Nemsokára érkeznek az isteni magyar dinnyék!

A tavalyinál több – az időjárásnak is köszönhető – kiváló minőségű magyar dinnye kerül a kereskedőkhöz július első hetétől egészen szeptember közepéig.


Az idén várhatóan a tavalyi 210 ezer tonnás mennyiségnél 5-10 százalékkal terem több a tökféléből a magyar földeken; júliusban és augusztusban Magyarország lesz Európában a legnagyobb dinnyeexportőr, várhatóan a hazai termés felét sikerül külföldre, elsősorban EU-s országokba szállítani.


A dinnyeszüret a baranyai Ormánságban kezdődik, Békésben folytatódik; július végén már Tolnában, Hevesben és a Hajdúságban is megindul a dinnye begyűjtése a földekről, legkésőbb augusztusban pedig a szabolcsi termelők is bekapcsolódnak a termelésbe.

Az elmúlt években a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), a Dinnyeszövetség és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) közösen indított promóciójának hatására folyamatosan növekedett a magyar görögdinnye fogyasztása. Idén további erősödésre számítanak a szakemberek, és az utóbbi évek legjobb termését várják. 

2014-ben nagyjából 6000 hektáron termelnek dinnyét hazánkban. Az elmúlt három évben folyamatos volt a területi bővülés: közel 1500 hektárral nőtt a dinnyével beültetett földek területe. A dinnyében érdekelt gazdák száma is emelkedett, ma közel 11 ezren élnek a tökféle termeléséből.  


Miért együnk dinnyét?

Amellett, hogy a görögdinnye isteni finom, számos áldásos hatása van, úgyhogy mindenképpen megéri korlátlan mennyiségben fogyasztani. Kitűnő vízhajtó, vesetisztító és salaktalanító: mivel 90%-ban vízből áll, jól átmossa és méregteleníti a szervezetet, kitisztítja a vért és a beleket. Ráadásul igen kevés kalóriával, zsírral, fehérjével és szénhidráttal rendelkezik, ezért kitűnő alapanyaga lehet a különböző diétáknak. 


Az egyik legmeggyőzőbb érv a dinnye mellett, hogy likopintartalma miatt hatékony rákmegelőző, magas vitamin- és ásványianyag-tartalma pedig az immunrendszer megerősítéséhez járul hozzá. A-, C- és B-vitaminokban egyaránt gazdag, de magas foszfor-, cink- és szeléntartalommal is bír.

Megfázáskor is valódi csodaszer: nemcsak a folyadékpótlásban tesz jó szolgálatot, hanem a lázat is csillapítja. Enyhíti az emésztési zavarokat, a légúti panaszokat, és gyakori fogyasztása esetén kisebb valószínűséggel küzdesz majd ízületi gyulladásokkal. Hatékony a szívbetegségek és az érrendszeri megbetegedések megelőzésében.



Forrás: MTI/Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Ismerd fel időben a cukorbetegséget!

Magyarországon több mint félmillió regisztrált cukorbeteg ember él, és további 250 ezer azoknak a száma, akik valójában cukorbetegek, de nem tudnak róla vagy még nem vettek részt diabétesz-szűrésen.

6 pozitív hatás, amiért érdemes kávét innod

Évek óta megy a vita, egészséges-e a kávé, vagy sem. Az egy dolog, hogy nem mindenki szereti a kávét, de aki igen, azt folyamatosan olyan hiedelmekkel riogatják, hogy nem jó kávét fogyasztani.

Ezt adod a gyerekednek, ha sportolni küldöd

Elgondolkodtató írás terjed arról, mit adsz a gyermekednek, ha sportolni küldöd Nem csak erőnlétet vagy jó kondíciót, hanem annál sokkal többet...

Tudod, mi történik a testeddel, ha túl sok cukrot eszel?

Nem sok jó, annyit elöljáróban elárulunk. Ráadásul sajnos az elhízáson túl azért (sokkal) több van ebben a dologban.

A dinnye a nyár legfinomabb gyümölcse, most megtanítjuk, hogyan kell tökéletesen felszeletelni! +VIDEÓ

Nyáron az egyik legegészségesebb szezongyümölcs a görögdinnye. Az óriási "labdát" sokszor alig tudjuk hazacipelni, és türelmetlenül várjuk, hogy lehűljön, hiszen tudjuk, a dinnye hidegen jó. Milyen módszerrel szoktátok felvágni a dinnyét?


NAPI BOLDOGSÁG