Egy fiatal család összetartása: a szeretettel megépített hobbit-házukért küzdenek!


Mint Jancsi és Juliska mézeskalács házikója, olyan Charlie Hague és Megan Williams otthona a walesi erdő mélyén. A szerelmesek saját kezűleg építették fel kuckójukat, a megvalósításhoz pedig csupa természetes alapanyagot használtak fel. Történetük azonban nem biztos, hogy boldog véget ér: mivel engedély nélkül, magánterületen „raktak fészket”, a hatóság le akarja bontatni az épületet.


A helyi bürokraták úgy gondolják, árt a környezet vidékies jellegének a szeretettel megvalósított öko-ház…


Emlékeztek még Simon Dale-re és domboldalba épített hobbit-házára? A férfi mindössze egymillió forintból egy teljesen önfenntartó otthont alapított, és azóta is egyszerű, független életmódot folytat családjával. Vizet a közeli forrásból, meleget a fakályhából, áramot pedig a napfénytetőből nyernek. 

Nos, Simon Dale és Charlie Hague barátok: környezetbarát anyagokból felépített házaik ma egymás közelében állnak. Charlie saját bevallása szerint Simon sikerét látva döntött úgy, hogy a természetben rendezkedik be. Ám míg Simon és családja háborítatlan békében élnek, Charlie és Megan kreatív törekvéseinek a bürokrácia akar gátat szabni…

Charlie Hague, Megan Williams és kisfiuk, Ely


A hobbit-ház

Charlie Hague, Megan Williams, és kisbabájuk, Ely Wales délnyugati részén, Pembrokeshire megyében él egy mesebeli házikóban. A szülők 2012 nyarán, barátok és rokonok segítségével kezdtek el építkezni, kizárólag természetes anyagokból. Fehér falú házuk kedves ablakaival és fából készült belső terével leginkább a Gyűrűk Ura hobbitjainak lakhelyét juttatja eszünkbe. Nem csoda, hogy a helyiek is hobbit-háznak becézik a családi fészket. 


Így készült Charlie és Meg bájos hobbit-háza.   GALÉRIA - Kattints a képre!


Nincs engedély, nincs ház?

Az idilli hónapoknak egy, a pembrokshire-i hivatalból érkezett levél vetett véget: az iratban ugyanis az állt, hogy le kell bontani a családi büszkeséget. A hatóság szerint Charlie és Megan engedély nélkül, magánterületen építkezett – ami szabályellenes –, ráadásul a házuk a környezet vidékies jellegét is tönkreteszi. A fiatalok elismerték, hogy előzetes hozzájárulás nélkül fogtak hozzá az ötletük megvalósításához, de hozzátették, más úton nem tudtak volna otthont teremteni maguknak. 


A ház belső szerkezetét egy élő fa erősíti meg.
A berendezés a szobrászként és asztalosként dolgozó Charlie keze munkáját dicséri.


Az, hogy a hivatal felhívta a figyelmüket az engedély szükségességére, még érthető, de az az állítás már nem, hogy a tündéri hobbit-ház árt a környék karakterének. A képeket elnézve mi csupán egy szeretettel megépített, barátságos kuckót látunk, ami egyik legszebb éke környezetének – ráadásul óvja is azt. Úgy beleolvad az erdőbe, mintha az idők kezdete óta a része lenne.

Charlie, aki szobrászként és asztalosként dolgozik, elmondta, azért fektettek ennyi energiát a csodalakásba, hogy egészséges környezetben nevelhessék fel gyermeküket. „A ház egyedi konstrukciója miatt teljesen önellátó módon élünk” – magyarázta. 

Harc az otthonért

A pár fellebbezést nyújtott be a határozat ellen, és reménykedett abban, hogy az észérvek meghallgatásra találnak. Kérelmüket azonban elutasították, mivel a hivatal továbbra is ragaszkodott ahhoz, hogy a ház rontja a természet egyedi karakterét. Charlie és Megan utolsó esélye, hogy visszamenőleges engedélyt igényeljenek az építkezéshez. A kérelmet idén szeptemberben meg is írták, azóta várják, hogyan döntenek a sorsukról. Szerencsére nincsenek egyedül: Facebook-oldalukon már több ezer követőjük van, akik maximálisan támogatják őket céljuk elérésében. 


