A lány, aki 16 évesen vált hőssé: Malala története


Egy életút, amely a blogírástól a világhírig vezetett…


Minden egy internetes naplóval kezdődött

Malala Yousafzai Pakisztán északnyugati részén, szerény körülmények között élt családjával a tálib uralom alatt álló Szvat-völgyben. 2009-ben a BBC felkérte a szintén aktivistaként működő édesapját, hogy keressen egy olyan lányt, aki dokumentálná, hogyan telnek a mindennapok az elnyomó hatalom irányítása alatt. A feladatot senki nem vállalta el, így Ziaudin Yousafzai saját lányához fordult. Malala 2009. január 3-án, álnéven kezdte el írni virtuális naplóját a BBC urdu nyelvű oldalán.

Bár a blog rengeteg szörnyűségről adott hírt, Malalát legjobban az bántotta, hogy a lányokat megfosztják a tanulás jogától. Az első blogbejegyzés után nem sokkal a tálibok bezárták, és fel is robbantották az iskolák többségét, megakadályozva a nők továbbtanulását. Az ekkor mindössze 12 éves lány szép lassan az oktatási jogok elszánt harcosa lett, és bár a völgyben kitört zavargások miatt néhány hónapra el kellett hagynia otthonát, bátorsága csak nőtt. 

Malala Yousafzai

A világhír kapujában

Malala 2009 márciusában abbahagyta az írást, ám ennek ellenére az internetes napló népszerűsége év végére az egekbe szökött. Adam B. Ellick, a The New York Times újságírója sikeres dokumentumfilmet forgatott a kislányról, így az egész világ megismerte az arcát. Noha 2010 végére újra megnyíltak az oktatási intézmények a lányok előtt, Malala az összes elképzelhető felületen kampányolt a tálib rémuralom ellen: beszédeket tartott, és több műsorban is megjelent. Az erő és a bátorság szimbóluma lett a világ elnyomott női számára. 

„Kész vagyok szembenézni bármivel, úgyhogy ha megölnek – isten óvjon ettől –, előtte azt fogom nekik mondani, hogy amit tesznek, az helytelen” – nyilatkozta 2011-ben a pakisztáni 
televízióban.  

Malala a Newsweek címlapján

Veszélyes küldetés

Sokan óvták attól, hogy felvállalja az arcát a nyilvánosság előtt, de Malala nem törődött a veszéllyel. Fent említett szavai az ellene irányuló merényletről 2012. október 9-én úgy teljesedtek be, mint egy szörnyű jóslat. A kislány éppen hazafelé tartott az iskolabusszal, amikor felszállt egy fegyveres tálib, és őt kereste. Felszólította, hogy álljon fel, vagy mindenkit megöl. Malala eleget tett a kérésnek: az egyik lövés a fején, a másik a mellkasán találta el. Több műtéten is átesett, míg teljesen felépült. 

Malalát hat nappal a merénylet után a birminghami Queen Elizabeth kórházba szállították.

Példakép és hős

A sikertelen „akció” után Malalának eszébe sem jutott feladni az elveit, inkább tovább építette útját. 2013 júliusában az ENSZ-ben szólalt fel, és a Buckingham Palotában Erzsébet királynővel is találkozott. Szeptemberben a Harvard Egyetemen tartott nagy sikerű beszédet, októberben pedig Barack Obamát és családját látogatta meg a Fehér Házban. Tevékenységéért – számos más elismerés mellett – elnyerte a Szaharov-díjat, de jelölték a Nobel-békedíjra is. 

Bátorságát és tiszta lelkét semmi sem jelzi jobban, mint az a néhány mondat, amit az amerikai John Stewart showműsorában mondott el. Stewart megkérdezte a lányt, hogyan reagált, amikor megtudta, hogy a tálibok a halálát kívánják. „Először az jutott eszembe, hogy nekem is erőszakhoz kellene folyamodnom velük szemben. De ma már tudom, a kegyetlenségre a legjobb békével reagálni. Elmondanám nekik, mennyire fontosnak tartom az oktatást, és azt, hogy az ő gyerekeik is megfelelő körülmények között tanulhassanak. Csak ez számít. Aztán tehetnének velem, amit akarnak.”


2013-tól Malala születésnapját, július 12-t Malala-napként tartják számon.


Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Elsírta magát a fiú a vizsga közben, érdemes meghallgatni, mi volt a mester reakciója!

Ennek a kisfiúnak igazi mestere van. Mindenkinek ilyen példaképet kívánunk!

Életre szóló élmény egy kisfiúnak: Messi nagyon emberi gesztusa az elzavart kis drukker felé

Ami a világ egyik legnagyobb focistájának egy pillanat, az egy kisfiúnak hatalmas, életre szóló élmény. Messi gesztusa nagyon emberi, érdemes megnézni! :)

A különbség egy főnök és egy igazi vezető között (+brutálisan őszinte illusztrációk)

Tíz rövid pontban és hat brutálisan őszinte illusztrációban megmutatjuk, milyen kvalitásoktól válik valaki vezetővé - és milyen hibáktól lesz türannoszi főnök. Ha vezető beosztásban vagy, érdemes nagyon magadba nézni és megfontolni, vajon jól bánsz-e az alkalmazottaiddal és a hatalmaddal...

20 fontos tanács Maria Montessoritól, amit minden szülőnek érdemes tudnia

Maria Montessori olasz orvosnő, pedagógus és pszichológus volt. Pedagógiai alaptézise máig nem avultak el.

Erőteljes gondolatok a világ legszerényebb elnökétől (+videó)

José Mujica az az ember, akinek kincset érnek a gondolatai: olvassátok, hallgassátok, jegyezzétek meg, és alkalmazzátok őket!


NAPI BOLDOGSÁG