A természet ereje: "gyönyörű környezetszennyezés" (képekkel)

Környezetszennyezés. Tudjuk, hogy rossz, és tudjuk azt is, hogy ezzel csak ártunk a természetnek. De biztos ez? Mi most egy olyan jelenséget mutatunk be, ahol ez az ártalmas tevékenység kifejezetten előnyére vált a tájnak. 



Kaliforniában, Fort Bragg városa mellett, a MacKerricher Nemzeti Parkban található az Üveg Part (eredeti neve: Glass Beach). Ezen a tengerparton az idő, a szél és a víz a régen eldobált üvegek darabkáit a szivárvány minden színében pompázó üvegkavicsokká formálta. 



Hogyan is kezdődött az egész?


Ahogy a világ oly sok pontján, az 1950-es, ’60-as években Kaliforniában is babacipőben járt a környezetvédelem, és ilyen, hogy szelektív hulladékgyűjtés, még csak nem is létezett. A lakosoknak nem volt kijelölve hely a háztartási és egyéb szemetek lerakására, így vagy a tengerbe, vagy a tengerpartra raktak mindent, ami már nem kellett nekik: elhasznált zsebkendőt, rothadó ételt, teljesen tönkrement autót, és a színskála minden színében pompázó üvegtárgyakat. Mindezt, a város vezetőségének tudta nélkül. 



Mire a fejesek észbe kaptak, már 1967-et írtunk, és az előtte oly szép tengerpart egy bűzös szemétteleppé vált. Azonnal lezárták a területet, és elkezdték megtisztítani a mocsoktól: többször is felgyújtották a hulladékhegyeket, amik pedig nem égtek el, fokozatosan elhordták onnan. Amiket ott hagytak, a milliónyi törött kis üvegcserepet és számos egyéb kisebb alkatrészt a tengervíz és a szél hosszú és kitartó munkával simára csiszolta. 



Csak a ’80-as években vették észre, hogy az egykori szeméttelepből kész csoda lett: a part és a víz tele volt különlegesebbnél különlegesebb színű és alakú üvegkavicsokkal. Szinte azonnal nemzeti parkot építettek köré, majd turistaparadicsomot csináltak belőle. Ma már a nyaralók nagy kedvencévé vált, és mindenki a lehető legszebb és legkülönlegesebb kavicsot keresi. A bámészkodók balszerencséjére a MacKerricher Nemzeti Park tiltja, hogy bárki is elvigyen közülük akár egyet is. 



Ironikus, nem? 40 évvel ezelőtt tiltották, hogy az emberek oda vigyék a szemetüket, ma pedig azt tiltják nekik, hogy elvigyék onnan. Végül is, ez egyszer a szemetelés tényleg pozitív hatású lett.




Szerző: Lasán Alexandra – Pozitív Nap


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Négyszázezer hektár esőerdőtvett egy svéd milliomos, csak azért, hogy ne vágják ki

Johan Eliasch cirka tizennégy millió dollárt fizetett az amazonasi esőerdő egy részéért a helyi fafeldolgozó cégnek. Egyetlen egy szándék vezérelte: hogy ne vágják ki a fákat.

Végre ez is eljött: a nejlonzacskók ideje nálunk is lejár

Ezzel a jogszabállyal mindenki jól jár. Hatalmas környezeti problémáról van szó!

Egy nagyszerű életcél: megörökíti a veszélyeztetett állatokat, mielőtt örökre eltűnnének (+videók)

Joel Sartore fotós életcélja, hogy portréfotót készítsen a Földön élő ritka, kihalásra ítélt állatokról.

Skandináv házak, melyek mintha most léptekvolna le egy mesekönyv lapjairól

A zöld tetők visszaadnak egy darabot a természetnek, amit az építkezéssel elvettünk tőle.

A környezetvédelmi "Nobel-díjat" idén egy indián családanya kapta

Összesen hat környezetvédő aktivista kapta meg az elismerést. Az aktivisták némelyike az életét kockáztatja, amikor kiáll egy ügy mellett...


NAPI BOLDOGSÁG