Panelből dombházba: így építették meg maguknak álomotthonukat


"Panelből indultak és megépítették életük álmát: egy elbűvölő dombházat"

Márti és Péter talán egy volt a sok pár közül, akik a családalapítás gondolatának felvetődésétől álmaik otthonát tervezték és elhatározták: vidékre költöznek. A történet viszont itt kezd érdekessé válni, ugyanis ők nem csak megálmodták maguknak ezt az életet, hanem kialakították és 10 éve élik is.

Sőt, nem csak egyszerűen kiköltöztek vidékre a panelrengetegből, hanem valami újat is kipróbáltak, ugyanis nem csak egyszerűen költöztek, hanem építkeztek is, méghozzá dombházat. Péter és Márti ugyanis a Szentendrei-szigeten valósította meg azt, amiről sokan álmodnak. Dombházat építettek. Gyönyörű dombházat, öko módon.



Hogy mi is a dombház? Az úgynevezett természetes házak egyik típusa. A hagyományos házakhoz képest lágyabb vonalakkal rendelkezik, melyekkel igyekszik a környezetébe simulni. Tetejét is növényzet borítja, ezáltal nem vesz el helyet a természetből. Világosabb, mint egy hagyományos ház, mivel a tetőn is ablakok, felülvilágítók vannak. Hőtároló képessége kimagasló (télen nem engedik ki, nyáron nem engedi be a meleget). Kialakításának köszönhetően masszívabb és stabilabb, így könnyen ellenáll az időjárás viszontagságainak.


Márti és Péter dombháza is többek között ezeket az elveket felhasználva készült el. Házuk révén a természetben élnek, szó szerint. Igazán irigylésre méltó bátorságuk és rátermettségük, mellyel belevágtak egy ilyen hatalmas vállalkozásba, hiszen Péter majdhogynem egyedül, a két kezével építette föl, 3 év munkájával álmaik házát.



Mindemellett a pár igyekszik megosztani a nyilvánossággal is kalandjuk történetét és rögös útját, így blogot vezetnek, melyen az építkezés megörökített pillanatai segítségével mutatják be tételesen, az anyagiakat is felsorolva, hogy hogyan készület el a házuk.
Erre az egyre inkább terjedő környezettudatos életmód miatt is hatalmas volt az igény, s épp ezért a ház már saját facebook oldallal is rendelkezik, melyen a lap létrehozásától számított egy éven keresztül minden nap egy újabb kép lesz látható a dombházról. Ezzel igyekeznek bemutatni a természet változását, mely leginkább az évszakok közötti eltérésben jelenik meg. 



Ha úgy gondoljátok, hogy érdemes lenne egy ilyen vállalkozásba belevágni és tájékozódni szeretnétek, akkor érdemes ellátogatni a dombhazam.blog.hu oldalra. Amennyiben csak gyönyörködni szeretnétek egy ilyen különleges otthonban, akkor a facebook oldalon rengeteg nagyszerű és elbűvölő képet találhattok, mind az építkezés folyamatáról, mind az elkészült házról.

A Fekécs Edit, a Sokszínű Vidék magazin munkatársa interjút készített a házaspárral, melyből még többet megtudhattok küzdelmeikről, kitartásukról és munkájuk nagyszerű gyümölcséről: azaz az álmuk valóra válásáról!


Egyre több ember álma-vágya, hogy ilyen dombházban éljen, de aztán az elképzelés mégsem valósul meg. Ti hogyan indultatok, mi inspirált és mi volt az az impulzus, ami elindított benneteket a ház építésében?
Amikor családot terveztünk, tudtuk, hogy vidékre akarunk költözni a panelrengetegből. És ha már építkezünk, legyen valami nagyon jó . Egy könyv indított el minket az úton: "A természetes ház könyve". Ebben a könyvben beleszerettünk a dombházakba. Majd a véletlen úgy hozta, hogy megtudtam a Kertészetin az egyik csoporttársam édesapjának ilyen háza van. Innentől már viszonylag gyorsan zajlott minden. Meglátogattuk őket, megtudtuk, hogy ki tervezte a házat, majd Hegedűs Zsolthoz - a tervezőhöz - is ellátogattunk. Ezek után már nem volt megállás. Tervezés, megvalósítás...., jó lenne ha csak így menne.

Mennyi idő alatt készült el a megálmodott csoda?
Az alapozás és a beköltözés között 3 év telt el, mivel a férjem építette majdnem egyedül. De mikor beköltöztünk még korántsem volt kész a ház. Még most sincs benne minden kész, pedig tizedik éve itt lakunk benne.

Lehet tudni, hogy milyen szakmával rendelkeztek?
Férjem számítógépes irodai munkáját hagyta ott az építkezés miatt, én kertészmérnök vagyok.

Tudásotok, képzettségetek, tapasztalatotok segítséget jelentett-e az építkezés folyamatában?
Bármiféle tudás segítséget jelent egy építkezésnél, de férjem autodidakta módon több szakmát is kitanult az építési folyamat során. A kőművesmunkát, a zsaluzást, a vízvezeték- és fűtésszerelést, burkolást..., és még számtalan dolgot.


