40 éve a macskák réme: Frakk


1972 decemberében került először adásba a Frakk, a macskák réme című, azóta kultikussá érett rajzfilmsorozat. Az összes állatszereplőt valódi cicákról és kutyákról mintázták, a sorozat zenéjét pedig egyetlen hangszer szolgáltatta.


A gyermekkor meghatározó  „meséje” volt a Frakk, Szabó Gyula jellegzetes ugatásával. A lusta, kétszínű és gonosz macskákat zabolázatlan indulattal megregulázó vizsla egy egész ország kedvence volt, nem csak a gyerekek, a felnőttek is szívesen nézték a kutya-macska háború éppen aktuális folytatását.

A rajzfilm sikere máig tart, hiszen a mai napig folyamatosan ismétli valamelyik közszolgálati adó. Pedig elég „fapados” körülmények között készült. A költségvetésben például nem különítettek el pénzt arra, hogy a zenéjét zenekar játssza fel. Ezért a zeneszerző, Pethő Zsolt egyetlen Hammond-orgonán készítette el mind a négy széria zenéjét.

A magyar vizsla kutyus és gazdija Károly bácsi.

Sőt, szó szerint nem is rajzfilmről van szó, hiszen a Frakk papírkivágásos technikával készült. Ennek lényege, hogy egy adott figurának megvan a sajátos „készlete” (testrészek, fejek, lábak, karok), amelyek tetszés szerint változtathatók. Tehát ha egy szereplőnek például új arckifejezésre van szüksége, egyszerűen csak ki kell cserélni a fej darabkáját a megfelelő arckifejezést tartalmazó papírkivágásra.

Az animációs film sztoriját Bálint Ágnes írta, aki a Mi újság a Futrinka utcában? és a Kukori és Kotkoda forgatókönyvét is írta. A két macska figurája az írónő tulajdon macskái után született, amiket egyébként még a nevük is megegyezik a mesebeli macskák nevével.

Egy ország rajongott a kutya-macska háború soron következő fejezeteiért.

Frakk figurája már összetettebb, két valódi magyar vizsla „ötvözeteként” jött létre. Bálint Ágnes édesanyja gyakorta mesélt szomszédjuk vizslájáról, akit Frakknak hívtak. A kutya időnként átszökött hozzájuk, és mindenféle galibát okozott. Innen származik a rajzfilmsorozat főszereplőjének neve.

A sorozat végül négy évadot ért meg, egyenként 13 résszel. A nyugdíjas házaspár két macskájának és egy vizslájának folytonos háborújának népszerűségéhez a szereplőknek hangjukat kölcsönző színészóriások is hozzájárultak.

Frakk és Károly bácsi útja a vadászati kiállításra.

Szerénke hangja Váradi Hédi, Lukréciáé, Schubert Éva, Irma nénié Pártos Erzsi, Károly bácsié először Rajz János, majd Suka Sándor volt. Szabó Gyula pedig nem csak Columbo, illetve a Magyar népmesék hangjaként, hanem Frakk megszólalójaként is maradandót alkotott.

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

12 aranyköpés gyerekkorunk nagy kedvencétől, Dr. Bubótól

Igaz, ami igaz, anno nagyon szerettük. Ma pedig érdemes újra elmerülnünk benne, mert bőven. hordoz mondanivalót a 21. század emberének is.

Mindketten árvák és magányosak voltak egykor, most szerető családban élnek, és imádnak együtt utazni

8 káprázatos fotó arról, hogyan járja együtt a mentett kutya és cica a világot

Vihar elől bemenekült kóbor kutyus "tört be" az esküvőre sáros tappancsokon- és milyen jól tette! (Az ifjú pár reakciója szenzációs)

Az ifjú pár egyáltalán nem bánta, hogy egy hívatlan vendég is érkezett az esküvőjükre. Sáros tappancsokon.

Feladta mindenét, hogy cicájával körbeutazza Ausztráliát

A kaland főhőse Willow, a macska volt...

Frida már 52 életet megmentett, most Mexikóban kutat túlélők után

Frida eszméletlen intelligens, érző és kitartó négylábú. Egy hős.


NAPI BOLDOGSÁG