Terülj, terülj, húsvéti asztalkám!

Bár ahány ház, annyi szokás, azért a legtöbb húsvéti asztalon ugyanazok a slágerételek: a sonka, a bárány, a tojás, a torma és a kalács. De miért is ezek, és hogyan lehetnek igazán finomak, és közben egészségesek is? Lerántjuk a leplet!


Áldozati bárány

Bár mára a húsvéti bárányfogyasztás kultusza kezd csak az Alföldre korlátozódni, valójában a báránysült az egyik legősibb eleme a menüsornak. Az Ószövetség szerint már Krisztus korában is fogyasztották, akkoriban tényleg áldozati jelleggel, ezért is nevezte az Újszövetség Jézust Isten bárányának. A bárányt sok háznál egyben sütötték, hogy ne törjék a csontját (ez rontást hozott volna a házra), a kiengedett vérével pedig az ajtófélfákat kenték be, hogy bebiztosítsák a család egészségét.

Sonka nélkül nem is húsvét a húsvét!

Húsvéti sonka
Ami viszont az ország minden területén tradicionális húsvéti étek, az a sonka. Ehhez viszont kevésbé magasztos eredettörténet kapcsolódik, az igazság az, hogy mivel a böjti időszakban nem szabadott húst enni, ezért húsvétra tetemes mennyiség halmozódott fel belőle, mire egy élelmes parasztember az ünnep tipikus ételévé tette a sonkát. A sonka csontjához viszont misztikus képességeket társítottak: kéményre akasztva megóvja a házat a tűztől, míg a gyümölcsfát bő termésűvé tette.

A sonka már önmagában elég sós, ezért nem érdemes pluszban még hozzáadni, ezzel már az egészségünk megőrzése érdekében is lépünk egyet. Az igazán jó sonka egy évig szárad a füstölőben, így természetes ásványi anyagokkal gazdagodik, nem igényel már tartósító szereket. Akik kényesen figyelnek az alakjukra, de nem akarják mellőzni az sonkaízt, válasszák a pulykából készült verziót!

A sonka kiegészítői: torma és retek

Gyógyító torma
A hagyomány szerint a húsvéti asztalnál először tormát kell fogyasztani, ráadásul magában, ezzel némiképp osztozunk Krisztus szenvedéseiben a keresztfán. Ezek után már ehetjük a sonka mellé. Bár az íze kellemessége vitatható, gyógyhatása annál kevésbé: antibiotikum lévén hatásos ellenszer a megfázásra, rákos megbetegedések megelőzésében és élen jár, felpezsdíti a vérkeringést, és még a reumára is jó. Majonézzel tompítható jellegzetes erős íze, de joghurttal elkeverve egészségesebb. A retek még nem rendelkezik mítosszal, viszont serkenti az emésztést, tisztítja a légutakat, óvja a májat és az epét.

Nem hímes, de kemény: tojás

A tojás a feltámadt Üdvözítő jelképe, egyben termékenységi és újjászületési szimbólum is. A tojás piros héja Krisztus vérét jelenti. A néphagyomány szerint a családnak közösen kell elfogyasztania a főtt tojást, mert így bárhova is keveredjenek a világban, mindig megtalálják egymást és otthonukat.
Főtt tojás

Ha igazán „húsvéti ízt” szeretnénk kölcsönözni a keménytojásnak, akkor érdemes abban a vízben főzni, amiben a sonka is főtt.

Ugyan nem ez a világ legegészségesebb és karcsúsítóbb étele, de hát húsvét is csak egyszer van évente, ennyit megengedhetünk magunknak! A megmaradt tojást pedig a kerítésen átvetve ássuk el, így megóvjuk otthonunkat a villámcsapástól, legalábbis a népi babona szerint.


Édességnek és sonkakísérőnek is kiváló: kalács

Köret és desszert is
Míg egyesek desszertként, finom reggeliként fogyasztják a kalácsot, más házaknál erre lapátolják a tormával megkent sonkaszeleteket. A kalácsnak a római és a görög katolikus egyházban is egyaránt helye van húsvétkor. Ha ilyenkor is számolgatjuk a kalóriákat, akkor használjunk teljes kiőrlésű lisztet az elkészítéséhez. Morzsáit (akárcsak a kenyérmorzsát) ilyenkor a tyúkok elé szórták, hogy ezzel is garantálják a következő húsvétra a főtt tojástól roskadó asztalt.

Hódíthat a zsírszegény, egészséges étkezés és a reformkonyha, de hát húsvét csak évente egyszer van, annyi „bűnt” csak megengedhetünk magunknak, hogy egy-két napig ízletes füstölt sonkát eszünk kemény tojással. Jó étvágyat!


Szerző: Frányó Krisztina – Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

Egy vacsi a tengerszirti barlangba épített olasz étteremben?! Lélgzetelállító...

Polignano a Mare kisvárosában található az adriai tenger fölé nyúló Grotta Palazzese hotel étterme, aminek szépségét még mindig nehezen tudjuk ép ésszel felfogni. De jó lenne ma itt vacsorázni...!

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Lenyűgöző felvételeken Erdély legszebb részei madártávlatból

Három részes drónvideó sorozat tiszteleg Erdély, sokunk számára igen kedves természeti csodái előtt. Már az első rész is magával ragadó.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...


NAPI BOLDOGSÁG