Ahogy a címből is ordít, foglalkozzunk ételekkel, zöldségekkel, gyümölcsökkel egy kicsit persze tágabb skálán! Itt a kert mellett a kertész van a porondon, jobban mondva viszonyunk az élelmiszerekhez, viszonyunk a környezethez, egymáshoz... Miről is beszélünk? Tegnap indult el Magyarországon az „Ehető kerteket!” projekt.
Az elmúlt időszakban hazánkban is előtérbe került a földművelés és az önellátó gazdálkodás témaköre. Az „Ehető kertek” projekt abban segít, hogy Magyarországról néhány ember testközelből tanulmányozhassa a
permakultúra,
aquapónia vagy egyszerűen „csak” a városi vagy közösségi zöldség és gyümölcstermesztés titkait.
Szedjétek!
Hogy is működik ez az ír farmokon? A német ökofaluban? A francia biogazdaságban? Az angol kisvárosban? Vagy netán szomszédainknál, a szlovén legelőkön? “Hát ezt fogjuk ez alatt a két év alatt kideríteni, tőlük fogunk tanulni, őket fogjuk meglátogatni, hogy aztán a magunkba szívott tudást itthon kamatoztassuk, lefordítsuk a jó gyakorlatokat magyarra és zöldítsük, gyógyítsuk egymást és környezetünket.” – hírdetik a program hazai képviselői, a Zöld Fiatalok Egyesülete.
Todmorden iskolájában a diákok is növényeket nevelnek. A The Telegraph
újság Anglia első önellátó városának nevezte az alig 15 ezres kisvárost! A projekt hátterében tehát 4 külföldi példa áll, az egyik például Anglia. A Manchester közelében található kisvárosban, Todmordenben Mary például először saját kertjének kerítését vette le és kiírta zöldséges kertjére, hogy „Szedjétek”!
Később a helyi lapban feladott hirdetés útján a közeli kávézóba hívta meg a kezdeményezésbe csatlakozni kívánókat. Minden várakozást felülmúlva 60 fő jelent meg. Eltelt egy kis idő és azóta az egész várost behálózza a gyógynövényekkel és egészséges zöldségekkel teli kertek sokasága, amiből mindenki bátran vehet, vihet és ehet.
Te is vetnél és szednél?
Magyarországon a Zöld Fiatalok Egyesületét képviselve szerdán, 2012. február 8-án indította el a programot Pihál Zsófia és Repka Ágnes. Az Ökotárs Alapítvány termében tegnap egy két éves felnőttoktatási projekt indult el ezzel, melynek célja, hogy az ehető kertek kialakítása és művelése kapcsán a városi vagy közösségi mezőgazdaság; a fenntartható életmód; a kertekhez kötődő szociális beilleszkedés témáját tanulják meg a projektben részt vevő országok kiválasztottjai.
A projekt keretén belül 4 ország 1-1 „Ehető kertjébe” összesen 16 helyre lehet pályázni. Minden helyszínen az angol a kommunikáció nyelve. Nyertes pályázattal a kiválasztott országba való utazás, szállás és magas szintű szakmai tapasztalatokat biztosítja a projekt. A helyszínen 25-30 fős tanulócsoportokban fognak munkálkodni hazánk fiai, akik különleges kezdeményezések különleges megálmodóival találkozhatnak és tőlük tanulhatnak.
A 4 helyszín és a tanulmányutak körülbelüli időpontjai:
1. 2012 júniusában a németországi Hof Medwege faluban lehet szakmai tapasztalatot szerezni.
2. 2012 szeptemberében az angliai Todmorden városka ehető zölddel népesített utcáinak tanulmányozása.
3. 2013 májusában az írországi Duhallow-ban figyelhetik meg a burjánzó permakultúrát a résztvevők.
4.
2013 júniusában a
szlovéniai MULE szervezet munkáját figyelhetik meg a tanulmányút elnyerői testközelből.
Az „Ehető kerteket” programra jelentkezők közül elsősorban olyan elhivatott pályázókra esik majd a választás, akik idehaza a vizsgált területen dolgoznak és munkájuk eredményesebbé tételére, kezdeményezéseik megvalósításához tudják felhasználni, amit a tanulmányút során tapasztalnak majd. Hazatérésük után beszámolót tartanak mindarról, amit elsajátítottak. Az igazi pályázókat elhivatottságuk segíti majd, hogy a külföldön már megvalósult követendő példával megtermékenyítsék saját tevékenységüket, és az ott tanultakat hazatérésük után Magyarországra adaptálva megvalósítsák.
Az
„Ehető kerteket” program, azáltal jött létre, hogy olyan szerveződések találták meg egymást a Grundtvig program keretén belül (Európai Unió Lifelong Learning programjának egyik alprogramja), melyek a fenntartható gazdálkodást, a szociális beilleszkedést segítő földművelést, a városi és a közösségi mezőgazdaságot képviselik és szívesen tanítják meg másoknak a projekt során. Érdeklődni lehet: ehetokerteket@gmail.com emailcímen.
Ehető kerteket itthon is!
Szerzők: Kocsák Zsuzsanna
Gabriella / Pozitív Nap