Káprázatos sarki fények, színpompás csillagközi ködök, Vénusz-átvonulás, a Hold hegyei - Idén magyar nyertese is van az év legszebb asztrofotóit felvonultató Brit Királyi Obszervatórium fotópályázatának.
Több mint nyolcszáz csillagász és asztrofotós küldte be szebbnél szebb felvételeit a Greenwichben található Brit Királyi Obszervatórium fotópályázatára. Az idén negyedik alkalommal meghirdetett versenyen kétszer annyi fiatal indult, mint korábban. Több kategóriában is hirdettek győztest, melyek közül - teljesség igénye nélkül- szemezgettünk.
A legjobb újonc - különdíj
Kezdjük rögtön azzal a kategóriával, amire mi magyarok a legbüszkébbek lehetünk: honfitársunk Fényes Lóránd ugyanis megnyerte a kezdő (azaz akik egy éve kezdték a fotózást a kép készítésekor) kategóriában az első helyet. "Pár perce igen nagy öröm ért, ez siker persze nekem is, de valahol a magyar asztrofotózásnak is" - mondta sikeréről a fotós, amihez mi szintén gratulálunk!
A kategóriagyőztes fotó értékelésénél a neves asztrofotósokból és csillagászokból álló zsűri kiemelte, hogy egy ilyen mélyég-objektum rögzítéséhez "tehetség és a részletek aprólékos megfigyelésének képessége egyaránt szükséges". Marek Kukula csillagász értékelése szerint "Van valami meglehetősen baljóslatú a tornyosuló porban és gázfelhőben. Lehetne akár egy sci-fi regény vagy egy '70-es évekbeli rock album borítója is."
Mélyedjünk el a csillagokban, íme a verseny további kategóriái:
Mélyég objektumok



Ég és Föld



Az égbolt látszólagos forgása miatt a csillagok ívet húznak a hosszú expozíciós idejű felvételen, az előtérben pedig szentjánosbogarak nyomai láthatók.
Forrás: Brit Királyi Obszervatórium
Naprendszerünk


Az év fiatal csillagfotósa


Pozitív Nap