Hungarikum lett a csabai kézműves kolbász


A csabai kézműves kolbász egyediségét, tradícióit, készítését, továbbá a termelőket bemutató katalógus kapcsán Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter elmondta: a csabai kolbász egyedi ízvilágú, kiváló népi eredetű élelmiszer, amely világszerte ismert.



http://www.csabaikolbasz.com/

Ez a hungarikum jól kifejezi a magyarságra jellemző alkotóerőt - hangoztatta a miniszter.
Kijelentette: van létjogosultsága a kézműves magyar élelmiszereknek, a csabai kolbászt 180 termelő készíti Békéscsabán.

A miniszter közlése szerint a hungarikumok népszerűsítésére hamarosan marketingkampány indul, illetve az értékmentő tevékenységet folytató egyesületek számára több mint 150 millió forintnyi pályázati forrás áll rendelkezésre a védett termékek népszerűsítésére. 

A kolbász sokkal több, mint termék vagy ételrecept, megtestesíti azt a kultúrát és világfelfogást, amely szerint "saját termékeinket megbecsüljük, ismertté tesszük" - mondta Fazekas Sándor.

Vantara Gyula (Fidesz-KDNP), Békéscsaba polgármestere elmondta: a kolbászkészítés élő néphagyomány a városban, az ösztönző jogi környezetnek köszönhetően az elmúlt másfél évben újjáéledt a kistermelés.



Ismertetése szerint a csabai kolbász különlegességét gazdag paprikázása és borsmentessége adja. 

A színes, 44 oldalas katalógus a kolbászkészítés tradíciója mellett 14 kézműves kolbászkészítőt, azaz a termelőt is bemutatja - közölte a polgármester. Terveik szerint évente újabb termelőkkel bővítik a kört, a katalógust minden évben kiadják majd. 

A kolbászkatalógusba azok a regisztrált kistermelők kerülhettek bele, akik megfeleltek az egyszerűsített állategészségügyi vizsgálaton, illetve folyamatosan megfelelő mennyiséget tudnak szállítani a csabai kolbászból - mondta Vantara Gyula. Közlése szerint a kolbász kultúráját bemutató kolbászfalu jövő nyárra készül el a Békés megyei városban. 

A 8 ezer példányban megjelent kolbászkatalógust békéscsabai és gyulai szálláshelyeken, Budapesten, valamint a csabai kolbászfesztiválon terjesztik, a város az elkészítéséhez az Agrármarketing Centrum pályázatán nyert 4,5 millió forintos támogatást.

A katalógus szerint a kézműves csabai kolbász védjegyoltalom alá helyezése folyamatban van. Békéscsabán egyaránt készül vékony- és vastagkolbász, a csabai kolbász alatt ez utóbbit, azaz a vastagkolbászt kell érteni, amit máshol szaláminak hívnak.


Forrás: MTI 

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Hungarikum, melynek fő értéke a fejében és a szívében lakozik

Ha kell, órákon át képes egy helyben feküdni...

A legfinomabb hungarikum: a Túró Rudi

Megpróbálhatod házilag is elkészíteni, és a Facebookon is lájkolhatod, de akkor is a Pöttyös az igazi!

Ami minden magyarnak ismerős: ezek is igazi "hungarikumok"! (képriport)

Murányi Kristóf grafikus magyar sajátosságokat dolgoz fel munkáiban, azonban nem a megszokott, "gulyásleves szinten". Humor, stílus és retro találkozik a következő képekben!

Újabb büszkeség: hungarikum lesz a magyar cirkuszi lovas akrobatika!

Elindult a magyar cirkuszi lovas akrobatika hungarikummá minősítésének jogi eljárása - jelentette be Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár.

Hungarikum lett az akácfa és az akácméz!

A Hungarikum Bizottság egyhangú döntést hozott, hogy az akác és az akácméz bekerüljön az egyedüli értékek közé, amit az utókornak is meg kell őriznie.


NAPI BOLDOGSÁG