Körmenetek, lángoló szekerek - így ünnepel a világ húsvétkor!


A húsvét, Krisztus feltámadása, a keresztények legfontosabb ünnepe. Minden évben más-más napokra esik, úgynevezett mozgó ünnep. A tavaszi napéj-egyenlőség (március 21.-e) utáni első holdtöltét követő vasárnapon és hétfőn ünnepeljük. Ezen a napon sok népszokás él: például a locsolkodás, vagy a hímes tojás ajándékozása. A víz megtisztító, megújító erejébe vetett hit az alapja ennek a szokásnak, mely aztán idővel, mint kölnivízzel való locsolás maradt fenn napjainkig.

Amíg nálunk a legények, kölnivel vagy vízzel locsolják a lányokat egy frappáns locsolóvers kíséretében, addig külföldön egész más szokások élnek ezekben a napokban. Ami viszont megegyezik, hogy a gyerekek ezen az ünnepen mindenütt csoki figurát kapnak.

Egyesült Államok

Az elnök és családja is részt vesz a tojásgörgetésen!
Az USA-ban nem szokás locsolkodni, sőt a húsvét hétfő sem munkaszüneti nap. Ennek ellenére vasárnap tojást festenek, amit utána a fára akasztanak, viszont a húsvéti nyúltól kapott édességeket és ajándékokat a gyerekek már a kertben keresik. Minden évben megrendezésre
kerül, az 1878-ban Hayes elnök által létrehozott húsvéti tojásgörgetés, amelyen online sorsoláson kiválasztott 12 éven aluli gyermekek és családjaik vehetnek részt!

Olaszország


A gyerekek húsvétkor nem járnak locsolkodni, de hatalmas csoki tojásokat kapnak ajándékba. Firenzében viszont van egy nagyon érdekes és látványos szokás, ami a robbanó (tüzes) kocsik menete. A Porto al Pratótól kezdődő felvonulás a Piazza del Duomóig tart. A hatalmas kosarat szállító szekeret virágfüzérekkel feldíszített fehér ökrök húzzák, amit egy sereg, korai jelmezbe öltözött katona kíséretében, a dóm épületéből kilőtt rakéta segítségével felgyújtanak. A tüzes rituálé célja a gazdag termés meghozatala.

Virágfüzérekkel feldíszített fehér ökrök húzzák a robbanó kocsit!

Németország

Sokban hasonlítanak ünnepi szokásaik a miénkhez. A templomi "kötelezettségek" után, otthon együtt van a család, színesre festett tojásokat és süteményeket rejtenek el a kertben vagy a lakásban, és a gyerekeknek meg kell keresni ezeket. Egyes területeken a húsvéti tojás mellé gyöngytyúkot is ajándékoznak.     

Spanyolország

A húsvétot legintenzívebben a spanyol fővárosban illetve Andalúziában élik meg, ahol számos látványos körmenet zajlik. Hogy mitől más egy spanyol körmenet, ha az is katolikus, mint a magyar? A legszembetűnőbb különbség az, hogy minden körmenet felvezető csoportja egy hatalmas, virágokkal, gyertyákkal gazdagon feldíszített, bibliai jelenetet vagy személyiséget ábrázoló szobor- felépítményt cipel. Mivel ezek az alkotások nagyon nehezek, egy kisebb hadsereg kell a mozgatásukhoz, de ennek ellenére minden évben nagyon sokan jelentkeznek erre a feladatra. Sokan beöltözve, arcukat eltakarva, mezítláb, láncokkal a lábukon, önmagukat sanyargatva vesznek részt a körmeneten, mások pedig sokkal "pogányabb módon" élik meg ezt az ünnepet, élvezik a pár nap munkaszünetet és a legközelebbi bárban múlatják az időt barátaik társaságában.

Mivel ezek az alkotások nagyon nehezek, egy kisebb hadsereg kell a megmozgatásukhoz.

Mexikó

Mexikóban az ünneplés két hétig tart. Az első héten (szent hét) országszerte körmeneteket és passiójátékokat tartanak, így emlékeznek meg Jézus utolsó napjairól. Az ezt követő héten jön a húsvét (pascua), ami húsvét vasárnapjától következő szombatig tart, ekkor már a feltámadást ünneplik. Gyakoriak ezeken a heteken az utcai előadások, amelyek az egész város lakóit vonzzák. Kiemelten nagy figyelmet fordítanak a korhű díszleteknek és a szereplő színészek ruháinak.