A kuckó éjszaka...
...és télen is elbűvölő!


Hobbit-házak szerte a világon

Annak fényében, hogy az öko hobbit-lakok egyre nagyobb számban képviseltetik magukat, még érthetetlenebb Charlie és Megan kálváriája. A fent említett Simon Dale mellett például az angliai Somersetben élő Lisa és Rich is igazi környezetbarát lakot hozott létre: a falakat agyagból és földből építették, a tetőt, valamint az ablak-és ajtókereteket cédrusfából faragták. 

Finnország déli részének egyik erdejében Heidi Vilkman öko-otthona áll, ami fa, kőtörmelék és agyag érdekes keverékéből valósult meg. Heidi barátok segítségével, saját tervei alapján építkezett. A svájci Dietikon városában pedig rögtön egy komplett „hobbit-lakóparkot” létesítettek, ahol a tetőkön megbújó konyhakertekben minden megterem, ami kell, míg a házak energiafogyasztása minimális.

Hobbit-házak szerte a világon: a svájci "lakópark", Lisa és Rich kuckója, Heidi Vilkman otthona
és Simon Dale hobbit-háza
GALÉRIA - Kattints a képre!

Ennyi pozitív példa között hogy lehet Charlie és Megan a kivétel? Miért fogják vissza ennek a két embernek a teremtő képességét és a jó iránti vágyát? Nem eltiporni kellene őket, hanem tisztelni és becsülni azért, mert környezetkímélő és ötletes lakóhelyet építettek maguknak. Senkinek sem ártanak azzal, hogy harmóniában élnek a természettel, és nem csak elvesznek valamit, hanem adnak is cserébe. Talán mégis győz az emberség a hatalom felett. Szurkolunk a fiataloknak!

Először megtűrnek téged, később nevetnek rajtad, majd harcolnak ellened, végül győzöl”. (Gandhi)
Szerző: Kiss Gréta - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Igazi hobbit-lak: ez lett az év ökoportája 2017-ben

A ház fából, kőből és szalmából készült, fabútorokkal és más természetes anyagokkal. A Bristol mellett "magasodó" családi fészek kívül és belül is varázslatos. A ház egy tóra néz, aminek látványában minden vendég gyönyörködhet. Nem csoda, hogy a legjelentősebb díjat nyerte el a gyönyörű ház Angliában.

Így lehet hangulatos hobbitházad 3 nap alatt (+képek)

Valljuk be, hogy a Gyűrűk Ura, vagy a Hobbit filmeket nézve mindannyiunkon átfutott, hogy milyen jó lenne Középföldén lakni, egy nyugodt, természetközeli kis hobbit viskóban. Ez az álom egyre kevésbé lehet távoli, hiszen a Green Magic Homes nevű cég pont ilyen jellegű lakhelyekre szakosodott.

Ez a világ első önfenntartó szigete

Az aprócska spanyol sziget, El Hierro a környezetbarát, és a megújuló energiaforrás szavak mellett szerepelhetne a szótárban, ugyanis az országhatárt átlépve többé nincs szükség fosszilis energiahordozókra.

Növényinvázió egy vietnami családi házon

Egy vietnami családi ház utcafrontját úgy teleültették növényekkel, hogy rejtély miként férnek hozzá a kertészek. Mindenesetre gyönyörű!

Magyar nagycsalád épített Mesefalut Hawaii-n és itthon is

Lehet-e élni hálózaton kívül? Erre kereste a megoldást egy magyar család Hawaii-n, ahol önfenntartó módon, közművektől mentesen kezdtek bele Mesefalujuk megépítésébe.


NAPI BOLDOGSÁG