Bekapcsolódtatok-e bizonyos folyamatokba, tervezésbe, volt-e rálátásotok arra, hogy kik a jó szakemberek ezen a területen?
A házat férjem építette majdnem teljesen egyedül. A tervezés is közösen zajlott Zsolttal, még ha ő is álmodta bele a házat a közvetlen és távolabbi környezetébe. De amikor már volt segítségünk (pl. kőművesek) akkor is minden pillanatban ott kellett velük lenni, helyettük számolni, szerkeszteni és mindenre figyelni. Nem ismertünk semmilyen szakembert, de mikor "mesterrel" csináltattunk valamit, azt az esetek nagy részében vissza kellett bontani, újracsinálni. Pl. a burkolásnál is így jártunk. Jelentkezett egy "szakember", akinél az első négyzetmétereket háromszor szedettem vissza, aztán inkább kértem, hogy menjen el. Így a végén - mivel férjem volt kénytelen leburkolni végül is terméskővel a hideg helyiségeket - százszor szebb lett, mint mesterrel..., igaz, lassabban is ment a munka, de tökéletes lett.

Az építkezés alatt mi volt a legnehezebb feladat?
Az egész, az elejétől a végéig, mikor rájöttünk, hogy magunknak kell megépítenünk, és így a felelősséget is vállalnunk. De megérte, hiszen minden a kezünk munkájának nyomát viseli, és tudjuk mi hol van, ha esetleg elromlana valami.

Mi a különbség egy hagyományos ház és egy dombház között?
Az alakja, formája kívülről. Belülről: minden íves, mint a természetben, míg egy hagyományos háznál minden szögletes, ami idegen a természettől. Belesimul a környezetébe, a hagyományos ház pedig kilóg belőle. Mivel a tetején is növényzet van, így nem vesz el helyet a természettől, míg a hagyományos ház elvesz. A fenntartása jóval olcsóbb, és környezetkímélőbb, önellátó, sokkal jobb a szigetelése, hőtárolóképessége kimagasló, télen bent, nyáron kint marad a meleg. Sokkal világosabb, mint egy hagyományos ház (felülvilágítók). Masszív, stabil, így a manapság terjedő szélsőséges időjárási viszonyokat jobban ellensúlyozza. Benne élünk a természetben. Élő ház.



A fotókat látva minden évszakban gyönyörű otthonba térhettek haza, de a tavaszi-nyári virágözön nyilván, még csodálatosabbá teszi a látványt. Melyik a kedvenc virágod, egyáltalán milyen virágokat célszerű ültetni egy zöld-tetőre?
Minden virágot, növényt egyaránt szeretek. Nagyon meg tudnak örvendeztetni pl. a tavaszi hagymások, amikor a hosszú, szomorú tél után megjelennek a crocusok, mini nőszirmok. Ugyanígy örömmel tölt el, amikor az évelő növények az évi hajtásai előbújnak a földből. És amikor a tető két lefutása teljes színbe öltözik a sziklakerti növények jóvoltából, már az utcán is megállnak mosolyogva az emberek. Nem beszélve a magyar rózsák és régi parasztkerti fehér liliomok illatozásáról. Nálam a sövény sem csak egyetlen fajta növényből áll. Majdnem mindegyik cserje más és más, így különböző időkben nyílnak, különböző színekben, és rengeteg fajta hasznos rovart vonzanak a kertbe. A tetőnkre - mivel intenzíven éri a napsugárzás, szárító szelek - szárazságtűrő sziklakertieket telepítettem. Ők jól bírják azt, amit mások nem. Illetve azt is figyelembe kellett vennem, hogy nem végeztünk talajcserét, tehát jó kis homoktalajunk van . Persze a kert rendszeresen kap szerves trágyát és saját előállítású komposztot is. A tetőn többféle kakukkfű, varjúháj, ternye, pázsitviola, ikravirág, pázsitszegfű, madárhúr, kékgyökér, tatárvirág, lángvirág, cipruska és sok más található.

Végezetül 1-2 jó tanácsot tudnál, tudnátok mondani mindazoknak, akik mostanában szeretnének belevágni a dombház építésének? Mire kell a legjobban figyelni?

Aki ilyen ház építésére adja a fejét, rengeteg saját energiát kell beleadnia, hiszen még nincsen kialakult vállalkozói réteg, akik ilyet már felépítettek, ha nem is közvetlenül az építkezésbe kapcsolódnak be, de a szervezésbe mindenféleképpen be kell. Tehát nagyon elszántnak kell lenniük. Aki csak divatból szeretne ilyet építeni, az inkább ne tegye.



Források és képek: dombházam.blog.hu / sokszinuvidek.24.hu

Pozitív Nap - Gerecs Zsófia



Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Boldogságot teremtő videósorozatot: íme 50 óra a természet hangjaival és lenyűgöző szépségével

Miután kutatások is alátámasztják, hogy a természetfotók látványa növeli a boldogságszintet, így a BBC Earth elkészített egy videósorozatot, ami ötször 10 órában kalauzol el a természet legszebb helyeire.

Csak ámulunk: szenzációsak az év panorámafotói

Nem győzünk álmélkodni az év panorámafotóin! Idén nyolcadik alkalommal hirdették meg az EPSON nemzetközi panorámafotós pályázatát, a győzteseket pedig szerdán ki is hirdették.

Hogyan szorítod ökölbe a kezed? Sok mindent elárul rólad

Eszedbe jutott valaha is, hogy még az sem mindegy, hogyan szorítod ökölbe a kezed? Pedig valóban nem az. Ez az önkéntelen avagy tudattalan mozdulat nagyon érdekes dolgot árul el rólad. Szóval, hogyan szorítod ökölbe a kezed? És vajon mit jelent mindez a számodra?

Alighanem ez az ország legkülönösebb fája

A napokban a Facebookon tettek közzé egy fotót Ceglédbercel egyik fájáról, ami nemcsak pompás színezetével, hanem egyedülálló formájával is lenyűgözi az arra járókat.

20 hihetetlen hely Európában, melyeket látnod kell!

A vén Európa, a megunhatatlan, a sokszínű, a lehengerlő - maga a múlt és a jelen egyszerre!


NAPI BOLDOGSÁG