Anglia

Az angoloknál az egyik legismertebb szokás, hogy húsvétkor a falvak és városok lakói
kimentek a környékbeli dombra, és azzal versenyeztek, hogy ki tud úgy legurítani a dombról egy tojást, hogy az túlélje a kalandot. A másik szokás szerint, húsvét vasárnap a férfiak fehér rövidnadrágot húztak, abban táncoltak és énekeltek. Ennek eredeti szerepe a szellemek elűzése volt, de mára már inkább csak szórakozásnak számít.

A gyerekek tojásgyűjtő körútra indulnak!
Finnország

A finnek a nagyhetet csendes hétnek is nevezik. Azért nevezik így, mert különösen nagypéntektől kezdve az emberek nem érintkeznek, nem beszélgetnek egymással. Emellett szigorúan betartják a böjt előírásait is: nagypénteken egész napos böjtöt tartanak, vagyis naplemente után esznek először. Finnországban szokás, hogy a gyerekek tojásgyűjtő körútra indulnak húsvétkor. Ilyenkor szomszédoktól, ismerősöktől kérnek tojásokat versekért és énekekért cserében.


Franciaország

Húsvét előtt, nagypénteken a harangok Franciaországban is elhallgatnak, (a harangok Rómába mennek) Jézus halálának tiszteletére, aztán Húsvét reggelén, újra megszólalnak és a feltámadást ünneplik, hírül adva, hogy Jézus újra él.

Egyes falvakban az emberek csókkal és öleléssel köszöntik egymást, ha meghallják a harangokat. Húsvét reggelén jön el a boldog idő a gyerekeknek. A szülők színesen díszített tojásokat szórnak szét a kertben, amiket a szentmiséről hazatérve keres meg az ifjúság. Ez azonban már nem mindenhol élő hagyomány, egyes helyeken inkább a német szokás a domináns, miszerint a nyúl néhol pedig a gólya hozza a tojásokat.

Jellegzetes húsvéti ételek itthon és külföldön

Jellegzetes húsvéti ételünk!
Magyarországon a húsvéti asztal elképzelhetetlen főtt sonka, főtt tojás, torma és kalács nélkül.

Franciaországban
sült bárányt fogyasztanak, amely mellől nem maradhatnak el a kellemes vörösborok sem.

Németországban kalácsot, tormás sonkát, csülköt, krumpli salátát és kemény tojást tesznek az ünnepi asztalra, és nem csak sört isznak, de húsvétkor kedveltek a tojás- és mandulalikőrök is.

Svédországban az ünnepi asztalt nemzeti színekbe öltöztetik, gallyakat állítanak vázába, és azt kékre és sárgára festett tollpihével díszítik. A reggeli marcipánnal töltött, tejszínhabos zsemle, az ünnepi étel pedig sózott heringgel és hagymával lerakott burgonya tejszínnel sütve.

Egész Olaszországban elterjedt hagyomány a Colomba, a galamb formájú lágy püspökkenyér. Tipikusan húsvét vasárnapi ebéd, a bárány is - amely Jézus Krisztusnak az emberiségért hozott áldozatára hivatott emlékeztetni.


Szerző: Mihályi György - Pozitív Nap

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Kapcsolódó írásaink

Kapcsolódó írásaink

Szem nem marad szárazon! Ez a legszerethetőbb karácsonyi videó (szerintünk)

Tisztában vagyunk vele, hogy a filmekben ábrázolt valóság és a mi saját valóságunk között éles határ húzódik. Átléphetetlen határ - gondoljuk. Pedig van egy műfaj, mely hivatásszerűen keresztül- kasul közlekedik ezen a biztosnak gondolt határon: a reklám... Ebben a reklámban csakis a mi valóságunk örökérvényű igazsága jelenik meg: adni jobb, mint kapni.

RAGYOGÁS: ilyen mesés a város ilyenkor

A nagy rohanásban is érdemes néhány percre megállni, és csak a fényekre koncentrálni...

Erre a 4 dologra kell választ adnod advent időszakában

Advent a december 25-e előtti negyedik vasárnappal kezdődök és karácsonyig tart. Eredete a 4. századik nyúlik vissza, amikor VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Így tehát idén december 3-ára esett advent első vasárnapja, ekkor kezdődik meg hivatalosan az egyházi esztendő.

Ami nélkül nincs Karácsony: fények kül- és beltérre (giccsmentesen)

Karácsonykor sokan fényárba úsztatjuk az otthonunk kívül-belül. Most megkísérlünk túllépni a villogó olcsó túlzsúfolt felállásokon. Tény, hogy az ünnepi díszkivilágítás azért mégiscsak különleges! Mutatjuk, mire gondolunk!

Anyák a világban

Nagy piros pont az emberiségnek, hogy szentelt egy ünnepet az anyaságnak, amit a bolygó minden pontján megünnepelnek. Azt vizsgáltuk, hogyan változik az ünneplés országonként.


NAPI BOLDOGSÁG