Szódabikarbónás víz, a természetes energiaital

Népi frissítőszerként is használták, már nagyon régen rájöttek, hogy a napfelkeltétől napnyugtáig tartó kemény munkát könnyebb elviselni és fizikailag is bírni, ha szódabikarbónás-ecetes vizet isznak a munkások.

Egy kis erősítő mindig jól jön, így van ez ma is. A sok koffein mellett (de még jobb lenne helyett) igyuk természetes energiaitalként szódabikarbónás vizet és teszteljük a szervezetünket. Kúraszerűen fél évente 1-2 hétig minden nap hajtsd fel az alábbi keveréket (talán legjobb reggel, hisz lendületet ad a naphoz): 4 dl víz, 1 teáskanál szódabikarbóna, kevés ecet vagy citromlé (elhagyható).

Ha nagyon zavar az íze, keverhetsz hozzá pl. mézet, de nem vészes és nem is olyan mennyiség, hogy ne lehetne kibírni azt a pár nyeletet! Semmiképp ne fogyaszd folyamatosan és túl sokat, mert a gyomrot megviselheti, emelheti a vérnyomást és hasmenést is okozhat. Azonban rendszeres kúraként kis mennyiségben csak jót tehet veled!



Miért fogyasszuk?

Lúgosít

A szódabikarbóna lúgosító hatású, ezért kiegyensúlyozott pH-értéket eredményez. A savasság ugyan megkönnyíti az emésztést, azonban egy lúgosabb pH egészségesebbnek tekinthető, mivel a legtöbb degeneratív betegség savas környezetben fejlődik.

Megelőzhetjük a vesekő kialakulását

A vesék érzékenyek a savas vizeletre, különösen akkor, ha már a vesekövek is kialakultak. Ha szódabikarbónát iszunk, az karbantartja a veséket, így nehezebben alakul ki a vesekő.

Savsemlegesítő

A szódabikarbóna semlegesíti a savat, ezért ha gyomor égéssel küzdünk ajánlott a fogyasztása.

Antiszeptikus

A szódabikarbónának antiszeptikus hatása van, elpusztítja a parazitákat, gombákat, és penészölő. Kiváló száj- és torokfertőtlenítő, megfázás, nátha esetén javasolt a szódabikarbónával való gargarizálás.

Megelőzhetjük a köszvényt

Köszvény esetén megnövekszik a vér húgysavtartalma és húgysavas sók rakódnak le a különböző szövetekben, elsősorban az ízületekben. Mivel a szódabikarbóna egyensúlyban tartja a szervezet pH-értékét, egyes szakemberek javasolják a fogyasztását.

Felveszi a harcot a húgyúti fertőzésekkel

Ha vízzel vesszük be a szódabikarbónát, az kezeli a húgyúti fertőzéseket, mivel csökkenti a vizelet savasságát.

Izomláz csökkentő

Korábban az izomszövetben felszaporodó, majd a véráramba bekerülő tejsavat tették felelőssé az izomláz kialakulásáért. Ugyanis a nagy intenzitású edzés során az izomzat nem kap elég vért és elegendő oxigént sem, így anaerob úton kénytelen energiához jutni. A legújabb kutatások ugyan igyekeznek árnyalni ezt, ám amíg egyértelmű eredményre nem jutnak, addig ezt is érvényesnek kell tekintenünk. A szódabikarbóna savsemlegesítő hatása ez esetben is érvényesül, ezért testedzés közben, vagy rögtön utána vízzel vegyünk be szódát.


Megfázásra is jó?

Kutatások során beigazolódott, hogy a szódabikarbóna 36 órán belül megszüntetheti a megfázás tüneteit. Keverjünk egy kávéskanál szódabikarbónát, annyi tiszta vízhez, amennyit könnyen meg bírunk inni. Az első nap 6 adag szódabikarbónás vizet igyunk, az adagokat kétóránként fogyasszuk. A második nap 4, a harmadik nap pedig 2 adagot igyunk, reggel és este.

Mikor ne igyunk szódabikarbónát?

Mivel nagyon gazdag nátriumban, nem javasolt azoknak, akik sómentes diétát követnek, ödémában, májbetegségben, súlyosabb vesebetegségben, vagy magas vérnyomásban szenvednek. Állapotos, szoptatós kismamáknak sem javasolt a fogyasztása, kizárólag akkor, ha az orvos előírja. Ugyanakkor nem javasolt huzamosabb ideig rendszeresen nagy adag szódabikarbónát inni.



Források: sokszinuvidek.hu/ sporolok.blog.hu / filantropikum.com

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG