Kihúzlak a gödörből! Így segíthetsz annak, aki a depresszió démonaival küzd

Azonban, ha úgy érezzük, hogy tehetetlenek vagyunk, sokszor inkább hagyjuk magukban civódni szeretteinket, mivel még véletlenül se szeretnénk egy rosszul elejtett szóval vagy nem jól megfogalmazott gondolattal ártani nekik. 


Soha nem szabad elfelejteni, hogy a próbálkozás is egy módja a segítségnek és talán sokkal hálásabb érte, aki kapja, mintsem gondolnánk. 


Következzen 12 tipp arról, hogyan segíthetsz azoknak, akiknek szükségük van rá. Kellemes mellékhatásként még a kapcsolatotokat is szorosabbra fonhatják ezek a "gyógyírek".



1. Légy nyitott és beszélj róla!

Ne gondold azt, hogy, ha nem beszélsz a problémáról attól bármelyikőtöknek is jobb lesz! Sőt, ez még súlyosbíthatja is, hiszen szerettünkkel ezzel azt éreztetjük, hogy beteg, s ettől ő csak még kellemetlenebbül fogja érezni magát. Minél nyitottabbak vagyunk irányukba, annál szívesebben fogják ők maguk is megbeszélni a gondokat. Akárhány alkalommal van erre szükség, te légy mindig ott, hiszen az, hogy valaki tudja, számíthat rád, nagyon sokat jelenthet.


2. Bókolj neki!

Erről elsőnek az juthat eszedbe, hogy "szép vagy" és hasonló kifejezések, azonban nem ezek a megfelelőek jelen esetben. A depressziós emberek önbecsülése igen alacsony, épp ezért, ha a külsejükre fókuszálsz akár ronthatsz is a helyzeten. Inkább próbáld meg azokat a dolgokat megdicsérni, amiket csinálnak, például a főztjüket, az általuk készített rajzokat vagy akár a türelmüket, amikor mesélsz nekik.



3. Légy a kísérője!

Persze ez nem azt jelenti, hogy arra kell kérni őket, hogy menjenek el veled esténként ide-oda, hiszen az ilyenfajta elkötelezettség nyomást gyakorol rájuk. Ellentétben azzal, ha megkéred, hogy segítsen neked elmenni a boltba, könyvet válogatni stb. ilyenkor általában a jelenléted is elég és ezzel rengeteget segítesz nekik, hiszen attól, hogy az ember nem kér dolgokat az nem jelenti azt, hogy nem is szeretné csinálni őket.


4. Kérdezd meg hogyan van!

Hiszen ezt minden nap megtesszük! - gondolhatnánk, azonban sokat számít, ha egy depresszióval küzdő embertől kérdezzük ezt meg, s nem csak udvariassági formulának szánjuk. Még akkor is kérdezzük meg, ha tudjuk, hogy nem kapunk rá pozitív választ, hiszen ezáltal tudatjuk velük, hogy igenis fontos számunkra, hogy tudjuk hogyan érzik magukat abban a pillanatban, s ez talán mindent megváltoztathat a következőben.



5. Az érzelmek a barátaink!

A depresszió a tétlenség, a tehetetlenség világába szippant be. Dermedt zsibbadtságban telnek el ilyenkor a napok, érzelemmentesen. Tehát, ha szerettünk bármiféle érzelmet fejez ki, próbáljuk meg értékelni, még akkor is, ha éppen haragos, hiszen ilyenkor az ürességből újra előtörnek. Persze furcsa lehet nekik, hogy a semmiből jött dühre mosolyt és ölelést kapnak válaszként, de ez lehet a kapocs a megoldáshoz, ahhoz, hogy kisegítsük őket a gödörből, melybe minduntalan visszazuhannak.


6. Adj nekik teret!

Ugyanúgy, ahogy szükségük van a társaságodra,  szükségük van arra is, hogy néha egyedül legyenek. Még akkor is, amikor a lehető legmélyebben érzik magukat sem feltétlenül arra van szükségük, hogy a nyakukba ugorjanak. Egyszerűen csak legyél ott nekik, de hagyd levegőhöz jutni!



7. Próbálj ki több megközelítést/lehetőséget!

Ha még sosem beszélgettél depressziós emberrel, akkor amikor először meg kell ezt tenned légy türelmes és, ha szükséges fuss neki különböző megközelítésekből. Egy depresszióval küzdő ember számára komolyan nehézség az érzések kommunikációja, s igénylik a megértést. A többi embertől eltérő bánásmódot igényel ez az állapot, sokszor csak annyit tehetsz majd, hogy újra és újra próbálkozol, s ez az ami igazán számít, ezzel tudsz igazán segíteni, hiszen ennek révén megtalálhatjátok a közös hangot, a közös nevezőt, mely segítségével kommunikálni tudtok, ezzel lépve egyet a gödör széle felé.


8. Csak hallgasd meg!

Néha csak annyi kell, hogy hallgass és légy megértő. Nem kell tanácsokat adnod, hiszen nem is biztos, hogy hallani akarják őket. Egyszerűen azt szeretnék, hogy meghallgassák őket. Ilyen egyszerű.



9. Hívd őket ki a szabadba!

Nem kell nagy dologra gondolni, egyszerűen csak hívd el magaddal sétálni, hiszen a mozgás már önmagában segíthet kibillenteni a nyomasztó érzésekből. A friss levegő is segíthet és jobb kedvre derítheti őket. Persze legyél felkészülve az elutasításra, melyet először kapsz az ötlet miatt. Azonban, mint már tudjuk, kitartónak kell lenned, hiszen ebből tudni fogják, hogy törődsz velük és ez már önmagában sokat számít.


10. Becsüld az apró dolgokat is!

Amikor magad alatt vagy még a legapróbb dolgok is lehetetlennek tűnnek. Épp ezért tudnod kell, hogy ilyenkor, ha főznek, kimennek a levegőre vagy olvasnak egy kicsit azt értékelni kell, hiszen mutatja igyekezetüket, mellyel ki akarnak kerülni a gödörből. A legnagyobb lépés e tekintetben a önmagukra fordított idő! 



11. Ölelj szorosan!

Az ölelésnek elképesztő ereje van! Oxytocint (boldogság hormont) szabadít fel a szervezetben, amikor legalább 20 másodpercig ölelkezünk. Épp ezért ölelj! Forrón és szeretett teljesen. Ez az, amit bármikor megtehet és segíthetsz vele!  


12. Ne hibáztasd őket!

Legfőképpen azért ne, mert betegek! Azért se, amit éreznek. Nagyon kevés dolog van, ami nehezebb annál, mint legyőzni a saját elmédet egy végtelenül hosszúnak tűnő csatában. Néha, csak annyit kell tenned, hogy tudatod velük: annak ellenére, hogy betegek és sérültek, te ott vagy! Számíthatnak rád! És ezt soha nem fogod felhánytorgatni nekik. Épp ezért a hibáztatás rombol és árt, míg támogatás tudata előrébb visz és építi lelkük szétesett darabjait.



Forrás: diply.com

Pozitív Nap - Gerecs Zsófia


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

Szem nem marad szárazon! Ez a legszerethetőbb karácsonyi videó (szerintünk)

Tisztában vagyunk vele, hogy a filmekben ábrázolt valóság és a mi saját valóságunk között éles határ húzódik. Átléphetetlen határ - gondoljuk. Pedig van egy műfaj, mely hivatásszerűen keresztül- kasul közlekedik ezen a biztosnak gondolt határon: a reklám... Ebben a reklámban csakis a mi valóságunk örökérvényű igazsága jelenik meg: adni jobb, mint kapni.

Erre a 4 dologra kell választ adnod advent időszakában

Advent a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődök és karácsonyig tart. Eredete a 4. századik nyúlik vissza, amikor VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Így tehát idén december 3-ára esett advent első vasárnapja, ekkor kezdődik meg hivatalosan az egyházi esztendő.

10 dolog, amit egy gyereknek tudnia és értenie kéne 12 éves koráig!

Minden szülő álma az, hogy gyereke egy jó, becsületes, és bátor felnőtté váljon, de ezekért a pozitív jellemvonások kialakulásáért bizony meg kell dolgozni.

dolog, amit az igaz barátok másképp csinálnak

Mi az, amit megtesznek egymásért egy jó barátságban? Öt pontban összefoglaljuk neked, amire - szerintünk - megéri odafigyelni.


NAPI BOLDOGSÁG