A Gyűrűk ura filmeket nézve sokakban felmerült, hogy milyen szuper is lenne egy abszolút zöld, domboldalba épülő házikóban éldegélni. Nos, a Bükkben ezt nemsokára akár meg is tehetjük, ugyanis Csokvaományon épül a Dombház Üdülőpark és Öko-turisztikai Központ.
Természetesen a hangsúly nem a szőrös talpú hobbitokon, hanem a környezettudatosságon van. Maga az ötlet, miszerint a természetbe kivonulva, a zöld energiára alapozva építsünk otthont, nem annyira újszerű, elég csak a walesi Dale-család kuckójára gondolnunk. Ám Magyarországon, ráadásul ekkora területen, ahol körülbelül ötven dombház várja majd lakóit, egyedülálló Csokvaomány projektje.
Ha kívülről szemléljük a lakó- és üdülőpark utcáit, csupa egyforma házikót láthatunk: domboldalban megbúvó, csak természetes anyagból épült kuckó kő homlokzatát, a háttérben felbukkanó kupoláját és a bejárat előtt elterülő fateraszát. Azonban a belső terek pontos kialakítása a tulajdonos igényei szerint történik, persze a természetességet szem előtt tartva.
A lakó- és üdülőparkként is szolgáló területen 50-80 négyzetméteres házakat működtetnek napelemekből nyert elektromos árammal. Ugyan a ház a föld alá épül, mégsem kell hiányolni egyetlen egy szobából sem a fényt, ugyanis a nappali itt egy üvegpanorámás télikerttel egyenlő, és innen a természetes fény minden szobába eljut. Nyáron a hűtés mindennemű elektronikus berendezés nélkül megoldható, a hideg téli estéken is csak minimális a dombházak fűtéshasználata.
Mivel a csokvaományi dombház-rengeteg azok számára lehet igazán vonzó, akik ki szeretnének szakadni a nagyváros őrületéből, és visszatérni a természet harmóniájába, így külön pozitívumként szolgálhat, hogy a település élelmiszer szempontjából teljesen önellátó, olyannyira, hogy akár mi magunk is végezhetünk önálló mezőgazdasági tevékenységeket. Ugyanis a természet állapotának megőrzése és a CO2-kibocsátás csökkentése mellett
Csokvaomány célja a hagyományok őrzése is, ezért is található az övezetben többek között sajtház, befőzőhelység, hűtőverem, sőt, még a hidrokultúrás növénytermesztésre is lehetőség nyílik, ami a haltenyésztés és a föld nélküli növénytermesztés furcsa elegyéből nőtte ki magát. Természetesen a kikapcsolódás is szerepel a palettán, a külön tömbben elhelyezett közösségi pontokat elektromos kisautókkal lehet elérni.
Amennyiben nem vagyunk biztosak benne, hogy egy életre le tudnánk mondani pörgős városi életünkről a nyugalmas természetért cserébe, akkor érdemes üdülőként próbára tenni a helyet, hiszen nem egy apartman is várja majd a pihenni vágyókat. Ez egyelőre egyedülálló projekt Magyarországon, amelynek remélhetőleg sok követője lesz. A környezet visszavár minket!
Kapcsolódó cikkünk:
Íme az új megoldás: családi ház egymillió forintból és teljesen önfenntartó
Szerző: Frányó Krisztina – Pozitív Nap