Magyar dokumentumfilmeket vetítenek az Urániában, összesen százat!

"Minden generáció, de elsősorban a fiatalok számára hozzáférhetővé kell tenni ezeket a filmeket, amelyek szociológiai és esztétikai szempontból is hatalmas kincset jelentenek, és bennük van a magyar történelem" - fogalmazott Dárday István rendező, az MMA film- és fotóművészeti tagozatának elnöke a keddi budapesti sajtótájékoztatón.

A sorozat a két évvel ezelőtt indult, játékfilmeket bemutató 53 magyar film című vetítéssorozat folytatása. Az MMA által filmesztéták és történészek bevonásával kiválasztott dokumentumfilmek 1936 és 2013 között születtek, ezeket tematikus blokkokba rendezték.

Az idén novemberben és decemberben látható első széria címe Nehéz emberek, ennek keretében Kovács András (Nehéz emberek), Kósa Ferenc (Küldetés; Az utolsó szó jogán), Sós Ágnes (Láthatatlan húrok - A tehetséges Pusker nővérek), Tóth Péter Pál (Számvetés) és a Gulyás testvérek, Gyula és János (Ne sápadj!) portréfilmjeit vetítik.

Uránia Nemzeti Filmszínház


Dárday István úgy fogalmazott, hogy közhely, de ezek a sorozatok megmutatják: aki a múltat nem ismeri, a jelent képtelen úgy átélni, ahogy a lehetőségek szerint a legoptimálisabb lenne.

"Megtudhatjuk, milyen valójában a magyar filmkincs, milyen érték halmozódott fel benne, holott a filmek többsége ma is különböző raktárakban, gyári épületek polcain hever. A mai magyar középgeneráció ezeket a filmeket soha nem látta, az oktatásban teljesen esetlegesen használják e műveket, holott a kötelező filmoktatást be kellene vezetni az általános és középiskolákban, az egyetemeken" - fűzte hozzá.

Bakos Edit, az Uránia igazgatója felidézte, hogy a 2012 novemberében indított, és csaknem két éven át tartó 53 magyar film című vetítéssorozat országos programmá vált, miután az Uránia mellett az Art Mozi Egyesület is bekapcsolódott a szervezésbe, így a megyeszékhelyek artmozijaiba is eljutott. A játékfilmeket idén ősszel a Vajdaságban is örömmel fogadták.

"A vetítések egyik fontos eredménye, hogy az iskolák és a mozik között szorosabbá vált a kapcsolat. Azt szeretnénk, ha minden gyereknek lenne moziélménye" - mondta Bakos Edit.

A tervek szerint mind a száz dokumentumfilm látható lesz a televízióban is. A november 10-én kezdődő és 2016-ig tartó mozis vetítéssorozatot beszélgetések, viták kísérik az alkotókkal, és fotókiállítások is lesznek, Almási Tamás Ózd-sorozatát például Benkő Imre képei is illusztrálni fogják.

Az 53 magyar film széria nyomán könyv jelenik meg, a 100 magyar dokumentumfilm vetítését mintegy negyven füzet kíséri az MMA kiadásában, az alkotókat, a tendenciákat bemutatva.

A vetítések a diákoknak ingyenesek.


Forrás: hirado.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

12 aranyköpés gyerekkorunk nagy kedvencétől, Dr. Bubótól

Igaz, ami igaz, anno nagyon szerettük. Ma pedig érdemes újra elmerülnünk benne, mert bőven. hordoz mondanivalót a 21. század emberének is.

HÚSLEVES (nem egyszerűen gyógyszer és ebéd, nem egy szimpla étel, a húsleves a minden)

Ez a film a karácsonyi húsleves készítését dolgozza fel, de ne a klasszikus főzőműsorra gondoljon valaki, ha esetleg tervbe veszi a megnézését. Inkább a főzés hangulata, és közege ami lényeges. A videó hangulata, a nyugalma, visszarepít egy szebb világba!

Lenyűgöző felvételeken Erdély legszebb részei madártávlatból

Három részes drónvideó sorozat tiszteleg Erdély, sokunk számára igen kedves természeti csodái előtt. Már az első rész is magával ragadó.

Egy megunhatatlan filmjelenet! Ismerős?

Ez egy igazi, number one filmtörténeti másfél másodperc, amit sokaknak nem kell bemutatni. De még így is bármikor érdemes leporolni és elővenni. Sőt, nem csak ezt a 1,5 percet, az egész filmet! Lássuk!

Valószínűleg ez lesz a legmegdöbbentőbb 6 perc életedből, amit filmnézés közben töltesz el!

Szavakkal bemutatható vajon ez a videó? 6 perc, ami nem lesz kellemes. A valóság lesz. Hogy mit szűrtök le belőle, azt rátok bízzuk. Itt valóban feleslegesek a szavak...


NAPI BOLDOGSÁG