Az ELTE kutatócsoportja a világon elsőként vigyálta meg, hogy miképp dolgozza fel a kutyák agya az emberi beszédet.
Kutatásuk során arra jutottak, hogy számít, amit mondunk, és az is, amilyen hangsúllyal mondjuk kutyáinknak. Eredményeik azt mutatják, hogy a dicséret aktiválja a kutyák jutalomközpontját, de csak akkor, ha a szavak jelentése és hangsúlya egyaránt dicsérő.

"A beszédfeldolgozás során az emberi agy területei között létezik egy jól ismert munkamegosztás. A szavak jelentésének feldolgozása elsősorban a bal agyfélteke dolga, míg az intonáció értelmezése inkább a jobb féltekéhez köthető. Az emberi agy nemcsak arra képes, hogy elkülönítse, mit mondunk és hogyan, de integrálni is tudja a két típusú információt, melyek együtt adják a beszéd értelmét. Eredményeink azt mutatják, hogy a kutyák is képesek minderre, ráadásul nagyon hasonló agyi mechanizmusokat használnak" - mondta Andics Attila agykutató, a kutatás vezetője, az ELTE Etológia Tanszékének és az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoportjának munkatársa.

"Tizenhárom családi kutyát tanítottunk meg arra, hogy teljesen mozdulatlanul feküdjenek egy fMRI készülékben. Az fMRI teszt egy fájdalommentes eljárás, melyben a kutatásba bevont kutyák nagy örömmel vesznek részt" - mondta Gácsi Márta etológus, a tréningmódszer kifejlesztője, a tanulmány társszerzője.

"Ez a kutatás az első lépés afelé, hogy megértsük, hogyan értelmezik a kutyák az emberi beszédet, az eredmények pedig abban is segíthetnek, hogy a kutya és az ember közti kommunikáció és együttműködés még hatékonyabbá váljon" - olvasható a kutatás honlapján.
Forrás: Családi Kutya Program / facebook