Bár ahány ház, annyi szokás, azért a legtöbb húsvéti asztalon ugyanazok a slágerételek: a sonka, a bárány, a tojás, a torma és a kalács. De miért is ezek, és hogyan lehetnek igazán finomak, és közben egészségesek is? Lerántjuk a leplet!
Áldozati bárány
Bár mára a húsvéti bárányfogyasztás kultusza kezd csak az Alföldre korlátozódni, valójában a báránysült az egyik legősibb eleme a menüsornak. Az Ószövetség szerint már Krisztus korában is fogyasztották, akkoriban tényleg áldozati jelleggel, ezért is nevezte az Újszövetség Jézust Isten bárányának. A bárányt sok háznál egyben sütötték, hogy ne törjék a csontját (ez rontást hozott volna a házra), a kiengedett vérével pedig az ajtófélfákat kenték be, hogy bebiztosítsák a család egészségét.
Sonka nélkül nem is húsvét a húsvét!
A sonka már önmagában elég sós, ezért nem érdemes pluszban még hozzáadni, ezzel már az egészségünk megőrzése érdekében is lépünk egyet. Az igazán jó sonka egy évig szárad a füstölőben, így természetes ásványi anyagokkal gazdagodik, nem igényel már tartósító szereket. Akik kényesen figyelnek az alakjukra, de nem akarják mellőzni az sonkaízt, válasszák a pulykából készült verziót!
A sonka kiegészítői: torma és retek
Nem hímes, de kemény: tojás
A tojás a feltámadt Üdvözítő jelképe, egyben termékenységi és újjászületési szimbólum is. A tojás piros héja Krisztus vérét jelenti. A néphagyomány szerint a családnak közösen kell elfogyasztania a főtt tojást, mert így bárhova is keveredjenek a világban, mindig megtalálják egymást és otthonukat.
Ha igazán „húsvéti ízt” szeretnénk kölcsönözni a keménytojásnak, akkor érdemes abban a vízben főzni, amiben a sonka is főtt.
Ugyan nem ez a világ legegészségesebb és karcsúsítóbb étele, de hát húsvét is csak egyszer van évente, ennyit megengedhetünk magunknak! A megmaradt tojást pedig a kerítésen átvetve ássuk el, így megóvjuk otthonunkat a villámcsapástól, legalábbis a népi babona szerint.
Édességnek és sonkakísérőnek is kiváló: kalács
Hódíthat a zsírszegény, egészséges étkezés és a reformkonyha, de hát húsvét csak évente egyszer van, annyi „bűnt” csak megengedhetünk magunknak, hogy egy-két napig ízletes füstölt sonkát eszünk kemény tojással. Jó étvágyat!
Szerző: Frányó Krisztina – Pozitív Nap