Rostokban keresd a hosszú élet titkát!

A rostanyagok fontos részei az egészséges táplálkozásnak. Az egészséget támogatják, valamint a rostban gazdag táplálkozás az életet is meghosszabbítja.


Rostanyagok kizárólag a sejtfalakban
és héjszövetekben találhatók meg.

Növényi energia

Egy felnőttnek napi 30 gramm rostot kell magához vennie, hogy annak egészségmegőrző hatásaiból profitáljon. A rostanyagok kizárólag a gabonák, hüvelyesek, diófélék, gyümölcsök és zöldségek sejtfalaiban és héjszövetében találhatók meg. Tehát ahhoz, hogy jobban támogassuk saját egészségünket, a tányérunkon gyakrabban szerepeljenek növényi eredetű élelmek, és ritkábban felvágottak, tojás, sajt és tej. A gabonatermékek különösen értékes rostforrások.


Csempésszük tányérunkra a rostot!


A gabonatermékek különösen értékes rostforrások.
A pelyvás barna rizs vagy a szürke színű teljes kiőrlésű tészta azonban nem mindenkinek jön be. Egyszerű eszközökkel mégis növelhetjük a rosttartalmat anélkül, hogy csorba esne az ízben. A rozsliszt majdnem háromszoros rostanyagot tartalmaz, bátran használjuk búzaliszttel keverve. Aki otthon süt kenyeret, a fehér liszt felét helyettesítheti teljes kiőrlésű liszttel. Hogy ízben és kinézetre is megfelelő eredményt érjenek el, az otthon sütőknek figyelniük kell az elegendő folyadék hozzáadására. Egy 50%-os teljes kiőrlésű lisztes aránynál például ez azt jelenti, hogy 15-20% folyadékot kell hozzáadni. A gabonatermékek mellett a gyümölcsök és zöldségek is jó rostforrások. Mivel sok vizet tartalmaznak, ez a friss élelem mindjárt duplán egészséges.

Lépésről lépésre szokjunk hozzá!

Mindenesetre, ha eddig csak ritkán szerepelt az étrendünkben teljes kiőrlésű kenyér, hüvelyes vagy saláta, akkor lassan szoktassuk a szervezetünket a rostanyagokhoz, mert az emészthetetlen alkotóelemek közül sokat lebontanak a vastagbélben lévő baktériumok. Ennek során gázok keletkeznek, amelyek kellemetlen felfúvódásokhoz vezethetnek. Az alapos rágás és a sok folyadék fogyasztása csökkenthetik ezeket a kezdeti emésztési problémákat.


Forrás: Sokszinuvidek.hu

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG