te is!

Ha úgy érzed, nem tudsz bekapcsolódni az adott beszélgetésbe, azért mégis próbáld meg! Figyelj oda, és érdeklődj az iránt, amit a többiek mondanak, kérdezz és tegyél megállapításokat is! Nyisd ki a szemed: figyeld meg a környezetedben zajló történéseket, dolgokat, tájékozódj az aktualitásokról, bővítsd a tudásod! Így sokkal több esélyed lesz hozzászólni egy-egy témához.

Természetesen nem kell mindezt egyszerre megtanulnod és alkalmaznod: csak még nagyobb lenne rajtad a nyomás, ha egyszerre próbálnál minden fent felsorolt tanácsnak megfelelni. Inkább válaszd ki a három számodra legfontosabbat a 10 tipp közül, és dolgozz ezeken néhány hétig minden egyes nap – észre fogod venni a különbségeket a régi és a mostani hozzáállásod között! Ha pedig ez megtörténik, tartsd meg új szokásaidat, és figyeld meg a nekik köszönhető pozitív változásokat társalgásaid során.


Pozitív Nap (KE)

Forrás: itt 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Betiltották a mobilozást egy francia étteremben, hogy beszélgessenek egymással a vendégek

Hean-Noël Fluery a vidámság és a szórakozás nevében betiltotta a mobiltelefonok használatát az asztaloknál.

Játékkal a szebb beszédért: 30 nyelvtörő, ami fejleszti az artikulációt

Nyelvtörők. Jó játék mondogatni őket, ráadásul észrevétlenül fejleszti a gyermekeket, sőt még a felnőtteket is. 30 mókás nyelvtörőt gyűjtöttünk össze Nektek - ki tudjátok mondani őket tévesztés nélkül? :)

Így vett búcsút Terence Hill Bud Spencertől - Videó magyar felirattal!

A nemrég elhunyt Bud Spencer temetésén legjobb barátja és színésztársa megható, tartalmas gondolatokkal búcsúzott.

Ha az állatok beszélni tudnának...

Elgondoltál már te is azon, milyen lenne, ha az állatok beszélni tudnának? Jimmy Craig képregényén keresztül most megtudhatjátok, miket mondanának nekünk az állatok.

Szójáték másként: te rájössz a megfejtésekre?

Érdekes és jópofa ötletek, melyek mögé egy-egy híres város lett elrejtve.


NAPI BOLDOGSÁG