Csak még egy epizód, mondtam, és másnap reggel sorozatfüggőként ébredtem...

Az újszerűség hatása, a darálás élménye

Az első lépés ahhoz, hogy sorozatfüggővé válj, rém egyszerű. Kezdj el nézni valamit. Ilyenkor csupán azon múlik a kóros állapot kialakulásának megindulása, hogy miként választasz a produkciók közül. Ha valami olyasmibe nyúlsz bele, aminek a története vagy a karakterei érdektelenséget váltanak ki belőled, lehet, hogy nem fogod folytatni az epizódok fogyasztását. Ám ha sikerül - márpedig nagy valószínűséggel sikerül - ráakadnod egy olyan szériára, aminek a cselekménye és főhőse már az első rész során rabul ejtenek, nincs menekvés.

Nyilván jelen cikk íróján kívül sokan mások is úgy kezdték, hogy kíváncsiságból belenéztek a 24 első részébe, majd elámulva Jack Bauer féktelenül izgalmas kalandjain, nem bírták abbahagyni a darálást. Ez is fontos kulcskérdés. A darálás élménye. A legtöbben akkor szeretnek megnézni egy sorozatot, amikor az már befejeződött, vagy legalábbis már több évadja kijött, hiszen így nem kell egy hetet, vagy akár egy évet várni a következő epizódra. Egyszerűen beszerezzük a már megjelent szezonokat, bezárkózunk a nappaliba, és aki hozzánk mer szólni, annak isten irgalmazzon. Jó dolog ez? Nem feltétlenül. De hogy veszettül szórakoztató, az egészen biztos.


Komplex karakterek és történetek

Érdemes néhány gondolatot szentelni az HBO-nak, hiszen ők egészen egyedi sorozatgyártási mechanizmussal képesek tömegeket a tévékészülékek elé szögezni. Három leginkább evidens szériájuk a Maffiózók, a Drót, valamint napjaink szenzációja, a Trónok harca. Az első gengsztertörténet, a második durva krimi a drogvilágról, a harmadik pedig modern fantasy, ám mégis van valami, ami a gyártó csatornán kívül közös bennük. A lassú folyású cselekményvezetés és a komplexitás kettőse, ami nagy valószínűséggel a siker receptje. 

Tony Soprano maffiavezér sztorija fokozatosan épül, de a karakterfejlődések végtelen hálózatában olyan hamar elveszik a néző, hogy máris a sorozat rabjává válik. A Drót Baltimore drogvilágát mutatja be párhuzamosan a rendőrség, a dílerek, a média és a politika szemszögéből, és habár elképesztően lassan halad előre, hihetetlen komplexitásának köszönhetően nem engedi el a nézőt. Mert tudni akarjuk, hogy mi lesz végül az elátkozott város sorsa. A Trónok harcát nyilván senkinek nem kell bemutatni. Szintén nagyon kimérten folyik a cselekmény, viszont a remekül megírt karakterek és a váratlan fordulatok, valamint a hatalomhoz való különböző viszonyulások hiteles kielemzése megunhatatlanná teszik a produkciót.



Sok a jóból

A sorozatok gyakori hibája, hogy nem hajlandók véget érni. Van, hogy úgy érezzük, ezt vagy azt a szériát már régen be kellett volna fejezni, esetleg meg is tudjuk határozni azt a bizonyos megfelelő pontot, ám a készítők, vagy inkább a műsorszolgáltató ezt másképp gondolja. A nézettség ugyan nagy úr, így amíg sokan követnek egy sorozatot, addig biztosak lehetünk benne, hogy a fejesek berendelik a következő évadot. Fordítva is igaz, ha valamit nem néznek az emberek, akár a történet kellős közepén is képesek elkaszálni. Erre jó példa Bryan Fuller Hannibal című sorozata, ami még közel sem járt a tervezett befejezésnél, amikor ráolvasták a halálos ítéletet.

A másik véglet jó példája a Breaking Bad, érdekesen megválasztott magyar címén a Totál szívás. Ez a sorozat minden idők egyik, ha nem a legnépszerűbb tévés produkciója, ennek megfelelően a csatorna nem is akarta befejezni. A kreátor Vince Gilligan viszont úgy döntött, hogy nem hajlandó tovább húzni a történetet az előre kigondolt, megfelelő befejezési pontnál, és végül szerencsére győzött is, érvei célba találtak. A Breaking Bad így végül kerek egészként, hamisítatlan mesterműként ért véget.


Mindenki szidja, de mindenki nézi

A sorozatfüggők egyik fontos jellemvonása, hogy akkor is folytatják egy adott széria követését, hogyha már nem tetszik nekik annyira, mint eleinte. Ebből persze internetes fórumok véget nem érő csatározásai bontakoznak ki. A két legjobb példa erre a Supernatural (magyar címén Odaát), valamint a The Walking Dead. Az első modern világunkban játszódó fantasy-kalandtörténet enyhe horror felhanggal, a második pedig a hihetetlenül népszerű zombi produkció.

