Felmerül
ilyenkor a kérdés, hogy mit tehet a szülő. Hagyja rá a dolgokat, hiszen
előbb-utóbb úgyis magának kell megtanulnia, vagy esetleg tehet is ennek az
érdekében? A diákmunka lehet a megoldás! Jó motiváció lehet, ha saját maga
keresheti meg a koncertbelépő, vagy a rég vágyott telefon árát, ezáltal
megtanulva a munka értékét, és tisztelni a szüleit, akik igyekeznek mindent
megadni neki, amit csak lehetséges.
Kitörni a képernyők rabságából
A digitalizálódó világ gyors fejlődésével egyre gyakoribb problémává válik a tizenéves fiatalok elszigetelődése. Az internetes élet térnyerésével, ezáltal az otthoni kényelmi színvonal megsokszorozódásával egyre többen választják a képernyő előtt töltött szabadidős tevékenységeket a társas élet, az emberi kapcsolatok ellenében. Azzal, hogy a gyerekek a nyári szünet alatt belekóstolnak a munka világába, nem csak az érhető el, hogy állásbeli tapasztalatot szerezzenek, hanem az is, hogy szociális életük fellendüljön.
Azáltal, hogy dolgozni járnak, más, szintén erre a sorsra jutott kortársaikkal ismerkednek meg, akár új barátságokat is köthetnek. Fontos, hogy a szülők felhívják figyelmüket arra, hogy a tizenéves korban kötött emberi kapcsolatok a későbbiekben a szimpla baráti társaság, de akár a szakmai előrelépés, a karrier szempontjából is nagyon hasznosak lehetnek. Azok a fiatalok, akik a gimnazista évek alatt a kelleténél több időt töltöttek magányos világukban, bezárkózva, huszonévesen rádöbbenhetnek, hogy hátrányban vannak baráti kapcsolatok terén. Mivel ez önbecsülésbeli zavarhoz is vezethet, nagyon fontos, hogy a gyerekek időben észrevegyék és beismerjék maguknak, ha náluk is így állnak a dolgok, hiszen ez az első lépés a tökéletes egyensúly felé.
Nem az internetezéssel, nem is a videojátékozással, és nem a közösségi médiával van a baj, mert ezeknek a dolgoknak számos előnyük van az információszerzéstől kezdve a szórakozási faktorig bezárólag. Egyedül a megfelelő egyensúlyra kell odafigyelni. Egy kör videojáték után érdemes ellátogatni valamilyen szociális térre, a facebookozás mellett tanácsos valamilyen munkát vállalni a nyáron, összességében tehát az a lényeg, hogy létrejöjjön az egyensúly a privát és a társas élet között. A nyári munkák segíthetnek megtalálni az összhangot a fiatal személyiség talán túlzottan zűrzavaros napirendjében, persze csak akkor, hogyha jól választunk.
Diákként ezért lesz érdemes munkát vállalnod a nyáron:
Elsőre biztosan nem tűnik olyan jó mókának az, hogy diákként suli végeztével azon gondolkozz, hogy milyen nyári munkát vállalj el. Azonban fontos, hogy ne egyből a negatív oldalát lásd meg a dolognak! Hiszen, ha úgy döntesz, hogy nyári munkát szeretnél, hidd el, hogy vannak jó oldalai is.
Mik lennének azok?
- Elsősorban olyan tapasztalatokra tehetsz szert, ami a későbbi munkavállalásod során segítségedre lehet. Gondolj csak bele, mennyire jó érzés lesz megkapni az első fizetésed? Amiért te dolgoztál meg. A büszkeség, amit akkor fogsz érezni, felülírja mindazt a rosszat, amit az adott munka során el kellet viselned.
- A szüleid is osztoznak majd az örömödben és büszkék lesznek rád. Hiszen mennyivel jobb érzés a saját megkeresett pénzedet elkölteni arra, amire szeretnéd, mintsem folyton a szüleidet nyaggatni, hogy adjanak pénzt erre meg arra...
- Egy nyári munka (vagy bármilyen munka) elvállalásával kicsit beleláthatsz abba, hogy a szüleid is mennyit dolgozhatnak azért, hogy neked mindened meglegyen.
- A munka segít abban, hogy szorgalmasabb légy, kitartóbb, alázatosabb.
- A munkavállalásnak köszönhetően az ember érettebbé is válhat és teljesen átalakulhat az értékrendje.
- Az ember lehet, hogy kétszer meggondolja majd mit vesz meg, hiszen elég, ha csak arra gondol mennyit dolgozott azért a pénzért, amiből például fesztivál bérletet vett.
A legnépszerűbb diákmunkák
Az irodai adminisztratív feladatok ellátása, recepciós munkakör, telemarketing, illetve az áruházi kisegítés - ez a négy leggyakoribb munka, amelyet az itthoni diák munkavállalók betöltenek. Évente nagyjából 100-150 ezer diák vállal munkát az iskolaszervezeteken keresztül, motivációik között pedig az anyagi okok mellett a tapasztalatszerzés és a referenciaszerzés szerepelnek.
- Iratrendezés, archiválás, fénymásolás, szkennelés, adatrögzítés és az ügyviteli szoftverek kezelése. Ezek a feladatok az adminisztratív munkakörök esetében, amelyet, 16 éves kor felett vállalhatnak a diákok. Itt 500-1500 forint között kereshetnek óránként, míg a szintén nagyon népszerű recepciós munkánál 550-1000 forint körüli órabérrel lehet kalkulálni.
A recepciósként elvárás valamilyen idegen nyelv magabiztos ismerete, azért többnyire a 18 év feletti korosztály célozza meg ezeket a lehetőségeket - számolt be Kozma Ferenc, a Pensum Diákmunka sales igazgatója a korosztályos jellemzőkről.
Hozzátette: nincs ez másként a telemarketinget választók körében sem: az értékesítési feladatokra is elsősorban a 18 év feletti diákok jelentkeznek. Ebben a munkakörben 450-600 forint közötti órabér jellemző, ám a jutalékos rendszer miatt ennek a dupláját is meg lehet keresni. - Legalacsonyabb órabérrel az áruházi kisegítésben elhelyezkedők számolhatnak, mégis nagyon népszerű a munkakör. -olvasható a felvi.hu oldalán
A fiúk körében a legnépszerűbbek az olyan könnyű fizikai munkák, mint az árufeltöltés, a szórólapozás, a lányok pedig inkább az irodai, az eladói munkákat keresik - mondta a Meló-Diák Országos Diákvállalkozási Hálózat munkatársa. -olvasható a HVG oldalán
A munka nemesít, érdemes kipróbálni! :)
Pozitív Nap- Szerzők: Resán Alexandra, Hári Dániel, Szoboszlai Brigitta
Képek forrása: weheartit