Ha felütjük az internetet, negatív vélemények hosszú sorát találhatjuk. A nézők egy része szerint eme sorozatok már rég túl vannak a megfelelő befejezési ponton, elveszítették régi varázsukat. Ugyanakkor valószínű, hogy ez csak egy hangos kisebbség, hiszen habár a Supernaturalt a 4. évad óta szidják, ősszel kezdődik a 12. felvonás, ami azt jelenti, hogy a nézőközönség eléggé stabil lehet. A The Walking Dead szinte elindulása óta kapja a negatív véleményeket, de szokatlanul explicit brutalitása mégis a képernyők elé szögezi a nézőket.


Ugyan már, egy rész csak húsz perc

Fontos megemlíteni a sitcom és az animációs sorozatokat. Előbbi teljes nevén szituációs komédia, ezek azok a bizonyos húszperces epizódokból összeálló, néhány helyszínen játszódó, alánevetős sorozatok, amelyek zászlóshajója természetesen a klasszikus Jóbarátok. A sitcom alapelvére épülnek a különböző felnőtt animációs sorozatok, mint például a Family Guy vagy a Futurama. Ezek szintén húszperces, rövidke részekből állnak, és pont ezért képesek egy füst alatt magas fogyasztásra ösztönözni a nézőt. Hiszen nyugodtan mondhatjuk, hogy persze, vacsora közben pont belefér egy epizód, csak aztán nehogy azt vegyük észre, hogy éjfélt ütött az óra, mi pedig már a tizedik részt indítjuk zsinórban. 



Hódít a Netflix, avagy nincs több várakozás

Az utóbbi évek fontos új jelensége a Netflix. Ez egy lekérhető tartalmakat szolgáltató online médiafelület, ami az elmúlt időszak legnépszerűbb és legjobb sorozatait gyártja, nemrég pedig bejött Magyarországra is. A meghökkentően magas minőség mellett eme kategória fontos jellemzője, hogy egy-egy évadot egyszerre tesznek elérhetővé, nem kell egy hetet várni két rész között. Ennek eredménye persze az lesz, hogy a jó öreg sorozatfüggő két napra eltűnik a világ szeme elől, amíg bedarálja a legfrissebb Netflix évadot.

Ez persze nem olyan nagy baj, amíg olyan mesterműveket gyártanak, mint a Kártyavár vagy az Orange is the New Black. Sőt mi több, a Marvel is úgy döntött, hogy filmuniverzumukat kiegészítendő, a Netflix segítségével kezdenek sugározni néhány hősük kapcsán keményebb, sötétebb hangulatú sorozatokat. Így indult el a Daredevil és a Jessica Jones, hamarosan pedig a Megtorló is saját szériát kap.



Megőrülök, ha nem tudom, hogy miről van szó

A sorozatfüggés egyik fontos táplálója és motivációja a társas életben keresendő. Nagyon idegesítő tud lenni az, amikor körülöttünk hosszú perceken át beszélgetnek a többiek valamiről, amit mi nem ismerünk, amihez nem tudunk hozzászólni. Így kimaradunk a beszélgetésből, a társaság perifériájára szorulunk, nem leszünk olyan érdekesek a többiek számára. De hogyha mi is láttuk a legutóbbi Trónok harca epizódot, a többiekkel együtt tudunk nevetni, hiszen tudjuk, mire utal az alábbi kép.



Pozitív Nap - Hári Dániel


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

12 aranyköpés gyerekkorunk nagy kedvencétől, Dr. Bubótól

Igaz, ami igaz, anno nagyon szerettük. Ma pedig érdemes újra elmerülnünk benne, mert bőven. hordoz mondanivalót a 21. század emberének is.

"422 barátom van, mégis magányos vagyok."

"Ahogy kinyitjuk a számítógépünket, becsukjuk az ajtókat." Gary Turk versében felhívja a figyelmünket arra, hová vezethet az, ha elhanyagoljuk a valódi életet.

Igazi hobbit-lak: ez lett az év ökoportája 2017-ben

A ház fából, kőből és szalmából készült, fabútorokkal és más természetes anyagokkal. A Bristol mellett "magasodó" családi fészek kívül és belül is varázslatos. A ház egy tóra néz, aminek látványában minden vendég gyönyörködhet. Nem csoda, hogy a legjelentősebb díjat nyerte el a gyönyörű ház Angliában.

HÚSLEVES (nem egyszerűen gyógyszer és ebéd, nem egy szimpla étel, a húsleves a minden)

Ez a film a karácsonyi húsleves készítését dolgozza fel, de ne a klasszikus főzőműsorra gondoljon valaki, ha esetleg tervbe veszi a megnézését. Inkább a főzés hangulata, és közege ami lényeges. A videó hangulata, a nyugalma, visszarepít egy szebb világba!

20 hihetetlen hely Európában, melyeket látnod kell!

A vén Európa, a megunhatatlan, a sokszínű, a lehengerlő - maga a múlt és a jelen egyszerre!


NAPI BOLDOGSÁG